Smrť rozhodne patrí medzi fenomény, ktoré ľudstvo nemá preskúmané do takej miery, aby prestali naháňať strach. Desí nás i fascinuje zároveň a jedným z dôvodov je pomyselná opona, za ktorú akoby sme nemohli nahliadnuť – tí, ktorí za ňu nahliadli, sa nevrátili naspäť, aby mohli o tom porozprávať. Alebo predsa?
Tvorcovia dokumentárnej snímky Tajomstvo smrti sa snažia práve o pomyselné poodkrytie opony a vo svojej filmovej novinke prinášajú svedectvá osôb, ktoré s ňou majú rôznorodé unikátne skúsenosti. Práve teraz prišiel tento český film do slovenských kín a právom vzbudzuje pozornosť.
Za snímkou stojí dokumentarista Viliam Poltikovič, ktorý vo svojich dielach často skúma spojenie medzi modernou vedou a spiritualitou. V Tajomstve smrti sa pýta, nakoľko by nám mala smrť naháňať strach a či by život nebol kvalitnejším bez obáv, ktoré smrť vzbudzuje. „Tento film je dobrodružným pátraním po tom, či sa máme skutočne čoho báť. A ak, tak čoho. Je smrť skutočne taká strašná? Nemal predsa len pravdu grécky filozof Epiktétos, keď povedal: ,Smrť nie je strašná, strašnou ju robia len strašné predstavy?´ Nemáme sa teda skôr báť nášho prístupu k smrti, vlastne samých seba?“
Vo svojej snímke vyspovedal režisér viacerých vedcov, lekárov, duchovných, ale aj osoby, ktoré sa smrti dotkli samé, prípadne sa smrť prostredníctvom ich najbližších mimoriadne priamo dotkla ich. Tvorca sa nebojí predstavovať tradície iných kultúr, ktoré smrť – na rozdiel od našej kultúry – nevytlačili na okraj záujmu spoločnosti, do tabuizovaných sfér. Výsledok preto ponúka pestrú zmes pohľadov, zážitkov a skúseností tých, ktorí a ktoré sa o smrti neboja hovoriť.
Sprievodcom týmto filmom sa stal populárny český herec, dramatik a režisér Jaroslav Dušek, ktorý sa nechal počuť, že film by podľa neho mohol verejnosti pomôcť zamyslieť sa nad otázkami vlastnej smrteľnosti a že jemu samému nakrúcanie pomohlo prehĺbiť pohľad na témy so smrťou súvisiace.
Do slovenských i českých kín snímku Tajomstvo smrti priniesla distribučná spoločnosť Continental film