Aj keď prestížny filmový festival v Cannes neprebehol v roku 2020 tak, ako ho poznáme, svetlo sveta uzrel oficiálny výber filmov, ktorý je označený značkou „Cannes label“.

Jedným z nich je i najnovšia snímka Thomasa Vinterberga s názvom Chľast, v ktorej hlavnú úlohu stvárňuje hviezdny Mads Mikkelsen, známy slovenským divákom z filmov ako Rogue One: A Star Wars Story, Doctor Strange, či z medzinárodne oceňovanej snímky Hon.

Dánsky režisér sa pri práci na tomto filmovom projekte opäť spojil so scenáristom Thomasom Lindholmom a svetoznámym hercom Madsom Mikkelsenom, s ktorými pracoval aj na divácky obľúbenej snímke Hon. Tá získala nomináciu na Cenu Akadémie – Oscara v kategórii cudzojazyčný film a odniesla si tri ceny z festivalu v Cannes z roku 2012.

S rozpočtom 5 miliónov dolárov sa snímka začala nakrúcať 1. mája 2019 a spolu so štábom sa presúvala po Kodani, švédskej Västra Gotäland a severnom ostrove Nového Zélandu. Pod režisérskou taktovkou Thomasa Vinterberga sa okrem Madsa Mikkelsena vo filme predstavia i ďalší skvelí herci, ako napríklad Thomas Bo Larsen (Idealista; Hon), Lars Ranthe (Komúna; Hon), Magnus Millang (Kursk; Žena v klietke), Susse Wold (Hon; Valhalla) či Helene Reingaard Neumann (Kursk; Komúna).

O téme filmu napovedá už jeho samotný názov – Chľast. Existuje teória, že sa rodíme s malým podielom alkoholu v krvi. Táto mierna intoxikácia otvára našu myseľ svetu okolo nás, zmenšuje problémy a zvyšuje kreativitu. Povzbudený touto teóriou sa Martin a jeho traja priatelia, unavení stredoškolskí učitelia, pustia do experimentu udržať miernu hladinu intoxikácie počas pracovného dňa. Ak dokázal Churhill vyhrať druhú svetovú vojnu značne podgurážený, ktovie, čo môže spôsobiť pár kvapiek im a ich študentom. Prvotné výsledky sú pozitívne a tento malý učiteľský projekt je povýšený na skutočnú akademickú štúdiu. Výsledky sa zlepšujú a skupina sa cíti opäť plná života. Keď to však preženú, experiment pre niektorých pokračuje a iní sú z neho vyradení. Je čoraz jasnejšie, že zatiaľ, čo alkohol viedol k výborným výsledkom, niektoré odvážne činy majú svoje následky.

Snímku s medzinárodným názvom Druk alebo tiež Another Round, uvedie do slovenských kín distribučná spoločnosť Film Europe. Stane sa tak v špeciálnej premiére počas podujatia Be2Can, ktoré každoročne prináša to najlepšie z troch najprestížnejších festivalov v Berlíne, Benátkach a Cannes.

Pridaj komentár