Americkú spisovateľku historických románov – Marie Benedict inšpirovali ženy, ktoré zohrali dôležitú úlohu v živote jedných z najúspešnejších mužov histórie. Podporovali ich v najlepších chvíľach a aj v ťažkých časoch. Napriek starostlivosti o deti a domácnosť, nikdy nestratili svoje ambície, hoci ich museli nachvíľu odložiť. Svojou šikovnosťou vynikali v politike aj matematike. Predsa jedna známa fráza znie: „cherchez la femme.“

Román Madam Churchill opisuje príbeh ženy, ktorá mala veľký vplyv na jedného z najvýznamnejších politikov. Reč je o ambicióznej Clementine Hozierovej. Ich manželstvo trvalo 56 rokov a spolu mali päť detí. Počas vojny sa stala predsedníčkou Červeného kríža a pôrodnice pre manželky vtedajších dôstojníkov. V živote to nemala jednoduché, pretože prežila nielen svojho manžela, ale aj tri zo svojich detí. Mnohí ju vnímali ako láskavú a obetavú, no pre kontroverzné názory musela čeliť aj hrubému správaniu. Ak sa stalo, že Churchilla niekto kritizoval, vstala a opustila spoločnosť. Napriek mnohým životným nástrahám nestratila iskru a iniciovala sa v humanitárnej oblasti. Svoje schopnosti a nebojácnosť pretavila na dobro pre britských občanov.

Kniha V tieni Einsteina zachytáva zase život Milevy, ktorá bola nielen manželkou, ale aj spolupracovníčkou jedného z najväčších vedcov a géniov. Mileva Marićová bola od detstva iná ako jej kamarátky. Jej snom nebola domácnosť ani deti, ale fyzika a matematika. Študovala ju na elitnej univerzite v Zürichu. Počas štúdia čelila mnohým predsudkom, pretože sa chcela presadiť v oblasti, ktorej vtedy dominovali muži. Jedným z nich bol aj jej spolužiak, ktorý sa volal Albert Einstein! Keď sa o ňu začal zaujímať, svet sa ocitol hore nohami, a tak sa z priateľov stali manželia a neskôr rodičia. Román je celkovo veľmi pútavý a zaujímavý, pretože odkazuje na silný a odveký spoločenský konflikt medzi kariérou a rodinou. Čo si podľa vás vybrala Mileva? Marie Benedict sa okrem Clementine a Milevy inšpirovala aj ďalšími talentovanými ženami, ktorých veru nebolo málo. Ak máte radi historickú beletriu, viac sa môžete dozvedieť v jej publikáciách ako Tajomstvo Agathy Christie, Jej skrytá genialita alebo Jediná žena v miestnosti. Zaujala vás niektorá z týchto kníh?

Pridaj komentár