Historické obdobia módy tak, ako ich nepoznáte – Od zvieracích koží k Emporio Armani

735
Historické obdobia módy tak, ako ich nepoznáte - Od zvieracích koží k Emporio Armani 1

Prvé historické obdobie módy siaha do čias pravekého človeka a ďalej zahŕňa staroveké kultúry Egypta, Mezopotámie, Indie a antického sveta – starovekého Grécka a Ríma. Kľúčové v tomto období je využívanie zvieracích koží na výrobu odevov a výrobu tkanín ako primárnych materiálov zakrývajúcich ľudské telo. Spôsob zahaľovania ľudského tela zažíva v tomto období svoj prvý vývoj, podobne ako aj výroba odevov „na mieru“ na úrovni odlišných kultúr a tradícií sveta.

Historické obdobia módy tak, ako ich nepoznáte – Od zvieracích koží k Emporio Armani

historicke_obdobia_tak_ako_ich_nepoznate_mmagazin1

Prechodom od staroveku do stredoveku začína druhé historické obdobie módy, v ktorom „hrajú prím“ ázijské kultúry Číny a Japonska, Byzantská ríša, kultúry kočovných a barbarských kmeňov a napokon formujúce sa európske národy. Vynechať tu nemôžeme ani kultúry „Nového sveta“ a to Severnej, Južnej a Strednej Ameriky či africký kontinent, ktoré boli v priebehu objavných ciest a expedícií 15. storočia objavované a skúmané.

historicke_obdobia_tak_ako_ich_nepoznate_mmagazin2

V treťom období, od 15. do 19. storočia, pozorujeme dynamický rozvoj kostýmov a módy na „Západe“. Toto obdobie je typické vznikom tradičnými kostýmov a krojov mnohých európskych štátov. Je to tiež éra kráľovských dvorov, kde sa rozprávkové sny menili na skutočnosť a štýlové obliekanie sa stávalo každodenným sviatkom, spojené s pompéznymi, revolučnými a častokrát veľmi nákladných štýlmi obliekania sa. Kolesá módneho priemyslu roztočila priemyselná revolúcia, vďaka ktorej nastal posun od domácej a ručnej výroby k priemyselnej továrenskej výrobe odevov a textilu.

historicke_obdobia_tak_ako_ich_nepoznate_mmagazin3

Posledné obdobie začína rokom 1990 a pokračuje až do súčasnosti. Je to obdobie vzostupu módnych návrhárov ako hlavných tvorcov nových módnych štýlov. Technologické inovácie prezentujú novinky v podobe nových syntetických či umelých textilných materiálov. 20. storočie je storočím demokratizácie módy, keďže na jeho začiatku boli vysoko kvalitné a štýlové kúsky oblečenia navrhnuté a sprístupnené len privilegovanej elite spoločnosti, no v polovici 20. storočia bola kvalitná zložka oblečenia široko dostupná už aj bežnej verejnosti.

historicke_obdobia_tak_ako_ich_nepoznate_mmagazin4

Pridaj komentár