„Matku má každý len jednu a nemôže si ju vybrať,“ konštatuje hlavný hrdina nového česko-slovenského filmu Tancuj Matylda v podaní Karla Rodena. Jeho mamu Matyldu v snímke stvárňuje Regina Rázlová. Pred kamerou sa Karel Roden so svojou bývalou učiteľkou z DAMU stretol po prvý raz. Ich filmovú rodinu dopĺňa mladý talentovaný herec Antonio Šoposki. Vo vedľajšej úlohe sa predstaví aj slovenská herečka Zuzana Kanócz.

Tri generácie postáv čelia novej situácii spojenej s Alzheimerovou chorobou, ktorá im prevráti život naruby. Tým, že sa nevzdajú, urobia niečo dôležité nielen pre Matyldu, ale aj pre seba. Tragikomédiu Tancuj Matylda režiséra a scenáristu Petra Slavíka a scenáristky Nataše Slavíkovej uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť BONTONFILM od 22. februára 2024.

V príbehu inšpirovanom skutočnou udalosťou žije uzavretý Karel (Karel Roden) vo svete poriadku a prísnych pravidiel, v ktorom ostáva len málo priestoru na empatiu. Svoju extrovertnú a bohémsku matku Matyldu (Regina Rázlová), bývalú barovú speváčku, navštevuje viac-menej z povinnosti. Matylda nečakane príde o byt a Karlovi nezostáva nič iné, ako sa jej ujať. Ich spolužitie je však pre neho katastrofou. Najmä keď vyjde najavo, že Matylda je v počiatočnom štádiu Alzheimerovej choroby.

„Páčil sa mi scenár a postava Karla bola zaujímavá. Musím tej úlohe uveriť a potom sa tým nechám unášať. Ak je postava dobre napísaná, tak to celé nejakým spôsobom zapadne do seba. Vďaka svojim skúsenostiam a empatii potom vo filme konám tak, ako by som asi konal ja, bez ohľadu na to, akú postavu hrám. Imponovalo mi aj to, že tvorcovia si stáli za tým, že budem hrať hlavnú úlohu a počkali si na mňa,“ hovorí o svojej role Karel Roden. Jeho postava vo filme rieši nielen svoj komplikovaný vzťah s matkou, ale aj so synom Pavlom z predchádzajúceho nevydareného manželstva.

Osemnásťročný Pavel je opakom svojho perfekcionistického otca a ostentatívne pohŕda jeho povolaním exekútora. Tancuj Matylda tak rozpráva príbeh troch generácií a troch rôznych temperamentov, ktoré na seba navzájom narážajú. Najmä keď sa pod vplyvom udalostí všetci ocitnú pod jednou strechou a Pavel prevezme úlohu opatrovateľa chorej Matyldy, čo so sebou prinesie množstvo humorných situácií vrátane marihuanového večierka s babičkou či spoločnej návštevy tanečného klubu. „Moja postava Pavla, ktorý stále podlieha pubertálnym lákadlám života, rozhodne nespĺňa otcove predstavy o tom, ako by sa mal syn starať o svoju starú mamu. To logicky vyústi do konfliktu medzi otcom a synom. Na druhej strane Pavel možno prvýkrát v živote zistí, že v určitých momentoch treba držať s rodinou,“ hovorí predstaviteľ najmladšej generácie Antonio Šoposki.

Herečka Regina Rázlová prechádza vo filme výraznou vizuálnou premenou súvisiacou s jej postupujúcou chorobou. Citlivú prácu v tomto smere odviedla na pľaci maskérka Andrea McDonald, držiteľka dvoch Českých levov za najlepšie masky (Il Boemo, Milada), ktorá pracuje najmä pre zahraničné produkcie. Kameramanom je Martin Štrba, scénografom Adam Pitra, strihačom Vladimír Bezděk. Hudbu k filmu zložil Michal Pavlíček, kostýmy navrhla Katarína Štrbová Bieliková.

Zaujímavosťou je účasť zvieracieho hrdinu, psa Šípka, ktorý stvárnil Matyldinho verného priateľa. Pochádza z rómskej osady na východnom Slovensku a jeho súčasná majiteľka ho zachránila z útulku v žalostnom stave. „Keď som Šípka videl prvýkrát, pomyslel som si, že to nie je pes, ale nejaká zvláštna bytosť. A hneď som vedel, že ho chcem mať vo filme. To, že je celkom výnimočný nielen vzhľadom, ale aj povahou, sa potvrdilo počas nakrúcania. Aj keď nemá profesionálne filmové vzdelanie, bol veľmi trpezlivý a zvládol všetko, čo sme potrebovali. Navyše to robil s neopakovateľným, takmer ľudským výrazom,“ hovorí režisér Petr Slavík.

Film Tancuj Matylda už má za sebou premiéru u našich západných susedov, kde si vyslúžil skvelé hodnotenia zo strany kritikov aj bežných divákov. O jeho kvalitách svedčí aj 7 nominácií na najprestížnejšie české filmové ocenenie Český lev. Slovenskí diváci sa na túto tragikomédiu zo života môžu tešiť v kinách už 22. februára 2024.

Pridaj komentár