Všetci máme v živote svoje malé aj veľké plány či sny. Napríklad, že sa musíme dokonca života aspoň raz pozrieť do Francúzska, aspoň raz skúsiť niečo adrenalínové alebo vyskúšať nejakú cudziu kuchyňu. Dnes neprinášame zoznam desiatich miest, ktoré musíme určite navštíviť alebo zoznam desiatich jedál, ktoré musíme aspoň raz ochutnať. Plnohodnotných literárnych diel je ale mnoho, preto dúfame, že svoj obľúbený žáner, knihu, či postavu, nájdete v našom zozname aj vy. Predstavujeme vám desať kníh, ktoré by nemali chýbať na poličke každej domácnosti. čo myslíte, ktorou začneme?

Koľko z nich ste už prečítali? Toto je TOP 10 kníh, ktoré by ste mali za svoj život určite prečítať!

Malý princ

Najznámejšia rozprávková kniha pre dospelých! Čitateľa knihou sprevádza hlavná postava Malý princ a rozprávačom je samotný autor knihy – Antoine de Saint-Exupéry. Rozpráva o svojich zážitkoch potom čo stroskotal na Sahare a prvýkrát sa stretáva s Malým princom. Malý princ sa ho často niečo vypytoval dovtedy, kým na jeho otázku neodpovedal. V knihe často rozpráva o svojej rodnej plánetke B612, ako ju opustil a navštívil sedem ďalších planét.

Malý princ má niekoľko filmových spracovaní. Videli ste to najnovšie?

Počas toho ako pilot opravuje lietadlo hovorí o svojej kvetinke, ako stretol na jednej planéte kráľa či líšku. Kniha je ilustrovaná autorovými kresbami. Antoine túto knihu napísal v roku 1943, a to samozrejme nielen pre veľkých, ale aj malých čitateľov. O rok neskôr zahynul pri bojovom lete a svetovej slávy Malého princa sa žiaľ nedožil. Kniha je písaná jednoduchým štýlom a aj napriek tejto jednoduchosti je poučná a plná krásnych citátov.

„Len deti jediné vedia, čo hľadajú.“ – malý princ

„Či už je to dom, hviezdy alebo púšť…To, čo ich robí krásnymi, je neviditeľné!“ – pilot

„Ak človek ponižuje, tak iba pre to, že sám je nízky.“ – Antoine de Saint-Exupéry

„Čo je dôležité, je očiam neviditeľné. To správne vidíme len srdcom.“ – líška

Pridaj komentár