Módny dizajnér Fero Mikloško pôsobí na slovenskej módnej scéne už od roku 1997. Publikum jeho tvorba, umelecká estetika a osobná charizma fascinuje viac ako 25 rokov. Dnes na vrchole kariéry a tvorivých síl predstavil svoju najnovšiu módnu kolekciu s názvom MIKLOSKO GOLDEN AGE. Historická neorenesančná sála nedávno zrekonštruovaného Kaštieľa Pálffy vo Svätom Jure sa stala dokonalým priestorom predstavenia dekadentnej bielo zlatej kolekcie.

Atmosféru luxusu, elegancie a noblesy zvýraznili žiarivé odlesky autorských šperkov SKVOST, ktoré Mikloško vytvoril v exkluzívnej spolupráci s dizajnérkou Luciou Šimončič. Všetky looky na prehliadke stylovala Zuzana Kanisová. Silný vizuálny zážitok umocnila hudba skomponovaná skladateľom súčasnej klasickej hudby Petrom Danom Ferenčíkom, vytvorená len pre túto príležitosť.

Fero Mikloško vyštudoval umeleckú školu so zameraním na tvorbu divadelných kostýmov a krojov. Nezaprie v sebe zručnosť a kumšt krajčírskeho remesla, je majster detailu a prepracovania modelov. Vytrvalosťou a talentom sa od svojich pätnástich rokov postupne vypracoval na vrchol slovenskej módnej elity. Dnes, tesne pred päťdesiatkou, kraľuje na výslní showbiznisu a oblieka mnohé úspešné Slovenky naprieč generáciami.

Vníma ženský pôvab a v jeho modeloch sa menia klientky na príťažlivú divu. Inšpirovaný autormi klasickej hudby, umením módnych velikánov, filmom či každodennými pôžitkami života, tvorí módu spôsobom, ktorý neskutočne zvýrazní atraktívnosť a šarm nositeliek jeho módnych kreácií. Miluje glamour, noblesu, oslnivú krásu a okázalú vizuálnu veľkoleposť, ktorou sa tiež rád obklopuje.

Prehliadkou s názvom GOLDEN AGE dizajnér nadviazal na vývoj a históriu moderných dejín odevného priemyslu a haute couture, odkazy veľkých mien módnych tvorcov a zlatej éry každého z nich, no pridal svoju interpretáciu a víziu noblesy či luxusu súčasnosti. Dôraz kladie do prepracovanosti strihov a nie náhodou zvolil dominantné farby bielu a zlatú. Diváci zhliadli takmer tridsať originálnych modelov a bolo to absolútne po prvýkrát, kedy ateliér MIKLOSKO predstavil na móle spoluprácu s inou značkou.

Fero Mikloško s dizajnérkou Luciou Šimončič, ktorá stojí za značkou SKVOST, vytvoril kolekciu originálnych autorských šperkov. Signifikantné ručne šité brošne, náramky a náušnice, sú súčasťou kolekcie GOLDEN AGE. “Spoluprácu so šperkárom som mal v pláne už dávno. Na svetových mólach vidíme detailnú ručnú prácu, tzv. “savoir faire”, azda najhodnotnejšiu súčasť skutočnej módy. Stretnúť umelecky spriaznenú osobnosť sa mi konečne podarilo a som rád z každej spoločnej chvíle tvorivého procesu. Obdivujem precíznosť a trpezlivosť, s ktorou Lucia ručne vyšívala desiatky hodín podľa skíc, ktoré sme spolu pripravili,” prezradil dizajnér Fero Mikloško.

FOTO: Jana Rajcová

Podobne ako éra „GOLDEN AGE“ v histórii kultúry, kolekcia reflektuje estetický rozkvet a modely sú bohaté na množstvo detailov. Fero Mikloško inšpiráciou estetiky a elegancie minulosti, ktorú pretavil do moderného kontextu svojej módnej kolekcie, prináša sentimentálnu nostalgiu do súčasného módneho sveta.

Jeho návrhy nesú odkaz k zlatým časom, zároveň sú plné inovácií a kreativity, čo charakterizuje jeho rokmi vyzretý rukopis nadčasovej elegancie, noblesy a ženskosti. Práve tú pretavil do hudobnej podoby skladateľ Peter Dan Ferenčík, ktorý skomponoval a pripravil 20-minutovú skladbu len pre túto príležitosť.

“S Ferom sme obaja umelci telom i dušou a je mi cťou, že ma práve on oslovil na vytvorenie hudobného diela pre prehliadku Golden Age, ktorá bola navyše v takomto jedinečnom historickom interiéri. Na Slovensku je to skutočne unikát, že hudobný skladateľ pripravuje celú hudobnú skladbu na mieru pre jednu prehliadku. Pripravil som skladbu, ktorá presne odzrkadľuje jednotlivé modely tejto prehliadky, obsahuje viacero slohov, ktoré sa odvolávajú na rôznych autorov naprieč históriou hudby. Zároveň je celá 20-minutová skladba jeden celok a reprezentuje modely z kolekcie, je bohatá, éterická a farebná,” dopĺňa hudobný skladateľ.

Dizajnér pri realizácii kolekcie spolupracoval opäť so zahraničným výrobcom látok, ktorý je povestný vysokou kvalitou a tradíciou. Vyrába ich už desiatky rokov a dodáva aj popredným svetovým značkám, a to je zárukou jedinečnosti každého modelu. Španielsky dodávateľ zastrešil drvivú väčšinu materiálov. V kolekcii sa objavil zlatý brokát, hodváb či rôzne moderné prevedenia florálnych čipiek. Pri výrobe lookov na prehliadku sa samozrejme použili aj látky typické pre večerné róby, akými sú modal, cupro či satén.

FOTO: Jozef Buhaj

V priestoroch Kaštieľa Pálffy sa zišlo 250 hostí vrátane známych tvárí, influencerov a osobností. Okrem iných aj Emma Drobná, Alena Heribanová, Marianna Ďurianová, Silvia Lakatošová, Zuzana Kanisová, Soňa Mullerová, Karin Majtánová, Veronika Vagnerová, Saša Gachulincová, Michaela Hlaváčková, Mirka Dobiš, Lina Mayer či Lucia Hurajová.

FOTO: Jana Rajcová

PARTNERI PREHLIADKY MIKLOSKO GOLDEN AGE: SKVOST, Kaštieľ Pálffy, MB Panónska – Mercedes-Benz, TOPANKOVO, ENVY klinika, TUI Slovensko, CAMPARI – Ultra Premium Brands Slovakia, VIAJUR, BUDIŠ, Fann parfumérie, Europapier Slovensko, Whatever Production

FOTO: Jozef Buhaj

FOTO: Peter Frolo

Pridaj komentár