Cosmos Discovery v Incheba Bratislava ponúka veľkolepú prehliadku udalostí, objavov a pútavých príbehov zo sveta vesmíru a kozmonautiky. Deti a ich rodičia, mladí ľudia či seniori, majú tak možnosť získať nové poznatky a zároveň sa aj zabaviť a príjemne stráviť svoj voľný čas.

Na čo všetko sa môžu návštevníci výstavy tešiť? Na ploche 2 000 ponúka Cosmos Discovery bohatú prehliadku vesmírnych udalostí nielen zo sveta, ale aj zo samotného Slovenska. Výstava je rozdelená do 10 galérií, v ktorých je možné prezrieť si viac ako 200 originálnych artefaktov z vesmírnych misií USA a ZSSR, reálne modely rakiet a raketoplánov, prechádzajúce modely orbitálnych staníc či unikátne dobové dokumenty. Na výstave sa zároveň môžete tešiť na “slovenskú stopu”, v ktorej nechýba prvá a druhá slovenská družica skCUBE, prepeličí inkubátor či osobné predmety nášho 1. slovenského kozmonauta Ivana Bellu.

Neunikne Vám ani pohľad na legendárny Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina – prvého človeka v kozme či americkú raketu Mercury. V ďalších galériách nechýbajú ani lunárne výpravy programu Apollo vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Rovnako pestrá je aj prehliadka kozmických skafandrov a ďalšej výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach. Návštevníkov určite zaujme veľký model rakety Saturn alebo tri originálne základné moduly ruského Soyuzu.

Najväčšiu pozornosť právom pútajú časti kozmických lodí a vesmírne stanice, či originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich môžu návštevníci nahliadnuť a preskúmať ich vybavenie aj vo vnútri.

Odborníci ocenia originálne časti motora F1 z rakety Saturn, ktorá vyniesla Apollo na Mesiac.

Audiosprievodcu si môžu návštevníci stiahnuť cez QR kód priamo do smartfónu a počúvať tak výklad v slovenskom či anglickom jazyku. Novinkou je audioguide v maďarskom a nemeckom jazyku. Aplikácia je prístupná malým aj veľkým návštevníkom zadarmo priamo na stránke výstavy.

Na výstave tiež pravidelne prebiehajú komentované prehliadky s odborným výkladom.

Na záver je pripravená zábavná zóna Cosmoscamp, ktorá patrí medzi veľké lákadlo nielen pre najmenších. Vyskúšať si môžete výcvik kozmonautov a aj najmodernejšie 3D technológie.

Otváracie hodiny výstavy: PO – NE 09:00 – 20:00, pričom posledný vstup je o 18:00. Výstava potrvá až do 31. marca 2023. Viac informácií na www.cosmosbratislava.sk

Objavte výstavu Cosmos Discovery aj na sociálnych sieťach:

  • Facebook: FB@CosmosDiscoveryBratislava
  • Instagram: INSTA@cosmosbratislava

Vstupenky si môžu záujemcovia zakúpiť priamo na výstave v pokladni alebo v predpredaji na Go out, v sieti Ticketportal alebo TicketMedia

Pridaj komentár