Po netradičnej jari, ktorú si určite budeme ešte dlho pamätať, tu máme najteplejšie mesiace v roku. Milovníci leta by sa na nich mali tešiť nielen kvôli dovolenkám, prázdninám či slniečku, ale aj kvôli čerstvému ovociu, ktoré má pre ľudský organizmus mimoriadne veľký význam. Slovensko má dokonalé podmienky pre pestovanie mnohých druhov ovocia, z ktorých si môžeme aktuálne pochutnať na tých najobľúbenejších, či už ide o čerstvé jahody, čerešne, višne, marhule, maliny, ríbezle alebo egreše.

Slováci sú dobrými pestovateľmi od nepamäti. Prvé podložené zmienky o ovocinárstve na našom území pochádzajú už z raného stredoveku. K najväčšiemu rozvoju však u nás prišlo v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Poslednú veľkú zmenu ovocinárstvo zaznamenalo so vstupom do EÚ, vďaka čomu sa do značnej miery obmedzilo používanie chemických látok. Možno vás to prekvapí, no k roku 2019 bola podľa ÚKSUP (Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky), celková rozloha rodiacich ovocných sadov na Slovensku až 4,7 tisíc hektárov.

“Ročne sa na našom území vypestuje v sadoch profesionálnych ovocinárov viac ako 40 000 ton ovocia, z čoho viac ako 80 % tvoria jablká. Pravidlom by malo byť, že sa ovocie konzumuje v dobe, kedy dozrieva. Jablká a hrušky možno dobre uskladniť a môžu sa konzumovať po zvyšok roka, kedy nedozrieva žiadne ovocie. Letné ovocie je najlepšie čerstvé a dozreté na poli alebo v sade. Spotreba ovocia sa pohybuje okolo 80 kilogramov na obyvateľa za jeden rok,” vysvetľuje predseda Ovocinárskej únie, Ing. Marián Varga.

Jahody, čerešne, višne, marhule a egreš sú u nás najbežnejšie pestovaným letným ovocím. Naše ovocie je zdrojom mnohých vitamínov a mnohých prípadoch svojim zložením predčí i dovážané druhy ovocia. Napríklad jahody sú bohatým zdrojom vitamínov skupiny B, vitamínu E a obsahujú rovnaké množstvo vitamínu C ako citrusy. Okrem iného tiež pomáhajú pri nadúvaní alebo v boji s vysokým tlakom.

Ak plánujete letnú diétu, nezabudnite do svojho jedálnička zahrnúť čerešne a višne. Obsahujú až 80 % vody, vďaka čomu sú ideálnou voľbou pri znižovaní hmotnosti. Medzi jeden z najlepších druhov ovocia radíme marhule. Posilňujú imunitný systém a vďaka beta-karoténu prispievajú k zdravému opáleniu pokožky. Egreš, ktorý nie je až tak populárny, hrá dôležitú úlohu pri prečistení čriev, podporuje trávenie a okrem lahodnej chuti, obsahuje i množstvo kremíka, ktorý zabezpečuje pevnosť tkanív.

Napriek tomu, že dovážané ovocie vyzerá svojou veľkosťou a tvarom veľmi lákavo, tak s výživovými hodnotami je na tom o niečo horšie ako plody, ktoré sa konzumujú priamo na mieste alebo blízko miesta, kde dozreli. Aj bežný spotrebiteľ v chuti spozná rozdiel. Už podľa vzhľadu možno rozpoznať jahody, ktoré dozreli na poli. Majú čerenú farbu a ani pri stopke nenájdeme žiadne biele, nedozreté miesto. Každý dovezený produkt totiž predstavuje stovky kilometrov prepravy a samozrejme cesta akýmkoľvek dopravným prostriedkom zanecháva uhlíkovú stopu.

„Pokiaľ chceme svojmu telu dopriať poriadnu dávku vitamínov a vybrať si kvalitné ovocie, tak musíme byť pri výbere obozretní. Pri predaji môže prísť k zámernému klamaniu zákazníka. Pôvod ovocia a ponúkanú odrodu by sme si mali overiť, predovšetkým pokiaľ ide o pouličný predaj. Pokiaľ máte možnosť, tak ideálny je odber od miestnych farmárov a ovocinárov, pri ktorých budeme mať istotu, že ovocie dozrelo na poli a nie v kamióne,“ uzatvára tajomník Agrárnej komory ČR Jan Doležal.

Pridaj komentár