Aj Žena vie nosiť či dokonale kombinovať pánske doplnky alebo elementy s dievčenským štýlom a šarmom nežnejšieho pohlavia. Pýtate sa, o aké módne kúsky môže ísť? Ak ste hádali nohavicové strihy, traky či motýliky, potom ste sa správne naladili na jedinečný módny editoriálu „Gentlewoman“, pre ktorý výstižnejší názov ani len nemohol vzniknúť.

„Gentlewoman“ v podaní fotografky Mischel Warenits vás dvihne zo stoličiek!

Spoluprácu na tomto projekte prijala značka Bewooden, ktorá sa venuje ručne vyrábaným dreveným motýlikom a ďalším pánskym a dámskym doplnkom ako sú opasky, vizitkáre, manžetové gombíky či zrkadielka. Ako ináč, každý z doplnkov obsahuje jedinečné drevené detaily.

Stylistka Janka Kočišová obohatila outfity prvkami z dielne slovenskej značky Showroom art&fashion Weingart a značky Ushy.té, v ktorej tvorí študentka VŠVU Johanna Grigarová. Niektoré retro kúsky, ako napr. traky, boli záležitosťou second handu. Celý look sa nesie v retro a vintage štýle, ku ktorému bolo cieľavedome vyhľadávané čo najvhodnejšie prostredie, ktoré by nepôsobilo príliš moderne, ale skôr útulne a tradične.

Čerešničkou na torte je práca fotografky Mischel Warenits, ktorá všetky modely zvečnila analógovým fotoaparátom dodávajúcim editoriálu tú správnu atmosféru. Styling a výber farieb ako žltá, kráľovská modrá, hnedá a staroružová, sú priam ako stvorené pre aktuálne svieže jarné obdobie. Nech sa páči, toto je „Gentlewoman“!

Ako dlho na svete existuje meno Mischel Warenits?
Už to bude veľa rokov. Začínala som ako blogerka popri škole, čo bol to pre mňa vtedy veľký krok, lebo som nemala priveľké sebavedomie. V súčasnosti sa vyslovene za blogerku nepovažujem, aj keď stále píšem príspevky. Tie sa u mňa ale hodnotovo zmenili. Neukazujem čo mám nové v šatníku alebo svoje každodenné outfity atď., ale skôr svoju vlastnú tvorbu, ktorá zahŕňa líčenia, fotenia, módnych dizajnérov, udalosti a mnoho iného.

Čo všetko si môžeme pod týmto menom predstaviť?
Chcem, aby ľudia v spojení s mojím menom mysleli na kreativitu, umenie, extravaganciu. Proste niečo iné a zaujímavé. Vždy mi polichotí viac kompliment adresovaný na moju tvorbu, než na môj výzor.

Si make-up artist, módna stylistka, fotografka. Zabudli sme na niečo?

Vyštudovala som vysokú umeleckú školu takže veľmi rada maľujem alebo kreslím, to však už pomenej kvôli času. Celkovo rada zlučujem svet módy s umením. Oba smery idú spolu ruka v ruke a to je pre mňa čarovné. Na foteniach zvyknem často robiť aj celú art direkciu alebo produkciu. Posledné 2 roky robím aj PR asistentku pre podujatie Fashion LIVE!, tu zohrala podstatnú rolu obľuba písať a spoznávať nových ľudí.

Kedy si stihla sa všetkým týmto oborom venovať a dosiahnuť v nich takúto zručnosť?

Popri škole som si robila certifikát na vizáž a styling a ostatné som sa učila sama. Je to vždy o samovzdelávaní, ak sa chce človek neustále zdokonaľovať a mať prehľad. Musí vás to baviť a musíte žiť pre to. Neustále sledujem novinky zo sveta módy, beauty a umenia. Dá sa povedať že som veľký fanúšik sociálnych sietí, ako sú instagram, pinterest a tumblr.

Ako by vyzeral rebríček týchto profesií, ak by si ho mala zostaviť od tej, v ktorej si najlepšia až po tú najslabšiu?

Najradšej robím make-up a hneď potom nasleduje styling a fotografia. Fotografia je pre mňa zatiaľ také hobby, v ktorom som si paňou ja sama. Nikto ma neobmedzuje a nerozkazuje čo a ako. Ale veľmi ma poteší, ak mi niekto napíše, že sa mu štýl mojich fotiek páči a dá mi návrh spolupráce s úplnou voľnosťou. Najmenej sa zatiaľ venujem maľbe a kresbe, ktorú som kvôli času odsunula na bočnú koľaj.

Všetky tieto profesie budia dojem komplexnosti. Potrebuješ vôbec s niekým spolupracovať?
Často počúvam, že by som si v podstate mohla všetko robiť sama. 😀 Ja som ale veľmi spoločenská a rada spolupracujem s rôznymi ľuďmi, pretože každý má svoj unikátny pohľad na vec. Je to také osvieženie od toho môjho videnia. Samozrejme, v porovnaní so svojimi úplnými začiatkami, si už precízne vyberám, s kým nadviažem spoluprácu a koho tvorba sedí aj s mojím estetickým videním.

Vzdelávala si sa v niektorom z tvojich oborov, alebo si samouk?

Mám absolvovanú vysokú školu s odborom výtvarné umenie, takže pravdepodobne také to umelecké vnímanie môžeme zaradiť tam. Moja diplomová práca bola z fotografie s témou kreatívneho vyjadrenia v módnej fotke. Na vizáž a styling mám zase akreditovaný certifikát, ale všetko je o tom, že sa človek neustále učí sám. Ja osobne ešte nie som na takej úrovni, na akej by som chcela byť. Treba makať a makať.

Kedy si vedela, že chceš vstúpiť do sveta módy? Zvažovala si aj iné životné cesty?

Začalo to na strednej škole a so založením blogu. O módu som sa zaujímala už od základnej, ale prevládalo vtedy viac výtvarné umenie. Skúšala som módny dizajn, ale napokon som pochopila, že s módou rada pracujem, keď je už vyhotovená – styling, fotografia – ako by som ju mala sama vytvárať. Nápady by aj boli, ale šitie nie je moja silná stránka.

Akej fotografii sa venuješ?

Preferujem analógovú fotografiu na film. Milujem atmosféru fotiek, sú také záhadné, jemnejšie v porovnaní s digitálom. Nesú v sebe akoby také čaro, kde samotná fotka získava osobnosť a vypráva príbeh. Jediný háčik je v tom, že nevidíte hneď výsledné fotky a tak si musíte každú fotku premyslieť, než stlačíte spúšť. Vždy som ešte aj teraz nervózna, keď čakám na vyvolanie filmu.

Čo ťa najviac na fotografovaní baví a naopak čo najmenej?

Najviac ma baví vymýšľať koncepty, styling, make-up a potom proces fotenia. To počuť z mojich úst len „krása“, „úplne úžasné!“, no veď modelky čo ma už poznajú, vedia. 😀 Najmenej ma baví už spracovanie, hlavne retuš. Svoje fotografie väčšinou neupravujem, len ak je to naozaj nevyhnutné.

Ako by mala vyzerať ideálna modelka pred objektívom fotografky Mischel Warenits?

Mala by byť zaujímavá a niečím zvláštna, v dobrom slova zmysle. Fascinujú ma modelky s charakterom a akousi attitude. Preferujem netradičnú krásu nad tou komerčnou. Mnoho modeliek, ktoré som fotila, ani nie sú profesionálnymi modelkami alebo v agentúre. Nemám problém osloviť babu, ktorá ma svojim vzhľadom zaujme.

Máš obľúbeného módneho návrhára či návrhárku? Prečo práve takýto výber?

Môj najobľúbenejší je Alexander McQueen, ktorý nie je módny návrhár v mojich očiach, ale umelec a veľký vizionár. Veľká škoda, že už nie je medzi nami. Za veľkú inšpiráciu považujem aj tvorbu Johna Galliana, či Vivienne Westwood.

Čo by si zmenila v slovenskom módnom biznise?

Úprimne by som chcela, aby bolo Slovensko viac otvorené novým veciam, kreativite a názorom, pretože u nás vládne už niekoľko rokov to isté bez akejsi zmeny či záujmu vyskúšať niečo iné. Máme tu nesmierne veľa talentovaných mladých ľudí a je veľká škoda, že musia pre uznanie opúšťať svoj domov a vycestovať do zahraničia, aby sa vôbec uplatnili a dočkali uznania vo svete módy. Slovensko má rado istotu, ale niekedy je zmena a odvaha na niečo nové skvelým štartom.

Aké sú tvoje profesionálne ciele?

Plánov na tento rok mám nesmierne veľa a ja len dúfam, že sa mi ich podarí aspoň z časti aj zrealizovať. Od založenia webu, zdokonalení blogu a hlavne pôsobenie ako makeup artist. Chcela by som ešte aj veľa cestovať a spoznávať kreatívnych ľudí z mnohých krajín.

Na čo z tvojej produkcie sa môžeme najbližšie tešiť?

V zimnom období sa väčšinou venujem hlavne líčeniu, ale s príchodom teplejšieho počasia už budem aj viac fotiť, keďže mojou doménou je fotenie v exteriéri a na dennom svetle. Mám ale mnoho nepublikovaných editoriálov, ktoré by som už konečne rada uverejnila.

Nafotené špeciálne len pre M magazín.sk fotografkou Mischel Warentis:

Fotografia: Mischel Warenits

Modelka: Petra S./Heriett Models

Make-up: Mischel Warenits

Styling: Jana Kočišová

Módne značky: Bewooden, Weingart, Ushy.té

 

Pridaj komentár