Je fascinujúce, čo všetko sa môžeme naučiť čítaním starých kníh, na ktoré sa v priebehu niekoľkých storočí zabudlo. Dozvedáme sa z nich množstvo zaujímavostí o živote našich predkov, o ich zvykoch a tradíciách, módou nevynímajúc. Niekoľko vzácnych informácií z oblasti módy, ktoré boli pred nami ukryté niekoľko storočí, ponúka i exemplár anglickej knihy vytlačenej v Londýne v roku 1615, rok predtým, ako zomrel legendárny spisovateľ William Shakespeare.

Ide o dielo s názvom „The Annales, or Generall Chronicle of England“, ktorú napísal John Stow, jeden z najslávnejších alžbetínskych historikov. Tak, ako útroby tento knihy priblížil ľuďom po celom svete známy zberateľ vzácnych kníh Adam Weinberger, tak sa o fakty z oblasti módy chceme dnes podeliť práve s vami. Vedeli ste, že …

V roku 1560 dostala kráľovná Alžbeta ako novoročný darček prvé hodvábne pančuchy vyrobené v Anglicku. Veľmi si ich obľúbila a v krajine sa stali natoľko populárnymi, že bol v roku 1589 podaný patent na stroj na výrobu pančúch. Sociálne uvedomelá kráľovná by z toho ale nič nemala!

„Až príliš milujem svoj chudobný ľud, ktorý získava svoj každodenný chlieb pletením, aby som investovala peniaze do vynálezu, ktorý ich zbaví zamestnania a urobí ich žobrákmi,“ uviedla kráľovná. Aj napriek tomu, automatizovaný pletací stroj pomohol zahájiť priemyselnú revolúciu, ktorá odštartovala proces, v ktorom ľudskú prácu začínali nahrádzať stoje. S týmto problémom a dopadmi automatizácie na počty pracovníkov, zápasíme dodnes.

Kozmetika a kozmetické prípravky neboli v tej dobe príliš uznávané. Práve naopak, každá žena bola varovaná slovami: „ženy, ktorých krása je prirodzená, sú slušnými a poctivými stvoreniami Božími, ale tie ženy, ktoré sa stávajú za pomoci líčidiel umelými, sú stvoreniami diabla“. V porovnaní s umelou krásou, sa i v súčasnosti kladie väčší dôraz na krásu prirodzenú.