Klimatizácia. Je len nepotrebným luxusom alebo skôr absolútnou nutnosťou? Prečítajte si, prečo sa bez nej toto leto nezaobídete ani vy.

Posledné letá nás presviedčajú o tom, že extrémne horúce teploty sa netýkajú len dovolenkových destinácií, ale zasahujú aj Slovensko. To sa aj napriek svojej geografickej polohe a klimatickým podmienkam extrémne horúcim letám pravdepodobne ďalej nevyhne. Dôsledky klimatickej krízy už nevnímajú len obyvatelia južných oblastí Slovenska, ale teplotné rekordy prekonávajú aj severnejšie položené miesta.

Práve kvôli neznesiteľným horúčavám je pre čoraz viac domácností klimatizácia ideálnym riešením. Jej najväčšiu výhodu poznajú všetci. Dokáže ochladiť vzduch v miestnosti a v horúcich letných dňoch premeniť váš rozpálený byt či dom na príjemné miesto. Zvážte preto, či by klimatizácia do bytu alebo domu nemala mať nasledujúcu sezónu svoje miesto aj vo vašej domácnosti.

Klimatizácia nad zlato

Považujete ešte stále klimatizáciu za spotrebič, ktorý predstavuje zbytočný luxus? Posledné leto bolo podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) jedno z najteplejších a plné extrémov. V južných regiónoch bolo zaznamenaných až 34 tropických dní, kedy teplota vystúpila nad 30°C. Tendencia stále horúcejších letných dní sa výrazne zvyšuje a klimatológovia očakávajú, že teploty budú stúpať z roka na rok, takže tu o pár desaťročí budeme mať klimatické podmienky prímorských letovísk, ale bez mora.

Denné i nočné teploty, ktoré stúpajú do extrémov, dokážu premeniť váš domov na miesto, kde sa nedá existovať. Ak sa chcete vo vlastnej domácnosti cítiť príjemne, klimatizácia do domu alebo bytu tak nie je luxusným elektrickým spotrebičom, ale skôr absolútnou nevyhnutnosťou. Prečítajte si, ako kúpa klimatizácie vyriešila starosti Martiny a jej rodiny. Možno sa v príbehu spoznáte.

Téma dňa – vetranie

Sme klasická štvorčlenná rodina. Bývame v trojizbovom panelákovom byte na najvyššom piatom poschodí. Náš byt má rozlohu 79 m2, jednu lodžiu a je orientovaný na juhozápad, takže slnečné lúče máme od východu až po západ slnka. Bytový dom je zateplený. V byte bývame už desať rokov a spočiatku nám letné obdobie prišlo celkom príjemné. No za posledné tri roky sa počas horúcich letných dní náš bratislavský byt menil na rozpálenú saharskú púšť. V noci sme zle spali a počas dňa sme sa museli schladzovať studenou sprchou.

Najdôležitejším bodom každého dňa bolo vetranie, ktoré sme neustále analyzovali. Náš systém vetrania sme doviedli do takých extrémov, že sme si dávali budík ráno o štvrtej, aby sme stihli otvoriť okná, kým vyjde slnko. Neskoro večer a počas celej noci sme otvárali okná orientované na juh. Hneď, ako začalo nad ránom vychádzať slnko, tieto okná sme zavreli, zatiahli žalúzie a zatemňovacie závesy a otvorili sme okná na západnej strane. Pomáhalo to len veľmi málo. Navyše sme sa neustále snažili vytvárať prievan, aby sme mali pocit chladnejšieho vzduchu. Výsledkom toho boli bolesti uší u mladšej dcéry a problémy s chrbticou u manžela.

Horúčavy nás vyhnali z bytu

Predposledné leto bolo skutočne kritické. Obaja s manželom pracujeme z domu a deti trávia veľa svojho prázdninového času v domácom prostredí. Napätie, ktoré u nás vládlo, horúčavy len umocňovali. S manželom sme nedokázali plnohodnotne pracovať, preto sme boli nútení prenajať si aspoň na pár dní chalupu v lese, kde bola znesiteľnejšia teplota.

Po návrate domov sme sa na rodinnej porade jednoznačne zhodli, že klimatizácia do bytu bude pre nás to pravé riešenie. Na ďalšiu letnú sezónu sme sa preto pripravili už v zime a pod vianočný stromček sme si darovali spoločný rodinný darček – nástennú klimatizáciu. Cena nás príjemne prekvapila. Keďže sme klimatizáciu kupovali mimo sezóny, bola nižšia ako sme očakávali. Mimosezónnu výhodu sme uplatnili aj pri inštalácii klimatizácie, ktorá bola hotová do týždňa od jej zakúpenia.

Klimatizácia – najlepšie riešenie horúcich dní

Najviac sme sa obávali montáže klimatizácie. Vopred ma desili všetky stavebné úpravy, ktoré si nová klimatizácia bude vyžadovať. Inštalácia však bola úplne bezproblémová vďaka odborníkom zo ZSE, ktorí nám všetko zabezpečili a ešte po sebe aj upratali. Zároveň nám poradili, kam namontovať vnútornú jednotku klimatizácie tak, aby neohrozovala naše zdravie, aby sa minimalizovali montážne práce a zároveň klimatizácia fungovala spoľahlivo a efektívne.

Sme veľmi milo prekvapení, aká je vnútorná jednotka tichá a nijakým spôsobom nás neruší. Náš účet za elektrinu je s používaním klimatizácie rovnako v pohode. Spotreba elektriny je napriek takmer neustálemu chodu klimatizácie v lete veľmi prijateľná, keďže sme ako zákazníci ZSE získali až o 20 % výhodnejšiu cenu za dodávku elektriny počas mesiacov júl a august. Ďalšou výhodou je aj predĺžená záruka až 5 rokov a servis v nasledujúcom roku zadarmo. V lete využívame klimatizáciu na chladenie a v chladných jesenných dňoch si ňou vieme prikúriť.

Nástenná klimatizácia do bytu, ktorú sme vybrali, má elegantný dizajn a vôbec nenarúša estetický dojem z interiéru. Samotná vnútorná jednotka je kompaktná, nenápadná a umiestnená hore na stene, takže nám vôbec nezavadzia. S nástennou klimatizáciou sme získali aj množstvo skvelých funkcií.

Posledné leto, ktoré nás kvôli pandémii nového koronavírusu uväznilo medzi stenami nášho bytu, pre nás bolo napriek všetkému veľmi príjemné. Zostali sme v pohodlí nášho vychladeného domova a vôbec nám to nevadilo.

Pridaj komentár