Babička od Boženy Němcovej, Sedmikráska a Chlapčekovo leto od Márie Rázusovej – Martákovej, Premeny Publia Ovidia Nasa, Čakanka od Ľudmily Podjavorinskej a desiatky ďalších kníh, ktoré sú súčasťou knižníc väčšiny z nás. Práve tieto diela ilustrovala oceňovaná maliarka Viera Kraicová, ktorá je považovaná za jednu z najtalentovanejších ilustrátoriek 60. až 80. rokov 20. storočia.

Už vtedy táto rodáčka z Modry ponúkala na stránkach kníh moderné umenie a jednoducho učila ich čitateľov vnímať ho. Bolo úplne jedno, či ilustrovala pre deti alebo pre dospelých, nikdy nezľavila z náročnosti na čitateľa. Práve naopak, nútila ho premýšľať, vracať sa pohľadom k stránkam a rozumieť zjednodušeniam.

„Vieru Kraicovú poznáme ako maliarku „s hviezdou v oku“. Maľba bola totiž pre ňu nástrojom jasnozrivosti, odhaľujúcim neraz udivujúce a netušené horizonty tvarov a farieb, výbuchy jej maliarskej a kresbovej energie. Aj keď rešpektovala zákonitosti ilustrácie určenej deťom a bol jej blízky ich pocitový svet (deti a ich hry vtedy často tvorili fabulačný rámec jej obrazov), jej ilustrácia bola svojím chápaním výtvarne autonómna. Buď ju stavala na sile farebného výrazu, alebo naopak volila údernú čierno-bielu škálu doplnkovo dotváranú farebným akcentom. Lapidárne zjednodušenou tvarovou skratkou, dramatickou silou trochu primitivizujúcej, až detsky a zdanlivo neisto plynúcej, lyricky cítenej čiary, tým všetkým podnecovali a kultivovali čitateľovu predstavivosť Kraicovou ilustrované knižky,“ prezrádza o tvorbe Viery Kraicovej kurátorka výstavy – Katarína Bajcurová.

I preto sa oplatí vidieť svet Viery Kraicovej formou mnohých ilustrácií na vlastné oči. Túto jedinečnú príležitosť možno využiť v bratislavskej TOTO! je galéria do 26. novembra 2020. Výstavu Prevteľovanie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Pridaj komentár