Filmov podľa skutočných udalostí na Wall Street a akciových trhoch už vzniklo dosť, čo len dokazuje ich popularitu. Nová komediálna dráma Lúzri z Wall Street nádherne ukazuje, prečo nás tak bavia, aj keď nie vždy úplne rozumieme tomu, ako finančné trhy fungujú. Povedzte, kto by neodolal hrejivej škodoradosti, keď malý Dávid oberie veľkého Goliáša husárskym kúskom o kopu prachov?

Novinka vznikla podľa vcelku čerstvého príbehu, ktorý začal plniť titulné stránky v USA v januári 2021. Na fóre Reddit sa objavil príspevok vyzývajúci ku kúpe akcií spoločnosti GameStop, ktorý neskôr zdieľal na Twitteri aj samotný Elon Musk. Do veľkej miery tak prispel k hypu okolo tejto kauzy, ktorá zaváňala ďalšou finančnou krízou a vyeskalovala až do vypočúvania pred americkým Kongresom.

Režisér Craig Gillespie (Ja, Tonya; Cruella) nám zábavne a polopatisticky prerozpráva, ako obyčajný malý investor Keith Gill (Paul Dano) presvedčí svojich fanúšikov na sociálnych sieťach, aby investovali do finančnícky bezvýznamnej spoločnosti GameStop. Inak povedané, stavia na jej úspech. Ak uspeje, zarobia. Hodnota akcií začne prudko stúpať a pri pohľade na rast outsidera si finanční harcovníci z Wall Street zaťukajú na čelo a presne naopak, stavia na jej neúspech. Pretože zarobia, ak firma neuspeje. Prečo by vlastne nemali chcieť skásnuť „blbé prachy“ od blbých amatérov, veď to je ako zdvihnúť zo zeme nájdenú dvacku. Lenže … prídu o majland, kým Gill a jeho fanúšikovia na burze zarobia milióny. Na pohľad naivná investícia však odkryje prehnitý systém celej Wall Street, obzvlášť keď sa ješitní milionári s urazeným egom „svojich“ peňazí nechcú vzdať.

Poteší aj herecké obsadenie. Okrem Paula Dana v Lúzroch z Wall Street hrajú aj Pete Davidson, Seth Rogan, Nick Offerman, Sebastian Stan, Anthony Ramos, America Ferrera, Shailene Woodley a Vincent D’Onofrio.

Itafilm uvedie komediálnu drámu Lúzri z Wall Street do kín 21. septembra 2023

Pridaj komentár