Je mladá, ambiciózna a úspešná! Slovenská modelka Dominika Sedláková rozhodne vie čo chce a cestu za svojimi snami si vie poctivo odpracovať. Aj napriek svojmu veku má už v modelingu bohaté skúsenosti a ako doma sa už cíti v mnohých svetových metropolách. Ktoré mesto jej najviac prirástlo k srdcu a čomu vďačí za svoj úspech? O ktorom povolaní už odmala snívala a ako vyzerá jej obľúbený outfit? Nielen to, ale i množstvo zaujímavostí zo svojej kariéry, ale i sveta modelingu, nám v exkluzívnom rozhovore len pre M magazín.sk, prezradila modelka agentúry Mix Model Management – Dominika Sedláková.

Na začiatky sa vraj nedá zabudnúť. Aké boli tvoje začiatky s modelingom? Čoho si sa najviac obávala a na čo si sa naopak najviac tešila?

Celé sa to začalo, keď som mala 15 rokov a podpísala som zmluvu s agentúrou Zuzky Pokovičovej. Najprv som absolvovala tréningy v agentúre, potom sme začali pracovať na mojom portfóliu. Moja prvá cesta smerovala do Milána a najviac som sa obávala byť taký dlhý čas bez rodiny. Veľmi som sa však tešila na cestovanie a všetky tie krajiny, ktoré navštívim. Rýchlo som zistila, že modeling je náročná práca – množstvo castingov v rôznych častiach mesta, atď. Naučila ma však veľkej samostatnosti a zlepšila som sa v angličtine.

Baletka, herečka či modelka … toto sú azda najčastejšie povolania, o ktorých od mala sníva každá z nás. Bolo to tak aj v tvojom prípade, alebo si snívala o úplne inej kariére?

Ja som vždy chcela byť módna návrhárka. Móda ma vždy bavila a aj teraz ma baví vymýšľať koncept fotení. Oblečenie si už takmer nekupujem – ušijem si ho sama alebo si prerobím starú vec. Samozrejme ma baví aj modeling – pred kamerou aj na móle si to užívam a tiež ma veľmi baví hrať, tak verím, že sa mi v budúcnosti podarí dostať sa aj do herectva.

Fotenie alebo módna prehliadka? Popísala by si nám tvoju úplne prvú prácu v kariére modelky?

Milujem fotenia aj prehliadky. Moja prvá práca bola prehliadka na Bratislavských módnych dňoch v Bratislave a pamätám si, že som mala hrôzu z obrovských opätkov. Našťastie som ale bola obklopená modelkami z mojej agentúry, tak som mala s kým zdieľať svoj stres (úsmev).

Máš za sebou spoluprácu s mnohými známymi značkami a zvučnými menami, ktoré v módnom svete veľa znamenajú. Ktorú z týchto spoluprác si vážiš úplne najviac a prečo?

Mám to šťastie, že sa mi každým rokom darí pracovať s väčšími a väčšími značkami, tak si dávam stále vyššie ciele a snažím sa posúvať ďalej. Momentálne bola pre mňa obrovským zážitkom spolupráca so značkou Diesel, v ktorej kampani práve účinkujem. Stretla som tam veľa veľkých mien a túto spoluprácu si veľmi vážim.

Často pôsobíš v zahraničí. Ako sú v iných krajinách vnímané modelky? Ako by si to porovnala so Slovenskom?

V zahraničí je modeling vnímaný inak ako na Slovensku. Ľudia ho tam berú ako prestížnu a náročnú prácu a dá sa ňou veľmi dobre uživiť.

V modelingu pôsobíš už nejaký ten rok. Čo sa zo toto obdobie z tvojho pohľadu v módnom svete najviac zmenilo?

Zmeny priniesli určite sociálne siete. Ľudia nakupujú viac online a teda sa fotí stále viac a viac ecommerce.

Každá práca má svoje výhody a nevýhody. Aké plusy a mínusy vnímaš v modelingu?

Obrovským plusom je fakt, že za 7 rokov sa mi podarilo precestovať takmer celý svet, spoznala som množstvo úžasných a zaujímavých ľudí, zlepšila sa v cudzích jazykoch a osamostatnila som sa. Taká malá nevýhoda je, že si človek nemôže veľmi robiť plány, pretože sa stáva, že zrazu sa potvrdí práca a musím moje plány zrušiť. Ale to je jednoducho súčasť mojej práce.

Máš svoj profesionálny vzor? Ktorá modelka ťa vie vždy motivovať a inšpirovať?

Mám rada modelku Mica Arganaraz, ktorá je tvárou YSL. Baví ma svojou prirodzenosťou. Inak vzory nemám. Som vzorom sama sebe a sú ním aj moji blízki ľudia, čiže kamaráti a rodina.

Všetci máme svoje sny. Ako by si nám popísala tvoje vysnívané fotenie a vysnívanú módnu prehliadku?

Mojím snom je spolupracovať s Rickom Owensom a Michele Lamy. Ich celkový štýl, vnímanie a ich bytie je pre mňa obrovská inšpirácia, jedno veľké umenie!

Modeling je nielen o zovňajšku, ale i o tom, čo je v nás. Bez ktorej vlastnosti by si prácu modelky nikdy nezvládla?

Nezvládla by som svoju prácu bez pozitívnej energie a humoru – to ma robí silnou a sebavedomou.

Čo všetko si musela vstupom do sveta modelingu vo svojom živote zmeniť? Ako vníma tvoje okolie skutočnosť, že si modelka?

Vlastne všetko (úsmev). Musela som všetko odložiť bokom a ísť. Musela som si určiť priority. Moja rodina aj kamaráti ma veľmi podporujú a tešia sa, že mám tú možnosť živiť sa tým, čo ma baví.

Popíšeš nám outfit, v ktorom sa cítiš najlepšie?

Teraz je moje must have šedé sako, ktoré som objavila v charity shope. Bola som tam 5 minút a kúpila som celý jeden outfit (úsmev). Sako som si samozrejme prerobila – inšpirovala som sa Margielom. Rada kombinujem veci od návrhárov s lacnými či prerobenými kúskami … tak vznikajú moje outfity.

Ako sa udržuješ vo forme? V čom spočíva tvoj každodenný lifestyle?

Už dlhší čas fičím na zdravom jedle, veľa zeleniny a ovocia, prestala som piť mlieko a prešla som na ovsené. Taktiež mäso jem iba vtedy, keď mi ho niekto položí pod nos. Snažím sa veľa chodiť pešo. Ráno vždy vypijem fresh smoothie a po práci idem rovno domov – málokedy idem po práci ešte medzi ľudí.

Ak by si mala kúzelnú paličku, čo by na dnešnom svete zmenila?

Zmenila by som ľudské zvyky a priority.

Cestovanie je neoddeliteľnou súčasťou práce každej modelky. Aký je tvoj vzťah k cestovaniu? Ktoré miesto si si doposiaľ najviac zamilovala?

Cestovanie milujem, aj keď je rozdiel cestovať na dovolenku a cestovať kvôli práci. Niekedy si z krajiny veľa neužijem, pretože z letiska ma odvezú na hotel, odtiaľ na fotenie, potom opäť na hotel a späť na letisko. Ale vždy keď je čas, snažím sa z daného miesta vidieť čo najviac. Najviac som si zamilovala Londýn, kde posledné dva roky trávim veľmi veľa času. Mám rada aj Barcelonu – je pre mňa niečo ako Londýn s morom (smiech).

Zbieranie skúsenosti a samotný život sú tou najlepšou školou. Čo by si odkázala mladým dievčatám, ktoré rozmýšľajú nad prácou modelky?

Hlavné je ísť za svojím snom. Dôležité je na sebe pracovať, nakoľko nič nejde samé od seba a zo dňa na deň. Modeling ti dá toho veľmi veľa a určite stojí za to, to vyskúšať.

Za rozhovor ďakujeme Dominike Sedlákovej – modelke agentúry Mix Model Management

Pridaj komentár