Sviatočná pohoda ide ruka v ruke s dobrým jedlom. Ako si s tým všetkým poradiť, aby ste sa v januári pri pohľade na váhu nezhrozili? Ako to vyriešiť, ak už diétu držíte? Odpovede hľadajte v našom článku. Blížia sa vianočné sviatky a s nimi aj každoročná hrozba nabraných kilogramov. Je to čas, ktorý si chceme poriadne užiť, s čím sú podľa našich zvykov spojené veľké porcie dobrého a často nezdravého jedla.

„Jedna vec je, ak sa počas vianočných sviatkov prejedajú priemerne vážiaci a inak zdravo sa stravujúci človek. Ten obvykle naberie kilo, maximálne dve kilá, pretože si stále drží určitú mieru. Kilá navyše v nasledujúcom období po návrate k bežným rutinám v jedálničku zase zhodí,“ uvádza Monika Rychlovská Tělupilová, výživová poradkyňa KetoMix a dodáva: „Za omnoho väčší problém považujem to, keď to isté robí človek, ktorý trpí nadváhou alebo dokonca obezitou. Ako potvrdzuje moja prax, títo ľudia si totiž počas sviatkov doprajú omnoho viac a preto aj podstatne viac priberú. Nabratej váhy sa následne zbavujú ťažšie.“

Ak sa počas roka stravujete zdravo a na Vianoce len „šliapnete vedľa“, asi môžete byť v pohode. Ak to nie je váš prípad, vyskúšajte na to ísť tento rok lepšie. „Predchádzanie problémov je vždy ľahšie, ako ich riešiť až po ich vzniku. A to sa týka aj jedla. V odľahčenej forme sa dajú pripraviť aj pokrmy z bežného vianočného jedálnička,“ približuje Monika Rychlovská Tělupilová.

Príprava nízkosacharidových odľahčených jedál nie je nijako náročná. Dôležité je samozrejme vedieť, po akých surovinách siahnuť a čím nahradiť suroviny, ako sú múka, cukor alebo zemiaky.

Vyskúšajte si tento rok pripraviť inú rybu ako je tradičný kapor, odľahčite polievku alebo nahraďte zemiaky v šaláte inou zeleninou. Pripravte si zdravú verziu niektorej z tradičných špecialít. Upečte si vianočku bez cukru a vianočné pečivo bez pšeničnej múky. Oslávte príchod nového roka so špeciálnymi chuťovkami. Je úplne jedno, či práve držíte diétu. Pochutíte si tak či tak.

AKO CEZ SVIATKY NEPRIBRAŤ:

  • So zmenou môžete začať kedykoľvek.

Začať sa stravovať zdravšie a upraviť svoj životný štýl, nemusíte až po vianočných sviatkoch. Začať je dobré hneď. Vďaka tomu si môžete užiť Vianoce bez prejedania sa a bez obáv o to, či sa začiatkom januára dostanete do svojich nohavíc a zapnete na nich gombík.

  • Nedojedajte zvyšky.

Zjedzte len to, čo si pripravíte na tanier. Nedojedajte po deťoch ani po nikom inom. Varte tak akurát a nie ako pre celú armádu.

  • Ak zhrešíte, naskočte hneď späť.

Nie je to nič neobvyklé a stať sa to môže každému. Dôležité je však to, aby ste sa nenechali strhnúť a hneď naskočili späť do zdravého jedálnička.

  • Neponocujte.

Spánková hygiena je dôležitá aj počas príprav na Vianoce. Rozvrhnite si preto aktivity tak, aby ste si dostatočne odpočinuli a načerpali silu. Keď totiž málo a zle spíte, ďaleko viac a horšie jete.

  • Buďte v pohode.

Sviatky bývajú plné stresu. Snažte sa mu nepoddávať. Vyskúšajte napríklad krátku meditáciu alebo dychové cvičenia.

  • Pite s rozumom alebo vôbec.

Je známe, že s alkoholom slabne vôľa. Po pár pohárikoch vám ten polnočný rezeň príde ako dobrý nápad. Alkohol však zhoršuje kvalitu spánku a je plný zbytočných kalórií.

  • Zaveďte tradície, ktoré sa netočia okolo jedla.

Choďte na vianočný koncert alebo divadelné predstavenie. Namiesto spoločnej večere navštívte s kamarátkou napríklad lekciu jogy.

Pridaj komentár