Chechtáte sa. Chodíte od ilustrácie k ilustrácii, pozeráte sa – a je vám jednoducho dobre. Je vám smiešne. Je vám teplo. To – ten pocit – vo vás vyvolávajú oblé, dojemne nemotorné, farebné postavičky na obrázkoch pre malé deti. A potom prejdete pár krokov (alebo pár stránok) a všetko je inak. Listujete zobrazeniami veľkých, vášnivých príbehov v knižkách pre dospelých a cítite sa, hm, podobne ako ich hrdinovia: vznešene, hrdo, dychtivo…  Alebo úplne na dne.

Ilustroval diela Boccaccia, Villona, Dostojevského! Teraz máte možnosť vidieť jeho tvorbu naživo!

Ján Lebiš – Červená čiapočka

Dňa 16.2.2017 prebehlo v jedinečnej „TOTO! je galéria“ v Bratislave, otvorenie výstavy jedinečného umelca – Jána Lebiša.

Prečo je Ján Lebiš svetovým unikátom? Prispôsobuje sa atmosfére príbehov nielen štylizáciou (čo – kde – akým smerom do obrázka vložiť), ale aj technikou. V tých ľahkých volí jemné, najčastejšie gvaš alebo akvarel, do tých dramatických ide silourydlom do lina, či do dreva.

Ján Lebiš – Dekameron

Tam, kde mu to text dovolí, vloží ponášku na ľudové či staré umenie: ornament v chronicky známom tvare, ktorý keď čitateľ zazrie, povie si: „Toto poznám, toto som už niekde videl…“.

 

Ján Lebiš – Havran a líška

A čo je najlepšie? Ostáva vždy „sám sebou“. Ľahko rozpoznateľný v množstve iných, jedno či v tej rozosmiatej polohe, alebo v tej pochmúrnej. Na nikoho sa nepodobá.

Každý obrázok má do detailov premyslený koncept a ako sám autor hovorí: „stačí začať od kútika ľavého oka a musíš sa trafiť.“ Malá plocha ilustrácie na stránke knihy, na ktorú ju musí zmestiť, ho paradoxne neobmedzuje, ale núti zahustiť ju tak, aby sa z príbehov nič nestratilo.

Ján Lebiš – Jánošík Jurošík

Mal šancu ilustrovať dobré diela: Boccaccia, Villona, Dostojevského, Londona, Swiffta a mnohých ďalších. Rovnako mal šancu patriť k dobrej generácii ilustrátorov, ktorí svoju tvorbu brali veľmi vážne – Teodor Schnitzer, Mirko Hanák, Albín Brunovský a ďalší.

Ján Lebiš – Kde orly krúžia

Keď začínali, zbavovali sa pocitu strachu z vojny a biedy (a nielen tej materiálnej) 50-tych rokov a vážili si masívnu produkciu vydavateľstiev, ako aj možnosť realizovať sa. Aj zdanlivú slobodu 60-tych rokov a jej étos niesli stále ďalej.

Ján Lebiš – La Fontaine – Bájky

Ale koniec koncov, načo dielo vysvetľovať? Príďte sa pozrieť. Príbehy ilustrácií Jána Lebiša nájdete na stenách „TOTO! je galéria“ na Moskovskej ul. 29 v Bratislave, ktorej patrí veľká vďaka za to, že každému z nás je umožné nahliadnuť na tak jedinečné umelecké diela.

TOTO! je taká galéria, v ktorej sú vystavené ilustrácie – obrázky, ktoré si pamätáme z knižiek, čo sme čítali ako deti, aj z tých, čo si teraz čítame so svojimi deťmi.

Ilustrátorov, čo ich namaľovali, však často ani nepoznáme: veď koho by napadlo hľadať niekde na konci knihy meno napísané drobnými písmenkami. A tak nám často uniká, aká je slovenská ilustrátorská tradícia úžasná.

Lán Lebiš – Reštavrácia

A aj to, že ilustrácia je také isté umelecké dielo ako obraz či grafika. Zaslúži si visieť v galérii. Alebo u vás doma. Nech sa páči, vstúpte. Výstava Jána Lebiša bude prebiehať od 16. 2. do 28. 4. 2017. Počas trvania výstavy bude prebiehať aj krst spoločnej knihy – monografie Jána Lebiša a Viery Gergeľovej.

TOTO! je galéria – Jedinečné zábery z vernisáže

Pridaj komentár