Slovenská módna značka Rozbora Couture má za sebou úspešný rok. Bohaté kolekcie, ospevované módne prehliadky a inovácie v marketingu však doplnil ešte jeden, v našich končinách skutočne nevídaný úspech. Renomovaný módny návrhár Richard Rozbora sa len pred pár dňami stal členom významnej Kráľovskej spoločnosti umení, ktorej patrónkou je samotná britská kráľovná Alžbeta II. Čo tejto významnej pocte predchádzalo? Aký úspech zožala značka Rozbora Couture na prestížnom Fashion Weeku vo Viedni? Čím je najnovšia kolekcia Richarda Rozboru tak výnimočná? Nielen to, ale i mnoho ďalších informácií sa dozviete v exkluzívnom rozhovore s návrhárom Richardom Rozborom len na M magazín.sk, v ktorom sa tiež dočítate, akú chybu by už Richard nikdy viac nespravil. Prajeme príjemné a štýlové čítanie!

Fantázia!!! Slovenský módny návrhár Richard Rozbora zviditeľnil svojim obrovským úspechom slovenskú módu v zahraničí!!!

Na fotografii s Richardom je šéfredaktorka M Magazín.sk – Marika Časnochová – autorka exkluzívneho rozhovoru

Ako profesionál v móde si dostal mnohé domáce i zahraničné ocenenia. Len nedávno si však získal novú a výnimočnú poctu, v podobe pozvánky na vstup do britskej Kráľovskej spoločnosti umení. O aký typ medzinárodnej pocty ide?

Áno, stal som sa členom významnej Kráľovskej spoločnosti umení. Je to čerstvá pocta a veľmi si ju vážim. Je ocenením mojej doterajšej práce v módnej oblasti. Členovia RSA musia preukázať svoju vysokú profesionálnu úroveň, dosiahnuté úspechy, ktoré sa týkajú výroby a aj obchodu, zameriavajú sa na ekologické a etické princípy. Členstvo v tejto medzinárodnej spoločnosti je považované za veľkú česť a privilégium.

Tvoje aktivity na medzinárodnej platforme v oblasti módy sú známe. Akým spôsobom si bol oslovený pre toto prestížne členstvo?

Ponuku na nomináciu a následné členstvo v RSA v Londýne som dostal prostredníctvom ich koordinátorky Mgr. art. Petry Štefankovej, ktorá ako jediná Slovenka je členkou tejto významnej charitatívnej organizácie. Britská Kráľovská spoločnosť umení ju prijala medzi svojich členov ešte v roku 2009. Profesionálne pôsobí vo svete ilustrátorov, animátorov a grafických dizajnérov. Predpokladám, že jedným z rozhodujúcich faktorov bolo aj moje britské vzdelanie a štúdium na UNIVERSITY OF THE ARTS LONDON CENTRAL St.MARTIN’S, so špecializáciou na módne návrhárstvo dámskych odevov, ktoré som ukončil v roku 2001. Kráľovská spoločnosť na podporu umenia, výroby a obchodu (RSA), je britská organizácia založená v Londýne v roku 1754. Jej členmi boli významné osobnosti, ako napr. Charles Dickens, Benjamin Franklin, Nelson Mandela a mnohí ďalší. Patrónkou RSA je v súčasnosti Jej Veličenstvo Alžbeta II.

Módna značka ROZBORA COUTURE je už neoddeliteľnou súčasťou Vienna Fashion Weeku, na ktorom aj tento rok jednoznačne zaujala. Čo si pre túto výnimočnú módnu udalosť módny návrhár Richard Rozbora pripravil tentokrát?

Do najnovšej kolekcie pre nadchádzajúcu sezónu som opäť zaradil a navrhol obľúbené hodvábne blúzky, sukne, nohavice, neodolateľné plášte, štýlové pelerínky, malé spoločenské šaty, ako aj hodvábne a úpletové šaty a pulóvre zo 100 % merino vlny. Keďže rád vidím ženy vkusne a dobre oblečené aj počas bežných dní, aj najnovšie modely sú vhodné na každodenné nosenie, ale aj na rôzne pracovné rokovania a malé spoločenské príležitosti.

Aká je skladba najnovšej kolekcie z dielne návrhára Richarda Rozboru? Koľko nových modelov si na Vienna Fashion Weeku predstavil?

Skladbu 33 kompletných outfitov som kreoval tak, aby si dámy, ktoré už v šatníkoch niektoré modely našej značky ROZBORA COUTURE majú, mohli jednotlivé kúsky doplniť a navzájom aj kombinovať. Samozrejme sú určené aj novým záujemkyniam o našu módu. Použil som vysoko kvalitné materiály, ako je leštená vlna, jacquarde, úplety zo 100 % merino vlny, niektoré s lurexom, hodváb, leštenú a elastickú jemnú bavlnu, elastický satén, otoman, čipku, vyšívané látky a látky s metalickým efektom, ktoré majú v šatníku dlhodobé uplatnenie. Klasické farebné kombinácie som osviežil netradičnými veselými a farebnými kombináciami, hravými, ale sofistikovanými potlačami, s patričnou dávkou elegancie, sexepílu a štipkou humoru.

Pri práci Richarda Rozboru sme už na originálnosť a nadčasovosť modelov zvyknutí. Čim je však táto kolekcia jedinečná? Z koľkých modelov kolekcia pozostáva a aké materiály a farby v nej prevládajú?

Z vyše 70 samostatných modelov bolo vytvorených tridsaťtri kompletných outfitov. V kolekcii som použil luxusné odtiene šedo-modrej, holubičej šedej, akvamarínovej, šedo-béžovej, tyrkysovej, ružovej, ale samozrejme zostal som verný aj klasickým farbám, s ktorými rád pracujem. Jej výnimočnosť je snáď v tom, že sa v nej snúbi klasika so sviežosťou a rozmanitosťou modelov.

Na akú sezónu a pre akú cieľovú skupinu je táto módna kolekcia určená?

Celá kolekcia je určená pre rok 2018 a koncipovaná je tak, aby si dámy, ktoré chcú byť pekne a vkusne oblečené počas celého dňa, si ten svoj kúsok vybrali. Cieľovou skupinou sú ako vždy dámy bez vekového ohraničenia, ktoré majú rady nadčasový mestský štýl.

Ktorý konkrétny módny kúsok z tejto kolekcie by si určite dal do pozornosti a prečo?

Pri vytvorení viac než sedemdesiatich originálnych kúskov je veľmi ťažké, aby som vybral len jeden. Tento výber s radosťou prenechám na samotné čitateľky a zákazníčky. Ale predsa len už mám odozvu od našich stálych zákazníčok, že ich zaujali najnovšie modely úpletových šiat, pulóvrov, pelerínky, šaty a blúzky s rôznymi typmi potlače.

Kde, prípadne čím, si sa nechal pre tvorbu tejto kolekcie inšpirovať?

Po šestnástich rokoch profesionálnej tvorby a navyše niekoľkých rokoch štúdií a odborných stážach, je to skôr o vytrvalej, kontinuálnej práci, o hľadaní nových technológií, ako len o inšpirácii. Samozrejme, že inšpiráciou môžu byť aj samotné materiály alebo hrúbka priadze, z ktorých vytváram úpletovú líniu. Primárne sa snažím, aby modely z kolekcie mali multifunkčné uplatnenie, boli veľmi komfortné a strihy dobre sedeli aj rôznym typom postáv.

Ako dlho kolekcia vznikala? Došlo pri jej vzniku k nejakej zaujímavej zákulisnej situácii, o ktorej možno málokto vie?

Na kolekcii som intenzívne pracoval viac než štyri mesiace. Pri tvorbe a následnej výrobe sa niektoré náročné úpletové šaty z ekologickej merino vlny plietli aj dvanásť hodín. Takou malou zaujímavosťou bolo, že nakoniec ma samotného prekvapilo množstvo zhotovených modelov (úsmev).

Čím bol tento ročník Vienna Fashion Weeku pre značku Rozbora Couture výnimočný?

Výnimočný bol aj tým, že sme jeho stabilnou súčasťou a naša rodinná módna značka ROZBORA COUTURE sa ako jediná slovenská značka prezentuje už kontinuálne päť rokov na tejto významnej medzinárodnej módnej platforme.

Aké boli požiadavky na modelky, ktoré najnovšie modely značky Rozbora Couture na Vienna Fashion Weeku predstavili?

Mal som viac požiadaviek a keďže ma organizačný tím už po piatich rokoch účasti na MQVFW.17 veľmi dobre pozná, dokonca mi niektoré modelky sami vybrali (úsmev). Kritériom bola rovnaká výška, veľkosť 36 – 38, žiadna anorexia, prirodzený pôvab a grácia. Modelky boli vyberané aj podľa stylingu, ktorý som si stanovil pre túto kolekciu – zjednotená vizáž, hladké vlasy, porcelánová pleť a plné šťavnaté pery.

Čím všetkým si prešla módna značka Rozbora Couture v doterajšom priebehu roka 2017?

Prioritou bolo samozrejme vytvorenie novej kolekcie. Zmenená firemná filozofia ma viedla k tomu, aby som našiel profesionálne a najmä spoľahlivé, vysoko kvalitné, ekologické a etické procesy vo výrobnej sfére. Každý, kto sa orientuje v tomto biznise vie, že vytvoriť pomerne veľkú kolekciu bez akejkoľvek vonkajšej podpory, je náročné. Či už ide o časové alebo finančné možnosti, ako aj s tým súvisiace väčšie či menšie každodenné aktivity. Niekedy je potrebné sa pracovne nastaviť aj cez víkendy. Tento rok bol pre našu rodinnú značku stabilnejší ako predošlé obdobia, ktoré boli veľmi náročné, miestami až turbulentné. Ale keďže sme vždy v tomto procese zainteresovaní všetci členovia našej rodiny, navzájom sa držíme, uplatňujeme svoje odborné skúsenosti a pomáhame si, verím, že sa nám podarilo uskutočniť všetky doteraz stanovené ciele.

Ktorá z mnohých krajín, v ktorých si pôsobil alebo len prechádzal, ti najviac prirástla k srdcu a prečo?

Každá z krajín vo mne zanechala určitú stopu či emóciu. Žil a precestoval som viaceré krajiny a je ťažké určiť jednu, alebo dve, aj pre ich extrémnu rôznorodosť …

Na aké novinky sa v značke Rozbora Couture sa môžeme v novom roku tešiť?

Momentálne nastupuje druhá fáza našich aktivít. Po prezentačnej časti je veľmi dôležitá výrobná a obchodná stránka. Pokračujeme vo výrobe menších sérií jednotlivých modelov z najnovšej kolekcie pre nadchádzajúcu sezónu. Naša značka sa snaží priblížiť a osloviť širší okruh dám, preto hľadáme aj nové obchodné možnosti, aby sme posunuli najnovšiu kolekciu bližšie k záujemkyniam o našu módu tak, aby si ju mohli kúpiť. Našou cieľovou skupinou sú všetky ženy bez rozdielu, ktoré chcú byť dobré oblečené v každodennom procese. Riešime a hľadáme aj také technológie, aby sa jednotlivé modely stali cenovo príťažlivými. Veď pre návrhára je najväčším ocenením jeho práce, keď sú spokojné zákazníčky (úsmev). Uskutočnili sme viaceré prezentácie, taký malý maratón módnych prehliadok aj v Bratislave, ktoré sa stretli s veľkým záujmom. Môj brat Róbert intenzívne pripravuje aj novú formu obchodných aktivít z pohodlia a tepla obývacích izieb, v podobe nového e-shopu. Budeme samozrejme aj o tomto našom novom kroku informovať.

Dalo ti vzdelanie to, čo si od toho očakával?

Áno, dalo. Dokonca podstatne viac ako som očakával. Bez vzdelania na jedinečnej UNIVERSITY OF THE ARTS LONDON CENTRAL ST.MARTIN’S (2001), by som určite nedokázal zvládnuť mnohé z činností, ktoré robím. Každý deň ma príjemne prekvapuje, čo všetko som vzdelaním získal.

Na štúdium v ktorom meste máš najkrajšie spomienky?

Či už to bola Praha, Bratislava, Nikózia, Londýn, ale aj Ulanbaatar, každé z týchto miest sa mi snúbi s neopakovateľnými spomienkami.

Máš svoje obľúbené miesto v Londýne?

Londýn. Celý Londýn.

Stretol si sa s mnohými významnými osobnosťami. Na stretnutie s ktorým zvučným menom najradšej spomínaš a prečo?

Stretol som sa s Alexandrom McQuinom, Stellou McCartnyovou, množstvom hercov a spevákov zvučných mien v zákulisí na udeľovaní cien Brit Awards. Tiež s premiérom Tony Blairom a jeho manželkou Cherie, keď som ako vyslanec módy reprezentoval našu krajinu pred jej vstupom do EU. Ale pre mňa sú najhodnotnejší pedagógovia z módnej brandže, ktorí učili mnohé hviezdy z módy a aj mne osobne odovzdali svoje úžasné životné skúsenosti. Je ich celý rad, z ktorého spomeniem aspoň dve mená významných osobností, ktorí ma profesionálne viedli a to Gianfranco Ferre a Howard Tangye.

Čo považuješ za svoj najväčší úspech?

Za svoj najväčší úspech považujem dosiahnuté vzdelanie na najlepšej vysokej škole na svete v oblastí módy. Taktiež sú to niektoré povahové vlastnosti, ktoré som dostal do vienka a pomáhajú mi zvládať aj tú najnáročnejšiu prácu a rôzne komplikované situácie. Sú to odvaha, rozhodnosť, zodpovednosť, vytrvalosť a schopnosť komunikácie.

Pamätáš si na svoju prvú kolekciu?

Áno, pamätám si a celkom čerstvo. Išlo o moju prvú vysokoškolskú prehliadku, na ktorú som bol patrične hrdý. Bola to kolekcia, v ktorej som vytvoril okrem iných modelov aj úplne vlastnoručnou remeselnou výrobou korzet z tepanej medi, ktorý som poňal ako reálny objekt v móde. Touto kolekciou som vyhral prvé miesto v súťaži ako zahraničný študent.

Ktorú módnu prehliadku máš stále pred očami?

Jedinú svoju prehliadku, ktorú som aj reálne videl, bola v Paríži (úsmev). … ale vždy tá ostatná zanechá vo mne nový pocit aj preto, že je najčerstvejšia …

Najbláznivejšia zákazka? Na ktorú svoju zákazku/prácu spomínaš najradšej?

To nie je cesta, ktorou sa uberám … už som z takýchto vecí vyrástol (úsmev). Bláznivým zákazkám sa nevenujem aj preto, že uplatňujem iný systém vo svojej práci.

Naopak, na ktorú nerád spomínaš?

Nie veľmi príjemné sú spomienky na prácu s nevestami, ktoré boli v strese. Nebolo to kvôli samotnej práci, ale ich opakovanému procesu chudnúť a následne priberať. … a my sme len prešívali a prešívali, častokrát to už boli dohotovené svadobné šaty.

S ktorým materiálom pracuješ najradšej?

S hodvábom, jednoznačne s hodvábom. Je môj najobľúbenejší a zároveň aj najnáročnejší materiál na spracovanie. Rád mám aj vlnu, kašmír a momentálne sú mojim favoritom úplety.

Ako vnímajú slovenskú módu v zahraničí?

Naozaj netuším ako vníma zahraničie slovenskú módu. Ale viem, že na našu značku máme veľmi pozitívne ohlasy a aj mnohé modely si našli svoje zákazníčky nielen doma, ale aj v rôznych štátoch vo svete. Mnohé modely našej značky „odcestovali“ snáď na všetky svetové kontinenty okrem Antarktídy (úsmev).

Aký je to pocit vidieť na ženách mimo prehliadkového móla tvoje módne kúsky?

Je to ten najlepší a najpríjemnejší pocit, zároveň kompliment a satisfakcia, že prácu, ktorú robím, nerobím nadarmo.

Ktorá je tvoja obľúbená módna značka, do ktorej sa najčastejšie obliekaš?

Nepreferujem pri svojom obliekaní žiadnu značku. Oblečenie si vyberám a kupujem podľa obľúbených materiálov, z ktorých je vyhotovené. Musí byť kvalitné, komfortné a spĺňať všetky kritériá, ktoré od oblečenia očakávam.

Mávaš pri veľkých podujatiach trému?

Pri všetkých módnych prehliadkach, keď v zákulisí pripravujem kolekciu na mólo, som úplne pohltený do práce a na trému mi už nezostáva žiaden čas … ale v kútiku duše pevne verím, že sa každá nová kolekcia stretne s pozitívnym ohlasom. 

Blíži sa záver ďalšieho roka. Bilancuješ? Ktorú chybu by si už nikdy nespravil?

Skôr než odpoviem, rád by som sa poďakoval M magazín.sk za výbornú spoluprácu a mediálnu podporu a za možnosť predstaviť svoju tvorbu a činnosť celej našej rodinnej značky ROZBORA COUTURE v tomto úspešnom slovenskom médiu. Zároveň by som rád zaželal do nového roku všetkým čitateľom veľa, šťastia, zdravia a úspechov. … nuž, chyby, ktoré sa mi udiali, sa mi javili spočiatku ako chyby, ale neskôr sa ukázali ako veľmi dobrá skúsenosť, aj keď nie vždy príjemná. Veď nenadarmo sa hovorí, že čo ťa nezabije, to ťa posilní … a ja sa rád poučím nielen z vlastných chýb, ale aj chýb iných. A konkrétne? Už nikdy, verím, sa mi nestane, že si neprečítam akékoľvek zmluvy veľmi dôsledne a najmä tie časti, ktoré sú napísané drobným písmom.

Čo je tvojím splneným snom v oblasti módy?

Asi sa budem opakovať, ale moja práca je  mojím veľkým splneným snom …

Za rozhovor ďakujeme úspešnému módnemu návrhárovi – Richardovi Rozborovi

Nafotené len pre M magazín.sk fotografkou Zuzanou Grebáčovou

Pridaj komentár