Od štvrtka 22.3. do stredy 28.3.2018 bude na Slovensku prebiehať Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème, ktorý sa koná v 21 mestách a v 28 kinách v rámci Mesiaca Frankofónie na Slovensku. Hlavným organizátorom prehliadky je Francúzsky inštitút na Slovensku a už tradične ju pripravuje v spolupráci so spoločnosťou Film Europe.

Filmový festival Crème de la Crème 5 privítal vzácneho filmového hosťa! Ktorá svetová režisérka zavítala do Bratislavy?

Komédiu s aktuálnou témou Niekto to rád zahalené, príde do Bratislavy osobne uviesť jej režisérka a scenáristka Sou Abadi. Narodila sa v Iráne v r. 1968, jej otec bol komunista amama pravičiarka.

Keď mala 15 rokov, odišla žiť do Francúzska. Po niekoľkých rokoch vedeckých štúdií ju začala priťahovať antropológia a etnografická kinematografia Jeana Roucha.

Bola fascinovaná filmom a rozhodla sa venovať strihu. Mala tú česť asistovaťtým najlepším francúzskym strihačom, ako napr. Denise de Casabianca, Marie-Josèphe Yoyotte či Yann Dedet.

V roku 2000 sa vrátila do Iránu, kde 6 mesiacov nakrúcala dokumentárny film SOSà Téhéran, v ktorom použila metódu „cinéma-vérité“, špecifickú pre Raymonda Depardona a Fredericka Wisemana, prostredníctvom ktorej filmovali „zvnútra“ iránske inštitúcie pre vzájomnú pomoc.

Neskôr pokračovalav strihu dokumentárnycha hraných filmov,za ktoré získala viaceré ocenenia, ako i cenu „Le Lutin“ za najlepší strih v roku 2006 za film BHAI-BHAI.

Po 5 rokoch zháňania financií pre dokumentárny film o bývalom izraelskom špiónovi sa venovala písaniu scenára pre film Niekto to rád zahalené v nádeji, že zo svojich životných tragédií urobí komédiu, ktorá si nikdy nezahalí tvár…Tento film si napokon aj zrežírovala.

Bratislavskí návštevníci prehliadky Crème de la Crème budú mať možnosť stretnúť sa s režisérkou osobne v piatok 23.3.2018 o 19:00 v Kine Lumière, kde uvedie svoj film. Po projekcii bude nasledovať Q&A. Do Kina Film Europe príde Sou Abadi privítať divákov snímky Niekto to rád zahalené v sobotu 24.3.2018 o 18:15.

Pár slov o filme Niekto to rád zahalené

Armand a Leila, študenti politológie, sú mladý pár. Majú v úmysle odísť do New Yorku a absolvovať tam v OSN stáž na konci štúdia.

Keď sa však Leilin starší brat Mahmoud vráti z dlhodobého pobytu v Jemene, ktorý ho radikálne zmenil, postaví sa proti ľúbostnému vzťahu svojej sestry a rozhodne sa, že mladý pár za každú cenu rozdelí.

Ak sa chce Armand dostať do Mahmoudovho bytu a znova uvidieť Leilu, nemá na výber: musí si obliecť nikáb, celotelový závoj! Na druhý deň zazvoní pri Leiliných dverách istá Šeherezáda so zahalenou tvárou, ktorá Mahmouda rozhodne nenechá ľahostajným…

Pridaj komentár