Už trinásty ročník Muzikálového festivalu Jozefa Bednárika prebehne v dňoch 22. a 23. augusta 2020 v krásnom prostredí obľúbených kúpeľov Sliač. I tento rok sa okrem mimoriadne atraktívneho programu, môžu návštevníci tešiť na slávnostné odovzdávanie Muzikálových Brusníc.

“Všetko je tentokrát inak, ako to bolo posledných dvanásť rokov. Tri mesiace sme na festivale nemohli pracovať. Plánujeme, že festival bude dva dni. Platí to, kým sa vyššia moc nerozhodne inak. Lístky sú v predaji na voľné sedenie, pretože v tomto momente ešte nevieme, aké budú platiť pravidlá koncom augusta, ale máme pripravené rôzne alternatívy,” prezradil prvotné informácie zakladateľ festivalu Ján Kubiš.

Na čo všetko sa môžu návštevníci festivalu v aktuálnom ročníku tešiť? Už v sobotu 22. augusta 2020, divákov čaká slovenská premiéra muzikálu Casanova, ktorý zložil Zdeněk Barták a texty napísal Petr Markov. V originálnom naštudovaní sa predstavia aj Michaela Nosková a Marián Vojtko. Zaujímavosťou je, že muzikál sa v Českej republike hrá od mája 2013 a cestu na Slovensko si našiel až po siedmich rokoch. Casanova je príjemný veselý muzikál, ktorému nechýbajú ingrediencie spájané s hlavnou postavou. “Zdeněk Barták pôvodne tento muzikál pripravil ako darček pre majiteľa zámku Hluboká. Až neskôr bol muzikál uvedený do divadiel,” dodal na margo muzikálu Ján Kubiš.

Nasledujúci deň, v nedeľu 23. augusta 2020, bude festival pokračovať zaujímavými koncertnými vystúpeniami. Nebudú chýbať mladé talenty, ako aj skúsení herci z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Svoj talent predvedú i sólisti Štátnej opery Banská Bystrica, a to Katarína Procházková, Patrícia Solotruková, Dušan Šimo, Šimon Svitok a Martina Svitková v operetnom kokteile zloženom z diel skladateľa Franza Lehára. Tento rodák z Komárna začal komponovať už vo svojich 17 rokoch a svetový úspech dosiahol vo veku 35 rokov, kedy mala premiéru jeho najúspešnejšia opereta Veselá vdova. Medzi jeho najznámejšie diela patria Paganini, Zem úsmevov, Cárovič či Giuditta.

“Náš festival patrí muzikálovej, divadelnej aj filmovej hudbe. Karel Gott sem teda právom patrí, pretože naspieval skladby do viacerých filmov. Pripomenieme si ho cez jeho piesne v podaní Števa Skrúcaného, Felixa Slováčka, Mariána Vojtka, Patrika Vyskočila, Róberta Haláka, Terezy Králikovej a ďalších,” približuje program festivalu Ján Kubiš.

Návštevníkov čaká aj tradičné odovzdávanie muzikálových Zlatých Brusníc a Tabule muzikálovej slávy. Jedno z ocenení bude venované in memoriam prvej muzikálovej hviezde Slovenska – Gizele Veclovej. Svoje najvýznamnejšie obdobie kariéry odštartovala na Novej scéne v roku 1952 a miesto prvej dámy slovenského muzikálu získala najmä vďaka stvárneniu Dolly Leviovej v slávnom Hello, Dolly, Pani Higginsovej a Pani Pearsovej v My Fair Lady či Goldy vo Fidlikantovi na streche. “Aj tentokrát postupujem podľa odkazu Jožka Bednárika, ktorý zoznam ocenených už dávno napísal na papier,” dodal Ján Kubiš.

Záver podujatia bude patriť dielu, ktoré odštartovalo novodobú éru popularity tohto žánru a tradičného českého muzikálu. 25. výročie muzikálu Dracula si diváci pripomenú koncertom českých muzikálových hviezd Mariána Vojtka, Michaely Noskovej, Natálie Grossovej a Lukáša Randáka.

Pridaj komentár