Po svetovej premiére v rámci 79. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a prestížnom Medzinárodnom filmovom festivale v Toronte, mali diváci možnosť vidieť film Obeť v rámci slovenskej premiéry v programe Medzinárodného filmového festivalu Cinematik v Piešťanoch.

Slovenská filmová a televízna akadémia vyslala film ako národného nominanta do boja o Oscara a vychutnať si ho teraz bude môcť aj široké domáce publikum.

15. septembra film prišiel do všetkých dobrých kín, aby rozpovedal príbeh ukrajinskej matky Iriny, ktorá žije so svojím synom Igorom v malom meste v Českej republike.

Keď Igora brutálne napadnú, celé mesto sa solidárne postaví na Irininu stranu a jednohlasne odsúdi rómskych páchateľov, ktorí sú údajne za útok zodpovední. Po tom, čo sa Igor v nemocnici prebudí, sa z incidentu stáva príbeh, ktorý naberá pod vplyvom osobností médií, politiky či verejnosti rozmanitú optiku.

Na slávnostnej premiére v Bratislave, ktorá sa uskutočnila 14. septembra, film osobne uviedla delegácia tvorcov v zložení Michal Blaško (režisér), Jakub Medvecký (scenárista), Jakub Viktorín (producent), Vita Smachelyuk (herecká predstaviteľka Iriny), Gleb Kuchuk (herecký predstaviteľ Igora), Adam Mach (hlavný kameraman) a Elizaveta Maximova.

„V čase, keď som sa o túto úlohu uchádzala, som sa spolu s rodinou presťahovala z Ukrajiny do Nemecka. Vedela som sa teda dobre stotožniť s Irininými pocitmi. Vedela som, aké to je začať odznova v cudzine, najprv v akomsi vákuu, keď človek ešte nemá nič a nikoho, na čo by sa vedel spoľahnúť. Hrdinovia sa pod vplyvom udalostí vo filme transformujú. Najskôr som sa chcela ponoriť do vzťahu medzi matkou a synom, pretože dnes je to pre mňa jedna zo zásadných otázok – ako nestratiť dôveru detí,“ hovorí Vita Smachelyuk, herecká predstaviteľka Iriny.

Do slovenských kín film priniesla distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár