Len nedávno pricestovala na Slovensko priamo z Milána fotografická hviezda módneho sveta – Lukáš Dvořák. Jeho práca sa ocitla v spoločnosti výtvorov takých velikánov, akými sú napr. Steven Meisel, či Patrick Demarchelier. Dnes už nie je vylúčené, že sa do našich končín bude Lukáš vracať aj častejšie. Pýtate sa prečo? Dôvody môžu byť rovnaké, ako v poslednom prípade, ktorým bola realizácia titulky mladého slovenského magazínu SPARKLING. Čo nám Lukáš o tejto spolupráci prezradil, na čom momentálne pracuje a aké sú jeho plány do budúcna? Nielen to, ale i mnoho ďalších veľmi zaujímavých informácií zo zákulisia módnej fotografie vám prinášame v exkluzívnom rozhovore s fotografom Lukášom Dvořákom!

Fotograf Lukáš Dvořák pricestoval na Slovensko priamo z Milána! Aké povinnosti ho na Slovensko privádzajú?

K fotografovaniu si sa vraj dostal dosť neskoro. Ako si začínal?

Áno, je to tak, k foteniu som sa dostal až neskôr. Venoval som sa skôr hudobnej tvorbe. Kolega hudobník ma ale jedného dňa oslovil na nafotenie coveru, čo pre mňa bola nová skúsenosť. Toho času sme to fotili na zapožičaný 1mpix fotoaparát, ale fotky sa vydarili a ja som si povedal, že na tom fotení niečo je.

V ktorom momente si si povedal, že sa tým budeš živiť a stal si sa profesionálom?

Bol to moment, kedy som strávil víkend s „fotopátračkou“ na Morave. Vtedy mi tam chlapci nastavili svetlá, dali mi modelku v plavkách a povedali – foť!

Čo považuješ za svoj doteraz najväčší úspech?

V rámci módnej fotografie to bolo fotenie pre Talianske „Vanity Fair“, ktoré mala na starosti Franca Sozzani a môj editoriál bol medzi editoriálom Stevena Meisela a Patricka Demarcheliera – dvoch najlepších módnych fotografov na svete.

V ktorom meste sa aktuálne najčastejšie pohybuješ?

Teraz žijem v Miláne, ale je to skôr zastávka na rok, uvažujem o inom meste.

Na akých foteniach tam pracuješ?

Aktuálne pracujem na novom portfóliu, nakoľko mám svoj osobný plán a moje staré portfólio s tým nekorešponduje. Konkurencia je obrovská a človek v súčasnosti musí veľmi premýšľať, aké kroky urobí.

Fotíš často titulky pre magazíny?

Skôr som fotil titulné strany, ale teraz som práve v istom momente výstavby portfólia a v  Taliansku sa magazínom momentálne trochu vyhýbam. Mám k tomu dobré dôvody, ale nechcem sa momentálne so všetkým verejne zverovať.

V čom je tvoja tvorba odlišná od tvorby iných fotografov?

Každý fotograf má svoj vlastný rukopis a tým sa odlišuje od ostatných. Všetci sme odlišní.

Prečo volíš práve čierno-biely kontrast?

Vo svojej umeleckej tvorbe používam čiernobielu, pretože tým viac zdôrazňujem charakter človeka a atmosféru. Farby uberajú mnoho pozornosti.

Ako sa ti páčila komunikácia s kolektívom Sparkling počas fotenia titulnej strany?

Komunikácia bola fajn, celý tím bol veľmi milý a každý sa ku mne krásne choval. Spoluprácu som prijal hlavne kvôli marketingovej riaditeľke Nine Sedlákovej, ktorá je zároveň aj majiteľkou prestížnej modelingovej agentúry a máme dlhodobo nadštandardné vzťahy.

Ako sa pracovalo s hlavným protagonistom fotenia?

Fotenie nám zabralo polovicu dňa. Bol skutočne fajn, veľmi nám pomohol s produkciou. Bol veľmi profesionálny a pokojný.

Bolo toto fotenie niečím špecifické alebo bolo len jedno z mnohých jemu podobných?

Každé fotenie je absolútne odlišné. Zakaždým sa musíte špecificky pripraviť, nasvietiť scénu, pripraviť rekvizity a komunikovať s klientmi.

V čom vidíš umenie fotografie odlišné s ostatnými? Prečo si si zvolil práve prácu fotografa?

Nikdy som moju prácu nejako nezrovnával s iným odvetvím. Fotografiu som si zvolil srdcom, pretože ma baví. Tak ako vo všetkých odvetviach, pokiaľ chcete niečo dokázať, musíte to robiť s láskou a nadšením a prakticky tomu obetovať všetok svoj čas.

Pridaj komentár