Zatiaľ čo ako ľudia využívame viacero zdrojov energie, pre každodenné prístroje a menšiu elektroniku je ňou produktivita spotrebných batérií. Existuje množstvo typov, rozdielnych konštrukčne aj technicky, no vo všetkom sa od nich vyžaduje spoľahlivý výkon. Ten charakterizujú aj veľmi malé tzv. gombíkové batérie. Čím ďalším prekvapujú dnešných užívateľov? 

FOTO: Nor Gal/Shutterstock.com

Batérie pre tucet elektronických zariadení

Malé gombíkové batérie si najviac spájame s elektronikou hodiniek. Postupne sa ich využitie rozšírilo natoľko, že dnešné batérie typu cr2032 zabezpečujú chod fitness a lekárskych prístrojov ako aj kľúčov od áut a laserového príslušenstva. Ich spoľahlivosť a zvýšená výkonnosť nie je záležitosťou na jednu sezónu, a preto sa u overených výrobcov možno dožadovať výsledkov užívateľských štatistík a analýz.

Keď nám však batéria vypovedá činnosť, nie je času na teórie a výskumy. Ako užívatelia sa najradšej presviedčame v praxi, čo pri týchto malých lítiových batériách charakterizuje vysoký energetický obsah, ale veľmi nízke samovybíjanie. Tento problém spoľahlivo vyriešime ako v prípade výhodného komplexného setu nabíjačky a 2 ks batérií cr123a. Akumulátory regulujú stav nabitia, presnejšie disponujú aj ochranou proti prehriatiu a vypovedaniu príslušenstva.

Nevyrovnajú sa im dve ani tri tradičné batérie?

Na druhej strane však tento stav možno očakávať len veľmi výnimočne. Už aj malé gombíkové batérie dosahujú vysoké napätie, a to 3V. Tento parameter by nevyznieval až tak prekvapivo, keby nešlo o ultrakompaktné modely. Ak tu skloňujeme veľa energie pri malých batériách, treba poukázať aj na spoľahlivosť z bezpečnostného hľadiska. Výrobcovia ich testujú dlhodobo a za rôznych klimatických a teplotných podmienok. Vydržia, inak by dnes nedisponovali svetovo uznávanými bezpečnostnými štandardmi.

Pridaj komentár