Klame čiarou. Ale ako suverénne! Pozriete raz a máte pocit, že je jemná, nežná, taká vlásočnica, čo príbeh len okrášli, zdekoruje. Potom vám to nedá, zaostríte a … akoby vás preplieskali. Cítite silu v jej ruke, tlak rydla, keď sa zabáralo do lina, tempo, akým sa točil štetec po papieri. Tie čiary vás donútia vrátiť sa späť k už raz videným obrázkom, vtiahnu vás do víru mikrosituácii. Aj takáto je jedinečná slovenská umelkyňa Kamila Štanclová, ktorá nás všetkých pozýva na otvorenie svojej novej výstavy s názvom „S hlavou v ohni“. Otvorenie výstavy prebehne 11. mája 2017 o 18:00 v neopakovateľnej TOTO! je galéria na moskovskej ulici v Bratislave. Práve Kamila je tá, čo rozpráva každý príbeh, ktorý ilustruje, ešte raz. Po svojom.

Kamila Štanclová otvára svoju novú výstavu! „S hlavou v ohni“ vás srdečne pozývame do čarovnej TOTO! je galéria

Nekreslí iba výrez, kúsok, vetu na ktorú narazí, keď si číta. Ona v príbehu trpezlivo hľadá nenápadné, zdanlivo nedôležité detaily, či vedľajšie postavy a prenáša ich do obrázka. K nim pridáva pocity: chlad, teplo, bolesť, vlhko, strach. To všetko ťahá dopredu a zoskupuje a vrství tak, aby mal čitateľ pocit, že nie je mimo, že je priamo v epicentre diania. Hrá s jeho pozornosťou. Pýta sa ho: „A toto si si všimol?“

Keď ilustruje, je detsky dychtivá vo výbere farebnosti, dievčensky odvážna v technike. A žensky márnivá v štylizácii – nemá kúska rešpektu pred autormi príbehov. Hocikedy do knižky zamontuje kúsok zo svojho života, tváre svojich ľudí, dorozpráva ju po svojom.

To, čo vyzerá jemne a nežne, je vytvorené silou. Jej kľúčové techniky – linoryty, lepty – sú ťažké nielen fyzicky, ale aj spôsobom, akým ich používa, keď spája desiatky tenkých čiar, keď do nich zapletá figúry, zvieratá či veci. Tá sila uvoľní energiu, vytvorí v ilustrácii pnutie a obrázok zrazu nezamŕza, neostane ako momentka, je doslova živý: krehký na povrchu, silne pulzujúci pod ním.

Tieto ilustrácie naozaj stojí za to vidieť visieť na stenách TOTO! je galéria na Moskovskej ul. 29 v Bratislave od 11. 5. do 28. 7. 2017. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridaj komentár