Kultúra a tradícia – dva fenomény, ktoré si ľudstvo začalo budovať už od svojich samotných počiatkov, sú zároveň úkazmi, ktoré formujú ľudstvo až do súčasnosti. Zaujímavé a zároveň veľmi dôležité je však poukázať na obe skutočnosti – kultúru a tradíciu – v spojení s tretím materiálnym faktorom – samotným oblečením – ako na strojcu nového fenoménu, ktorý dnes poznáme pod názvom – móda.

Móda – fenomén, ktorý uzrel svetlo sveta už oveľa skôr ako si myslíte

moda_fenomen_z_historie_mody_mmagazin1

Oblečenie, pokrývky hlavy, módne doplnky, dekorácie ľudského tela či obuv, sa skrz storočia vyvíjali a naďalej sa aj vyvíjajú, podobne ako technológie či medicína. Móda je však fenomén, ktorý uzrel svetlo sveta oveľa skôr, ako mnohé iné sféry ľudského pokroku, keďže jej počiatky môžeme spájať s odievaním sa prvých ľudí vôbec.

moda_fenomen_z_historie_mody_mmagazin2

 

FOTO: Bettmann/Corbis

V novom seriáli „Z histórie módy“ vám prinesieme prehľad tradícií obliekania sa rôznych kultúr od prehistorických čias, až po súčasnosť. Ponúkneme vám tie najrôznejšie podrobnosti o dekoráciách ľudského tela a módnych doplnkch ako aj široký a atypický rozmer poznatkov od tóg k turbanom či od náhrdelníkov k tenisovej obuvi.

moda_fenomen_z_historie_mody_mmagazin3

 

Prečo a ako boli vytvorené tie najkultovejšie kúsky oblečenia? Ktoré sú najvýznamnejšie osobnosti sveta módy? Ktorý priekopník svetovej módy je podpísaný pod vznik oblečenia, či módneho doplnku, ktorý nosíme už celé desaťročia? Prinesieme vám odpovede na tieto otázky, ale aj diskusie na mnohé ďalšie témy, či už o významných osobnostiach módneho sveta, o konkrétnych typoch oblečenia, ale aj to, na aké účely boli pôvodne navrhnuté. Dozviete sa viac informácií o globalizácii vo svete módy – a teda spôsobe obliekania sa v tých najrozmanitejších kútoch sveta a ich vplyv a dopad na ostatné regióny.

moda_fenomen_z_historie_mody_mmagazin4

 

Móda je viac ako iba opis toho čo mali a majú ľudia oblečené a z akých dôvodov sa tak či onak rozhodli. Každý typ oblečenia, rozmanité šaty, pokrývky hlavy, módne doplnky, dekorácie ľudského tela či obuv sú vo svojej podstate kúskom histórie a kultúry každého národa. Odzrkadľujú rôzne kultúrne, náboženské a spoločenské názory a sú charakteristickou črtou každej jednej krajiny. Vedomosť o móde vie byť rovnako krásna ako samotná móda a poznanie ju vie urobiť ešte oveľa krajšou – preto sa jej oplatí venovať našu pozornosť.

Pridaj komentár