Je až neuveriteľné, že nová filmová snímka Richarda Wonga je inšpirovaná skutočným príbehom, v ktorom sa trojica mladých hendikepovaných mužov vydáva na dobrodružnú cestu za stratou panictva. Má to však jeden háčik: dvaja sú pripútaní na invalidné vozíky a tretí je zrakovo postihnutý.

Ako mnoho mladých ľudí, sa i oni rozhodli utiecť od svojich prehnane starostlivých rodičov do Montrealu, kde sa nachádza unikátny nevestinec pre ľudí so špeciálnymi potrebami. Cieľ ich cesty je jasný – prísť o panictvo a stať sa nezávislými. Na bláznivý road trip sa s nimi vydáva aj šoférka a opatrovateľka Sam, ktorá im, nič netušiac, pomáha na úteku od znepokojených rodičov.

„Postihnutia Scottyho, Matta a Moa sú fyzické, ale všetci ich s nimi prežívame vďaka našej vlastnej verzii, či už fyzickej, duševnej alebo situačnej. Každý máme svoje obmedzenia a ich oduševnenie okúsiť život, zahodiť prekážky, bolo pre mňa inšpiráciou. Posolstvo, ktoré vysiela ich cesta, prekračuje schopnosti, rasu i postavenie. Ide o skúsenosti ľudí. A navyše je to zábavné,“ hovorí o filme režisér Richard Wong, ktorý počas príprav intenzívne spolupracoval aj so samotným Astom Philpotom, ktorého skutočným príbehom je snímka Nedotknutí inšpirovaná.

Asta Philpot je Američan žijúci vo Veľkej Británii. Trpí artrogrypózou, chorobou postihujúcou pohybové schopnosti. Keď sa pred rokmi počas dovolenky v Španielsku dopočul o legálnom nevestinci s bezbariérovým prístupom, miesto navštívil a stratil tam panictvo.

Neskôr zorganizoval výlet s podobným cieľom s dvojicou ďalších mladíkov. Jeho činy inšpirovali vznik dokumentárneho filmu televíznej stanice BBC, neskôr hranej belgickej snímky Hasta la vista!, vďaka úspechu ktorej vznikla aj komédia Nedotknutí.

Americkú komédiu Nedotknutí prináša na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár