Basgitarista Juraj Griglák patrí už roky medzi slovenskú hudobnú špičku. Spoluprácu s týmto talentovaným muzikantom vyhľadávajú nielen slovenskí, ale i svetovo uznávaní umelci z oblasti hudby – predovšetkým jazzu. Už šesť rokov sa na európskych aj domácich pódiách objavuje po boku jedného z najuznávanejších jazzových bubeníkov dneška  – Poogie Bella. Tentokrát si Juraj Griglák pripravil pre slovenských fanúšikov doslova „čerešničku na torte“ –  privedie do našich končín zoskupenie Poogie Bell Band.

Hudobný sviatok na Slovensku! Ktorú hudobnú legendu privedie slovenský basgitarový supertalent Juraj Griglák na Slovensko?

Priateľský vzťah medzi našou basgitarovou jednotkou Jurajom Griglákom a bubeníckou legendou Poogie Bellom sa zrodil ešte v roku 2011, kedy  rodák z amerického Pittsburghu hosťoval na dvoch skladbách Griglákovho albumu Time To Fly. Odvtedy  spolu absolvovali dve európske turné v roku 2012 i 2013 a Poogie Bell si vďaka Jurajovi Griglákovi prišiel zabubnovať niekoľkokrát i na Slovensko.

Legendárny Poogie Bell a jeho sólo

Naposledy si spolu zahrali minulý rok na turné v Holandsku. Krátko na to  sa zrodil v hlave Juraja Grigláka nápad pozvať na  Slovensko celú zostavu Poogie Bell Band. ,,Poogie Bell hral na Slovensku ako špeciálny hosť môjho zoskupenia Juraj Griglák & Company. Túžil som, aby sa k nám vrátil a predstavil svoje hudobné zoskupenie na koncertoch po celom Slovensku,“ vysvetľuje Juraj Griglák, prečo sa rozhodol pozvať amerických hudobníkov na Slovensko a zorganizovať túto koncertnú šnúru. Tá odštartuje 10. apríla vystúpením v Mestskom divadle Žilina a ukončí ju koncert v Dobšinej o päť dní neskôr.

Tešiť sa môžeme na výnimočné muzikantské osobnosti

Poogie Bell Band sa predstaví v zostave: Bobby Broom (gitara), Mike Stephenson (tenor saxofón, spev) a Poogie Bell (bicie). Spodnú časť zvukového spektra obhospodári Juraj Griglák. ,,Poogie Bell je nefalšovaný funk master, jeden z najlepších súčasných bubeníkov a štúdiových hráčov bez ohľadu na žánre. Na svojom konte má spoluprácu s menami ako Stanley Clark, David Bowie, Erykah Badu, All Jarreau, David Sanborn, John Scofield, Victor Wooten a Chaka Khan. Objavil sa na viac než desiatich albumoch Marcusa Millera a na turné s ním strávil podstatnú väčšinu kariéry,“ približuje tvorbu svojho priateľa Juraj Griglák. Gitarista Bobby Broom je zas známy spoluprácami s Milesom Davisom, Sonnym Rollinsom či Stanleym Turrentinom. ,,Je priamym nasledovníkom nezabudnuteľného Wesa Montgomeryho  a držiteľom viacerých významných  ocenení,“ hovorí Griglák. Mladú krv v kapele reprezentuje newyorský saxofonista Michael Stephenson, ktorý sa predstaví aj ako spevák.

Koncertovať sa bude v Dobšinej i v Brne

Poogie Bell Band a Juraj Griglák sa predstavia v piatich slovenských mestách: Bratislave, Trnave, Martine, Žiline a na východe Slovenska v Dobšinej. Dobšiná nie je typickou zástavkou jazzových umelcov, Jurajovi Griglákovi však mestečko prirástlo k srdcu. ,,Pán primátor Dobšinej je veľký fanúšik jazzu i mojej tvorby. Aj vďaka jeho entuziazmu sme tu už v minulosti zorganizovali koncert spolu s Poogie Bellom, keď bol v roku 2015 na Slovensku. Vystúpenie v Dobšinej malo samé pozitíva: miestny kultúrny dom sa naplnil na prasknutie, atmosféra na koncerte bola jedna z najlepších a Poogie videl cestou na východ Tatry,“ spomína s úsmevom basgitarista. Počas jedného týždňa precestujú hudobníci stovky kilometrov. Jeden koncert odohrajú i v Česku, na brnianskom festivale Jazz Fest.

Turné začína už dnes!!!

Poogie Bell Band ,SK/CZ tour

10.4. Žilina, Mestské Divadlo ,20: 00
11.4. Brno Jazz Fest, Sono Centrum,21:00
12.4. Bratislava, Divadlo Aréna,20:00
13.4. Trnava,  Music a Cafe,20:30
14.4. Martin, Barmuseum,20:00
15.4. Dobšiná, Kultúrny Dom,19:00

Hudobné obsadenie

Poogie Bell                 bicie
Bobby Broom           gitara
Mike Stephenson   tenor saxofón, spev
Juraj Griglak             basgitara, kontrabas

Pridaj komentár