Prvý zachovaný názov poddanskej obce Gbeľany je Vila Belene. Prvý písomný záznam o existencii barokového kaštieľa pochádza roku 1756, keď sa viedol písomný spor rôznych vlastníkov o vlastníctvo polovice kúrie v Gbeľanoch. Až do roku 1812 kaštieľ vlastnili Szerényiovci. Noví majitelia, rodina Nyiári zo Sučian, začali s obnovou kaštieľa i parku. V roku 1863 ich vystriedali Ján a Ferdinand Zichy.

Dôstojná atmosféra, punc profesionality a dokonalé súkromie pre biznis! História a súčasnosť kaštieľa Château Gbeľany láka stále viac návštevníkov!

O dvadsať rokov neskôr v roku 1883 kaštieľ pripadol grófovi Jurajovi Majláthovi zo Zavaru, ktorý sa oženil so Šarlotou Zichy. Ich syn – Ferdinand Majláth, sa snažil dať do poriadku kaštieľ i celé panstvo, no ako 38-ročný však po operácii slepého čreva zomrel v roku 1929 na infarkt. Zostali po ňom dve dcéry Ferdinanda a Šarlota.

Mladá 22-ročná vdova sa vydala za grófa Révaya zo Štiavničky. Rodina sa začiatkom 2. svetovej vojny presťahovala do Bratislavy, po oslobodení do Maďarska a potom do Švédska. Majláthovci boli pánmi Gbelianskeho panstva až do roku 1945, keď ich majetky prešli do vlastníctva štátu. Po vyvlastnení sa obyvatelia a ustanovizne v barokovom kaštieli striedali. Ako poslední pred reštitúciami odchádzali z lukratívnych priestorov zamestnanci Správy Národného parku Malá Fatra.

Dnes je štvorhviezdičkový hotel Château Gbeľany vďaka modernej technike a flexibilite priestorov ideálnym miestom pre konanie konferencií, školení, firemných akcií či obchodných jednaní. Dodáva im dôstojnú atmosféru, punc profesionality a potrebné súkromie pre biznis. Romantické okolie, elegantné ubytovanie, zážitková gastronómia a komplexné služby pri príprave slávností robia z kaštieľa vynikajúce zázemie pre svadby a rodinné oslavy.

Zároveň zostáva príjemným a útulným oddychovým rezortom pre páry či celé rodiny s luxusným wellness centrom, bazénom, vinárňou, špičkovo zariadeným fitnesscentrom, modernými bowlingovými dráhami i miestnosťou na biliard. Jednotlivé skupiny hostí si vďaka dômyselnému architektonickému riešeniu navzájom neprekážajú a môžu si nerušene vychutnávať pobyt na tomto romantickom mieste.

Majitelia, manželia Janíčkovci, majú zmysel pre umenie a kultúru, a preto sa priestory kaštieľa rozoznievajú hudbou i smiechom divákov talkshow alebo divadelných predstavení.

Hotel privítal svojich prvých hostí vo februári 2016. Má 90 komfortných lôžok a v jeho priestoroch je možné organizovať akcie až pre 200 hostí. 4 apartmány – grófsky, rodinný, mezonetový a svadobný, 5 deluxe izieb, 7 superior izieb, 6 superior izieb s lodžiou (1 bezbariérová) a 11 štandardných izieb.

Pre hostí je pripravených dokopy až 90 komfortných lôžok. Historická časť kaštieľa ponúka honosné ubytovacie priestory, kde sa nenásilne prelína historizujúci a moderný dizajn. Izby v podkroví sú zariadené v jednoduchých líniách. Hostia v nich môžu obdivovať priznané trámy pôvodného barokového krovu s drevenými klincami a ponúkajú prepojenie s mezonetom. Izby v novej prístavbe majú veľkoryso riešené loggie s výhľadom do parku.

K pobytu v krásnych historických priestoroch patrí i elegantné stolovanie a vybrané špeciality haute-cuisine. V hoteli Château Gbeľany si môžu hostia vychutnať vo viacerých priestoroch delikátne pokrmy, ale aj menšie občerstvenie počas oddychového dňa, rodinného posedenia či obchodného rokovania.

Výnimočný priestor reštaurácie s výhľadom na nádvorie kaštieľa a do anglického parku umocňuje dokonalý kulinársky zážitok. Reštaurácia Belene sa zameriava na špeciality slovenskej i medzinárodnej kuchyne. Názov reštaurácie pochádza z dobového názvu panstva Gbeľany z roku 1434.

Zaujímavá vináreň sa nachádza v historickej pivnici pod priečelím kaštieľa a hosťom ponúka čarovnú atmosféru hry svetiel na klenbách. Nábytok vinárne je vyrobený z nefunkčných 250-ročných trámov, ktoré pôvodne tvorili strop nad prvým poschodím a možno aj preto čas pri pohári archívneho vína v podzemí kaštieľa plynie úplne inak.

Lobby bar prináša dokonalú chuť a vôňu starostlivo vybranej kávy, osviežujúce miešané nápoje, čapované pivo v príjemnej atmosfére praskajúceho ohňa v kozube a elegantný dizajn v tlmených farbách, ktoré hosťom prinášajú skutočný oddych a pôžitok.

Salóniky na prízemí hotela dýchajú históriou. Poľovnícky salónik je vhodným miestom na obchodné rokovania či rodinné oslavy. V Čajovom salóniku môžu hostia ochutnať kvalitný sypaný čaj alebo si tu v pokoji oddýchnuť.

Jemná vôňa masážnych olejov, výhľad priamo na terasu a do parku zo zaveseného hojdajúceho sa ležadla, nadýchané prestieradlá a teplučké deky, dotyk mozaiky a dreva, zurčiaca voda a jemná relaxačná hudba. Wellness centrum hotela Chateau Gbeľany je miestom telesného i duševného pokoja, ozdravenia a absolútnej relaxácie v súlade s prírodou. Vytvára ho päť druhov sáun: fínska, combi, parná bylinná a soľná a infra sauna. Spolu s Kneippovým kúpeľom, ľadopádom, útulným tepidáriom a vonkajšou vírivkou sú tichým, príjemným priestorom s blahodarnými účinkami. Súčasťou komplexu je i relaxačný bazén s protiprúdom s rozmermi 4,5 x 10 metrov, ktorý ponúka aj dnový gejzír, stenovú hydromasáž a vodný chrlič. V lete z neho môžu hostia prejsť priamo na terasu s pohodlnými ležadlami.

V tichých a pohodlných masérskych miestnostiach si návštevníci hotela môžu vychutnať rôzne druhy masáží od certifikovaných masérov. Sú pre nich pripravené klasické, športové, reflexné masáže, lymfodrenáž, anticelulitídna masáž, reflexná masáž chodidiel, kokosové pohladenie, aromaterapeutická masáž, či antistresová masáž hlavy.

Profesionálne vybavené fitnesscentrum hotela, ktoré zariaďoval majster sveta v kulturistike – Andrej Mozolani, posúva cvičenie na inú úroveň. Rovnako profesionálne zariadené je pilates centrum na formovanie postavy pre ženy a prevenciu bolestí chrbta. Jedinečnosťou hotela sú i dve moderné bowlingové dráhy v priestore s efektným osvetlením, ktoré dopĺňa pohodlné posedenie a bar.

Rozľahlý anglický park dodáva celému areálu neopakovateľné čaro. Hoci sa zrejme prestal udržiavať v roku 1945, kedy kaštieľ opustili poslední majitelia Majláthovci, terajší majitelia sa rozhodli park zveľadiť a zachovať jeho pôvodné kontúry. Hostia môžu relaxovať pri prechádzkach v tichom prostredí, oddychovať na lavičkách pozdĺž chodníkov alebo len vnímať atmosféru historického priestoru a prírody.

Hotel Château Gbeľany sa nachádza len 202 kilometrov jazdy autom od Bratislavy a 250 kilometrov od Košíc. Obec Gbeľany leží na nádhernom Považí, v tichej vidieckej oblasti, ktorá je obklopená horami a lúkami. V blízkosti kaštieľa sa tiež nachádzajú i mnohé turistické atrakcie a prírodné krásy. Národný park Malá Fatra ponúka krásne doliny, úžasné výhľady, potoky i vodopády, očarujúcu pestrú flóru a faunu. Najvyšším vrcholom je Veľký Kriváň 1 709 m n. m., obľúbené sú Jánošíkove diery a Rozsutce s rebríkmi, reťazami, nádhernými výhľadmi i tiesňavami. Cyklisti môžu využiť množstvo cyklistických dráh v okolí, ľahko dostupný je rafting na Váhu, hrad Strečno i malebná Terchová s lanovým parkom. Polhodinu jazdy autom od hotela ležia krásne Šútovské vodopády.

V blízkosti Gbelian sa nachádza aj niekoľko kvalitných lyžiarskych stredísk, ktoré lákajú na zimnú dovolenku. Areál lyžiarskeho strediska Vrátna Free Time Zone patrí medzi najmodernejšie na Slovensku. Stredisko Paseky je ideálnym miestom pre rodinnú lyžovačku. Na Pasekách sa každoročne konajú medzinárodné preteky v alpskom lyžovaní a snowboardingu. Stredisko Ski Gavurky, ktoré je vhodné najmä pre začiatočníkov a deti, sa nachádza priamo v centre Terchovej. Medzinárodné lyžiarske stredisko Snowparadise Veľká Rača Oščadnica ponúka zjazdovky všetkých náročností v dĺžke takmer 14,5 km.

Pridaj komentár