V posledných rokoch získal fantasy futbal obrovskú popularitu. A hoci je hra plná vzrušenia a v skupinových chatoch sa dá skvele zabaviť, môže fantasy futbal hráčom spôsobiť značné problémy, ak ho berú príliš vážne. Na rozdiel od iných hier sa fantasy futbal spolieha na to, čo sa stane na ihrisku aj počas play-off, ktoré môže byť veľmi nepredvídateľné.

FOTO: Vienna Reyes/Unsplash.com

Hráči sú náchylní na závislosť

Keď začne hranie fantasy futbalu konkurovať vašim každodenným činnostiam, práci, štúdiu a iným povinnostiam, ktoré si vyžadujú vašu pozornosť, môžete sa skĺznuť do závislosti. V extrémnych prípadoch môže tento návyk postihnúť aj rodinu, manželov či manželky a spolupracovníkov.

Vo väčšine fantasy futbalových líg sú tiež peniaze, čo je rizikový faktor pre hráčov, ktorí trpia patologickým hráčstvom. Finančný aspekt je nielen návykový, no spôsobuje aj ďalší stres, najmä vzhľadom na nepredvídateľnú povahu fantasy futbalu.

Okrem toho, že ste neustále prilepení k svojmu zariadeniu, prejavom závislosti od fantasy futbalu môžu byť aj nasledujúce príznaky:

  • úzkosť
  • výkyvy nálad
  • podráždenosť
  • depresia
  • pocity viny.

Je bežné, že hráči majú nutkanie ustavične kontrolovať najnovšie športové správy, často nedokážu prestať myslieť na svoje fantasy tímy a ich výkony, čo spôsobuje napríklad nespavosť, neželaný nárast alebo úbytok hmotnosti a bolesti hlavy a ďalšie nežiaduce stavy.

Treba uznať, že fantasy futbal mal ľuďom pomôcť vypnúť. Hranie je v poriadku, ak mu presne vyhradíte isté množstvo energie a času.

Vplyv na hráčov

Fantasy futbal umožňuje fanúšikom byť v úzkom kontakte so športom, ktorý milujú. Mnohí investujú aj finančne do stávkovania, a tak každý týždeň vyhrávajú a prehrávajú peniaze. Fanúšikovia teraz môžu priebežne sledovať zmeny na ihrisku aj mimo neho a tieto zmeny niekedy vyžadujú isté úpravy v ich fantasy tímoch.

Na opačnej strane v dôsledku všetkých ekonomických a technologických prvkov dochádza k dehumanizácii hráčov. Fantasy futbal v konečnom dôsledku vzďaľuje fanúšika od športovcov, ktorých pôvodne obdivoval pre ich schopnosti, úspechy a talent na ihrisku i mimo neho.

Typickým príkladom je to, ako futbaloví fanúšikovia vnímajú zranenie hráča. Hráči fantasy futbalu sa často obávajú skôr vplyvu zranenia na svoj fantasy futbalový tím než jeho skutočného vplyvu na zraneného človeka.

Hráči dostávajú veľké peniaze a uvedomujú si riziká spojené s hraním futbalu, no bolo by fér, keby fanúšikovia nezabúdali, že títo hráči majú okrem športu aj svoje životy a rodiny.

Fantasy futbal skúma výkony pod drobnohľadom. Hoci pre hráčov s vynikajúcimi výkonmi je to dobré, fantasy futbal ľahko vyvoláva nenávisť u fanúšikov, ktorí to berú príliš vážne.

Negatívny vplyv na duševné zdravie

Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí hrajú fantasy futbal, sú náchylní na zhoršenie duševného zdravia. Čím viac času strávite hraním, tým výraznejšie sa zhoršuje duševné zdravie. Drvivá väčšina hráčov fantasy futbal nemôže vyhrať a čím viac doň človek investuje, tým väčšiu negatívnu psychickú záťaž musí zniesť v prípade prehry.

Napriek všetkým pozitívam fantasy futbalu si musia hráči dať pozor na to, koľko času a emócií do hry vložia.

Fyzické a duševné zdravie sú navzájom prepojené. Starajte sa o svoje duševné zdravie a uplatňujte pri hraní fantasy futbalu zdravé návyky. Ak máte pocit, že vás ešte stále vyčerpáva, zvážte, či si nedáte pauzu, hoci aj rok, a sledujte, ako sa cítite. Skúste vyplniť získaný čas fyzickou aktivitou, napríklad behom alebo chôdzou.

Čím viac sa vložíte do fantasy futbalu, tým viac klesá vaša produktivita. Mnohí ťažko zvládajú vzrušenie z hry spojené s emocionálnou a finančnou investíciou. Preto si mnohí hráči fantasy futbalu vyhradia denne hodinu alebo viac na hranie, a u niektorých ovplyvňuje najmä ich produktivitu v škole či v práci.

Konajte obozretne

Fantasy futbal v celej jeho kráse treba vychutnávať opatrne. Je veľmi dôležité, aby si každý hráč uvedomoval možné negatívne účinky a dokázal spozorovať, ak by sa začal skĺzavať do negatívnych návykov.

Fantasy futbal podporuje kritické myslenie a zdravú súťaživosť a dodáva hre šťavu. Je však prospešný len vtedy, ak sa hrá s mierou. Vyvoláva ilúziu, že majitelia fantasy tímov sú súčasťou hry, preto uprene sledujú čísla a preklínajú hráčov, keď sa zrania, lebo tak prídu o svoj fantasy titul. Dlhodobé zdravie hráčov akoby bolo nepodstatné.

Pridaj komentár