Pri cvičení ľudia často zabúdajú na nohy a orientujú sa primárne na hornú časť tela. Nerobte rovnakú chybu a venujte cvičeniu nôh dostatočnú pozornosť. Pripravili sme si pre vás niekoľko jednoduchých cvikov na nohy, ktoré zvládnete aj doma.

Stepper ako ideálny prístroj na cvičenie

Ak premýšľate nad tým, že by ste si domov zadovážili prístroj, ktorý je vhodný na cvičenie nôh, tak je ideálnou voľbou stepper. Pomáha budovať svalstvo dolnej časti tela, pretože každým krokom, ktorý na stepperi urobíte, sa vaše nohy formujú. Aj keď vám stroj pomáha zlepšovať svalovú vytrvalosť a spaľovať kalórie, stále je to cvičenie s vašou vlastnou váhou.

Drepy s telesnou hmotnosťou

Drepy sú jedným z najlepších cvičení na nohy a zároveň formujú aj zadok či boky. Sú ideálne, ak máte problémy s chrbtom, pretože pri ich vykonávaní nie je váš chrbát zaťažovaný. Ak chcete dosiahnuť rovnováhu alebo potrebujete dodatočnú podporu, vykonávajte drepy vedľa steny alebo vedľa stoličky, o ktoré sa môžete v prípade potreby oprieť.

TIP: Ak máte pocit, že klasické drepy nie sú dostatočne účinné, skúste tzv. sumo drepy. Tieto drepy začínate s vašimi nohami širšie od seba ako sú vaše boky a precvičujete nimi predovšetkým vnútorné stehná.

Reverzné výpady

Naším ďalším tipom sú reverzné výpady. Ľavou nohou krokujte dozadu a ohýbajte obe kolená tak, aby ste vytvorili dva 90 stupňové uhly. Následne zatlačte pravou pätou, aby ste sa vrátili do stojaceho stavu. Keď vstávate, snažte sa ľavé koleno dostať až k hrudníku.

Bočné výpady

Rovnako účinné sú aj bočné výpady. Urobte jeden veľký krok doprava. Pri ohýbaní sa snažte svoje boky smerovať k zemi a zároveň držte opačnú nohu rovno. Nezabúdajte si dávať pozor, aby ste svoju chrbticu udržiavali po celý čas vzpriamenú.

Bonus v podobe krokovania

Nemáte čas na pravidelné cvičenie, no radi by ste svoje nohy trochu spevnili? Ideálnym riešením je krokovanie. Vždy, keď budete môcť, choďte pešo. Kroky sú totiž ako drepy s jednou nohou. Opakujúci sa pohyb pôsobí priaznivo na vaše stehná, boky a rovnako aj zadok.

Efektívne cvičenie nôh nemusí byť komplikované a nevyžaduje si ani členstvo v posilňovni. Existuje veľa cvikov na nohy s vlastnou telesnou hmotnosťou, ktoré môžete bez problémov vykonávať aj doma. Prvoradé je však odhodlať sa k cvičeniu. Držíme vám palce!

Pridaj komentár