Necelý mesiac delí divákov a diváčky od uvedenia nového slovenského filmu Spiaci účet do kín. Detektívne romanetto s historickými prvkami je novinkou režiséra a scenáristu Miloslava Luthera a do kinodistribúcie vstúpi 18. apríla 2024.

V centre príbehu stoja mladí manželia, ktorí sa v zložitej životnej a finančnej situácii rozhodnú predať vzácny obraz, zdedený po starých rodičoch. Nájdu v ňom chúlostivý odkaz, ktorý sa pokúšajú rozlúštiť.

Odkrývajú vďaka tomu temné tajomstvo rodiny, siahajúce až do obdobia druhej svetovej vojny. Nové zistenia ich postavia pred dilemu – peniaze im môžu zmeniť život vo všetkom, no s bohatstvom preberú na seba aj vinu svojich predkov. A čaká ich možno viac ako milión …

„Film paralelne rozvíja príbeh dvoch partnerských dvojíc: súčasníkov a tých, čo žili za tzv. Slovenského štátu. Ich životné dilemy – existenčné problémy či morálne otázniky sú v mnohom podobné … My si len nechceme priznať, že nie sme iní ako naši predkovia. Vynášame nad nimi morálne súdy, pritom sme rovnako náchylní zľaviť zo svojich princípov, keď ide o osobnú kariéru, príležitosť získať čo najlepšie bývanie, poriadne si zarobiť, užívať si,“ hovorí Miloslav Luther, ktorý je známy využívaním historických reálií vo svojej filmovej tvorbe.

„Napadlo mi, že pátranie po pravde o minulosti je svojim spôsobom detektívka, preto som pri štruktúre rozprávania zachoval rovnováhu medzi scénami zo súčasnosti a minulosti – nie sú to len útržky spomienok. S kritickým odstupom a bez dobového sentimentu prezrádzame, ako sa tie udalosti naozaj stali,“ hovorí filmár, ktorý chce snímkou Spiaci účet ukončiť svoju filmársku kariéru. „Umenie, o ktoré som sa vždy usiloval, má klásť otázky, spochybňovať zovšeobecňujúce úsudky a zobrazovať človeka v celej jeho zložitosti, sile aj slabosti. Teším sa na každého, kto venuje svoj čas naozaj poslednému filmu mojej vyše päťdesiatročnej tvorivej cesty.“

V hlavných úlohách filmovej novinky sa predstavia Richard Autner (aktuálne seriály Nemocnica či Zrada) a Dominika Morávková (nedávny seriál Čas nádejí). Okrem nich sa publikum môže tešiť na Františka Kovára, Annu Maľovú, Ivu Janžurovú, Veroniku Mészárosovú, Dávida Uzsáka či Vladimíra Polívku.

Snímku do slovenských kín prinesie distribučná spoločnosť Continental film

Pridaj komentár