Hre na klavír sa venuje od útleho detstva. Od jeho prvých krokov až po dnešok ho klavír sprevádza celým životom. Zlom a začiatok jeho profesionálnej kariéry prišiel neskôr v dobe dospievania, keď objavil svoj talent prenášať emócie priamo na klavír a zapisovať ich do nôt. Hovoríme o jednom z najtalentovanejších slovenských hudobníkov – klaviristovi Martinovi Kráľovi, ktorého doterajšia kariéra by bola skvelým námetom pre nie jeden hudobný film či muzikál. Aké boli jeho začiatky a čím je na slovenskej hudobnej scéne doslova unikátom? Nielen to, ale i množstvo zaujímavých informácií z Martinovho profesionálneho i osobného života sa dočítate v exkluzívnom rozhovore len pre M magazín.sk. Mimochodom, nechajte si ujsť špeciálny darček priamo od Martina Kráľa, ktorý je venovaný práve vám.

FOTO: Dušan Křístek

Martin, si slovenským klaviristom a už aj skladateľom, ktorý sa slovenskej verejnosti dostáva stále viac do povedomia. Ako by si popísal začiatok tvojej kariéry klaviristu?

Myslím si, že každá úspešná kariéra v živote človeka začína najprv veľký snom, vášňou a radosťou zo svojej práce. Za najdôležitejšie považujem svojou činnosťou a umením robiť radosť druhým ľudom a uľahčovať im každodenný život. Takto podobne začala aj moja kariéra ešte v detstve -stále som sníval a cítil vo svojom vnútri, že chcem v živote niečo veľké dokázať. Najprv klavírna umelecká škola a záľuba v hudbe. Neskôr ma začala pri klavíri viesť moja stará mama. Ten najväčší impulz prišiel cca pred 10 rokmi v Nemecku v meste Hannover. Sedel som sám na recepcii hotela, keď som zbadal tmavú miestnosť za recepciou. Keďže som od detstva spontánny a smelý, zašiel som preskúmať miestnosť. Vnútri bolo malé svetielko a veľké krídlo. Predtým som svoju tvorbu nechával doma v šuplíku. Začal som hrať a po chvíli sa zažalo svetlo a prišla manažérka hotela, ktorá mi doniesla kávu a povedala, že mám hrať ďalej. Hostia začali prichádzať a v tom momente som pochopil, čo chcem v živote robiť. Bol to silný pocit. Od tohto okamihu som vykročil vpred s vášňou, presvedčením a s cieľom tešiť ľudí mojou hudbou.

FOTO: S&H Photography

Každý z nás má vo svojom živote momenty, na ktoré sa nezabúda. Ktorý okamih tvojej doterajšej kariéry ťa dostal najviac do verejného povedomia? Čomu, príp. komu, najviac vďačíš za to, kde momentálne v tvojej profesionálnej kariére si?

Tých momentov pred samotným vstupom do sveta šoubiznisu a na začiatku mojej profesionálnej kariéry bolo viac. Nezabudnuteľný bude môj prvý profesionálny videoklip, ktorý v médiách zožal veľký úspech. Článok o mojej skladbe s videoklipom sa stali v danom období jedným z najčítanejších v bulvári. Silným momentom bolo tiež úspešné odprezentovanie mojej autorskej tvorby na prestížnom kultúrnom podujatí Osobnosti Bratislavy, pričom moje vystúpenie verejne ocenila aj herecká legenda Zdenka Studenková a ďalší významní hostia. Tiež by som spomenul krst môjho debutového albumu “Tvárou v tvár životu”, ktorý sa dostal úspešne na slovenský a český hudobný trh, na ktorý som dostal výbornú spätnú väzbu ako od fanúšikov, tak aj od kolegov z hudobnej scény.

Klavír či orgán sa spája so vznikom najväčších hudobných diel v dejinách ľudstva. Čo pre teba znamená klavír? Ako by si popísal zvuk tohto kúzelného hudobného nástroja?

Klavír je pre mňa kráľ medzi všetkými hudobnými nástrojmi, tvoriaci základný pilier každej skladby a všetkých hitov. Zvuk klavíra je pre mňa univerzálnym jazykom, ktorému rozumie každý a je aj jednoznačne zvukom, ktorý lieči dušu.

Ty už nie si „len“ hudobník – klavirista, ale pri tvojom mene sa čoraz častejšie objavuje aj slovo skladateľ. Akým procesom si si musel prejsť, až kým si sa dopracoval k skladateľstvu? Čo všetko sa ti už podarilo zložiť a na čo z tvojej tvorby si najviac hrdý?

K skladateľstvu ma inšpiroval samotný život a som úprimne hrdý na všetky moje skladby, pretože inšpirácia pri každej jednej tvorbe prišla vždy z duše a zo srdca.

FOTO: Barbora Baluchová Photography

Umelec bez múzy vraj nie je umelcom. Kde čerpáš inšpiráciu a ako vyzerá tvoj tvorivý deň alebo večer?

Inšpiráciu čerpám priamo zo svojho života – dobrých aj zlých udalostí a pocitov. Môj tvorivý deň vyzerá jednoducho (smiech): káva, klavír, kopanec od múzy a potom ďalšia káva (úsmev).

Mnohí slovenskí fanúšikovia hudby ťa majú možnosť poznať aj z éteru rádia. Ako by si nám popísal túto skúsenosť? Posunula ťa táto práca niekde ďalej v tvojej umeleckej kariére, alebo je to úplne iný smer, ktorý si chcel skúsiť?

Myslím si, že ak chce človek preraziť vo svete šoubiznisu, základom je nielen talent a práca, ale aj odvaha vystupovať, komunikovať a milovať pódium. Prácu v rádiu mám veľmi rád. Milujem, keď sa môžem ľudom pravidelne prihovárať aj v éteri rádia. Beriem to ako výbornú skúsenosť.

Hudba. Toto slovo sa najčastejšie spája s menom Martin Kráľ. Lákalo ťa však v živote aj iné povolanie, ktoré s touto sférou nijak nesúvisí?

Lákalo ma právnické povolanie, ale moje životné poslanie som našiel v hudbe.

Čím väčšia popularita, tým zaujímavejšie spolupráce. S ktorými známymi osobnosťami si už spolupracoval a ktorú spoluprácu si doposiaľ vážiš úplne najviac?

Všetky spolupráce aj umelcov, s ktorými som doposiaľ spolupracoval, si nesmierne a bez výnimky vážim. Spomeniem napr. spoluprácu s rapermi – Plexo, Vladis, Čis-T, speváčkou Anabelou Mollovou, Denisom Lachom a mnohými ďalšími …

Tvoj klavírny album, ktorý si vydal minulý rok, dostal veľmi pozitívne ohlasy. Čím je tento album výnimočný a ako by si nám ho popísal?

Album vyjadruje moju doterajšiu cestu životom a je maximálne autentický. Výnimočný je podľa môjho názoru aj tým, že sa na ňom nachádza len moja autorská tvorba a žiadny cover. Som prvý na slovenskom trhu s takýmto klavírnym produktom a obsahom.

Môžu sa fanúšikovia klavírnej hudby tešiť aj na ďalší album? Ponesie sa v rovnakom duchu, alebo to bude niečo úplne iné?

Fanúšikovia sa môžu tešiť na môj nový album pravdepodobne koncom roka 2019 a bude zase originálny. Na albume intenzívne pracujem,takže nebudem aktuálne prezrádzať žiadne delikátne podrobnosti (úsmev). Sledujtemoje sociálne siete, kde sa všetky novinky dozviete vždy v čas na Instagrame & Facebooku.

FOTO: Dušan Křístek

Cesta za úspechom nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. V čom vidíš najväčšiu prekážku pri budovaní umeleckej kariéry na Slovensku? Ako si sa s ňou vysporiadal ty?

Žiadne prekážky nevidím, prekážky si vytvárame sami. Ja robím na 200 % čo ma baví a napĺňa. Nikdy neriešim, čo si kto o mne myslí. Dôležité je, že ja verím svojim snom a napĺňam ich. Baví ma robiť ľudom radosť mojou hudbou a aj to je veľmi podstatné v živote umelca. Hudbou chcem uľahčovať ľudom ich život.

Hodnotiť samého seba je častokrát veľmi náročné. Ale predsa! Ktorú vlastnosť by si na sebe vyzdvihol, a na ktorú naopak nie si až tak príliš hrdý?

Vyzdvihol by som moju vytrvalosť a zápal pre prácu. Najmenej som hrdý na svoju výbušnosť za volantom auta – polovičke republiky by som odobral vodičské preukazy (smiech).

FOTO: S&H Photography

Talent má v oblasti umenia nespochybniteľnú dôležitosť. Čo okrem talentu je podľa teba nevyhnutné pre úspešnú kariéru klaviristu?

Každodenný tréning, neutíchajúci zápal pre hudbu a nebáť sa padnúť na hubu, následne sa postaviť a pokračovať ďalej.

Rok sa nám pomaly blíži ku koncu. Čo všetko ťa v tomto roku ešte čaká. Kedy a kde ťa budú môcť tvoji fanúšikovia vidieť v akcii naživo?

Predovšetkým ma ešte čaká finalizácia novej spolupráce so spevákom Denisom Lachom, na ktorú sa už čoskoro môžete tešiť. Fanúšikom odporúčam sledovať moje sociálne siete, kde sa dozvedia rôzne novinky a aj všetky informácie o pripravovaných projektoch a koncertoch. 
Instagram & Facebook.

Prezradíš nám o sebe niečo, čo zatiaľ možno len málokto vie?

Mám úžasnú priateľku, ale snažím sa chrániť pred verejnosťou náš vzťah. Myslím si, že je to niečo čo patrí len nám dvom. Ďalším tajomstvom je, že nesmierne milujem praženicu a neviem si bez nej predstaviť svoj život (smiech).

Venoval by si špeciálne fanúšikom M magazín.sk pár tónov na klavíri?

Za skvelý rozhovor ďakujeme mladému, talentovanému skladateľovi – Martinovi Kráľovi

Pridaj komentár