Slovenská hudobná skupina IMT Smile je na hudobnej scéne už viac ako 20 rokov. Za toto obdobie vydali 10 radových albumov obsahujúcich množstvo hitov, ktoré ich zaísali na tie navyššie priečky slovenského hudobného neba. Spolupracovali na muzikáli Jesus Christ Superstar, Ivan Tásler zložil piesne pre mnohých svojich kolegov, do seriálu i cestopisu, ale filmová pieseň sa v ich repertoári doposiaľ nenachádzala.

IMT Smile a Ondrej Kandráč nahrali spolu pesničku k novému filmu Čiara s názvom „Hej, sokoly!“

Pred niekoľkými týždňami oslovila Wanda Hrycová, producentka nového slovensko-ukrajinského filmu Čiara, Ivana Táslera a vznikla skladba „Hej, sokoly!“.

Hej, hej, hej sokoly, z výšky hľadia na to všetko, čo nás bolí,“ je časť refrénu piesne Sokoly, ktorú pred rokom vydali na rovnomennom albume Kandráčovci. Ide o ľudovú skladbu, o ktorej pôvod sa dodnes nevedia dohodnúť obyvatelia Ukrajiny a Poľska.

Ivan Tásler pieseň poznal, páčila sa mu. Celú ju však prearanžoval, doslova ju odel do nového kabáta, vložil do nej srdce IMT Smile a nazval ju „Hej, sokoly!“. Spevom a hrou na husliach pieseň obohatil Ondrej Kandráč zo spomínaného hudobného zoskúpenia Kandráčovci.

Keď som Ivanovu verziu piesne počul prvýkrát, povedal som nahlas vetu: Prečo  to nenapadlo mne?! Spravil to geniálne,“ teší sa zo skladby Ondrej Kandráč.

Veľmi ma teší táto spolupráca. Medzi IMT Smile a Ondrejom to fungovalo úplne prirodzene,“ prezradil Ivan Tásler.

Skladba sa nahrávala v štúdiu Art Village na bratislavskej Kolibe. Jej text napísal Vlado Puchala. Počas celého nahrávania bolo v štúdiu cítiť uvoľnenú atmosféru, vzájomný rešpekt a úctu oboch interpretov.

Pracovať na piesni do skvelého filmu je radosťou a film Čiara ním určite je. Som rád, že už tento piatok (16.6.) pieseň odpremiérujeme aj koncertne a to na Dobrom festivale v rodnom Prešove spolu s Kandráčovcami,“ teší sa Ivan Tásler.

Vždy som na Ivanovi obdivoval jeho slobodu. Keď sa mu niečo páči a stotožní sa s tým, je mu jedno, koho si prizve k spolupráci. Má obrovský dar intuitívne vycítiť silu a emóciu piesne. Aj to je dôvod úspechu jeho, ale i IMT Smile. Veľmi im fandím a mnohé ich piesne si pospevujem nielen ja, ale aj moje deti,“ neskrýva nadšenie zo spolupráce Ondrej Kandráč.

Zaujímavosťou nahrávky „Hej, sokoly!“ je tiež fakt, že Ivan s Ondrejom v nej jednu slohu spievajú v ukrajinčine.

Film Čiara, ku ktorému bola pieseň nahratá, bude mať celosvetovú premiéru 3.7.2017 na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.

Do slovenských kín bude film distribuovať spoločnosť Continental film od 3.8.2017.

1 KOMENTÁR

Pridaj komentár