Blue Beetle možno nepatrí medzi najznámejších superhrdinov zo stránok komiksov vydavateľstva DC Comics, no všetko sa môže zmeniť s jeho príchodom na filmové plátno. Sympatický mladík, ktorého si ako svojho nositeľa vyberie symbiotická mimozemská technológia, sa práve teraz predstavuje divákom a diváčkam aj v slovenských kinách. Počas najbližších dní si tak môžeme vychutnať dobrodružstvo, ktoré navždy zmení jeho život. Na čo sa v novej komiksovej adaptácii môžeme tešiť?

Jaime Reyes je čerstvý absolvent vysokej školy, ktorý sa vracia domov, aby začal dospelý život, o akom sníva. Jeho sny majú však k naplneniu ďaleko a on prijme pomocnú prácu v luxusnom rezorte. Zhodou okolností sa mu dostane do rúk zvláštny prístroj v tvare skarabea, o ktorom v tej chvíli ešte netuší, že je mimozemskou technológiou, skrývajúcou symbiotické brnenie … Zistí to vo chvíli, keď sa skarabeus rozhodne, že Jaime sa stane nositeľom brnenia a vstúpi do jeho tela. Brnenie mu umožní lietať, vytvárať zbrane, aké si predstaví, no zároveň chráni jeho telo pred poškodením. Nie je sa čo čudovať, že sa takúto vychytávku snažia získať aj osoby, ktoré balansujú na hrane zákona a neštítia sa prisvojiť si brnenie ani za cenu životov Jamieho či jeho rodiny …

Ako Jaime, teda superhrdina Blue Beetle, sa predstavuje sympatický herec Xolo Maridueña, zatiaľ známy najmä vďaka seriálu Cobra Kai. Obľúbená herečka Susan Sarandon, ktorú sme na plátnach mohli vidieť v desiatkach komediálnych i dramatických postáv, si užíva rolu jeho protivníčky, ktorej plány s mimozemskou technológiou môžu zmeniť budúcnosť pozemských vojen, ako ich poznáme.

„Je to sen, jediné slovo, ktoré mi napadne je „surreálne“, lebo pokiaľ si len pamätám, Jaime Reyes je najväčší latino superhrdina v univerze DC,“ hovorí o svojej úlohe Xolo Maridueña. Dodáva, že ku komiksom má veľmi pozitívny vzťah už roky: „Moja mama bývala ako dievča veľkou fanúšičkou komiksov a myslím si, že túto jej pasiu som po nej zdedil. Hrať túto rolu a vžiť sa do tejto postavy, to bol pre mňa vždy sen.“

Film Blue Beetle nakrútil režisér Angel Manuel Soto, pôvodom z Portorika, a všetky doteraz zverejnené zábery naznačujú, že do snímky vložil celé srdce i talent. Snímku o zábavnom superhrdinovi, spoznávajúcom schopnosti, ku ktorým z ničoho nič prišiel, prináša do slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film.

Blue Beetle sa prvýkrát objavil v roku 1939 v Mystery Men Comics #1 ako archeológ Dan Garrett, ktorý v egyptskej zrúcanine našiel zázračného skarabea. Blue Beetle sa neskôr postupne premenil na novú postavu – geniálneho vynálezcu Teda Korda, ktorého vytvoril Steve Ditko a prvý raz sa objavil v komikse Captain Atom #83 (1966). Postupom času sa Blue Beetle zmenil znova, tentokrát na nášho hrdinu Jaimeho Reyesa. Absolvent vysokej školy s úzko spätou mexicko-americkou rodinou žijúcou v texaskom El Pase sa prvý krát objavil v roku 2006 v komikse Infinite Crisis #3 a vytvorili ho Keith Giffen, John Rogers a Cully Hamner.

Vo vôbec prvom hranom filme, ktorého hlavným hrdinom je Blue Beetle, využili filmári príležitosť a Jaimemu a jeho rodine vytvorili nový domov – presvetlenú a životom pulzujúcu rastúcu mestskú perifériu Palmera City, ktorá si žije vlastným životom, podobne ako Metropolis a Central City (ale s početnými odkazmi na El Paso a niekoľkými easter eggmi pre fanúšikov a miestnych obyvateľov). Jaimemu sa vôbec ako prvému Reyesovi podarilo vyštudovať vysokú školu (v Gotham City, čo je odkaz na ďalší kánon) a veľmi sa teší na návrat domov a na svoju rodinu s vyhliadkami na prípravu na ďalšie štúdium práva. Keď však Jaime príde domov, má pocit, že stráca pôdu pod nohami. Zisťuje, že rodinný podnik sa rozpadá, nájomné prudko rastie v dôsledku gentrifikácie a čo je najhoršie, jeho otec chradne. Jaime zrazu pocíti na pleciach váhu celého sveta a rozhodne sa nájsť si prácu, aby rodine v ťažkej situácii pomohol. Osud má však pre Jaimeho iné plány, keď mu do cesty síce postaví Jenny – dcéru samotného Teda Korda. Tá Jaimemu zverí artefakt, ktorý navždy zmení život nielen jemu, ale celej jeho rodine.

Scenárista Gareth Dunnet-Alcocer sa pri adaptácii postáv z komiksov snažil zlúčiť príbeh klasického hrdinu amerického filmu s nefalšovanou latinsko-americkou kultúrou a zároveň obohatiť projekt o vizuálny tón, v ktorom sa spája magický realizmus s autentickou ľudskou emóciou, akú rodina Reyesovcov vzbudzuje. A pokiaľ ide o intenzívnu akciu a bojové sekvencie, ktoré sa odohrávajú počas celého filmu, režisér Ángel Manuel Soto a jeho tím sa inšpirovali pôsobivými, medzi fanúšikmi obľúbenými pohybmi Blue Beetla vo videohre Injustice 2.

O postavách

Hlavou RODINY REYESOVCOV sú Alberto a Rocío Reyesovci, ktorých hrajú Damían Alcázar a Elpidia Carrillová. Alberto je patriarcha úzko spätej mexicko-americkej rodiny a ako manžel a otec je nekonečným optimistom, ktorý nielen chce to najlepšie pre rodinu, ale ktorého múdrosť bude mať väčší vplyv na život jeho syna Jaimeho, než ako si ktokoľvek dokáže predstaviť. Rocío, Albertova manželka a mama Jaimeho a jeho sestry Milagro, je pragmatik rodiny, ktorý chce chrániť svojich blízkych a sny svojich detí, hoci by to znamenalo tajiť pred Jaimem časť pravdy.

Jaime Reyes ako prvý z rodiny vychodil vysokú školu a sníva o tom, že bude pokračovať na právnickej fakulte, no namiesto toho prežíva rozpor, keď členov jeho rodiny postihuje jedno nešťastie za druhým a ešte aj hrozí, že prídu o dom. Keď sa Jaime symbioticky spojí so starobylou mimozemskou biotechnológiou, získa všemocné, ale nepredvídateľné superschopnosti, ktoré ho navedú na cestu naplnenia jeho osudu a vďaka ktorým sa z neho stane nová generácia superhrdinu – Blue Beetle.

Režisér Ángel Manuel Soto hovorí:

O tom, čo Jaime Reyes reprezentuje …

„Jaime nie je len postava, s ktorou sa dá stotožniť. Jaime podľa mňa hovorí za mnohé situácie, ktorým čelíme v reálnom živote. Je to mladý človek, čo verí v pokrok, hrá podľa pravidiel, drží sa vo svojom pruhu. Jeho rodina tam prišla [do Palmera City] ešte pred ním a odviedla všetku tú tvrdú prácu a to všetko ho predurčovalo na to, aby sa stal prísľubom tohto pokroku a splnenia amerického sna. Hoci však dodržiava pravidlá, tak keď sa vráti, uvedomí si, že veľa vecí nie je takých, ako mu navraveli, ale že život často prináša prekvapenia a pre ľudí ako on nie je ľahké ísť na vysokú školu, vrátiť sa a urobiť kariéru.“

O vzťahu medzi Jaimem a Skarabeom …

„Vzťah medzi Jaimem a Skarabeom je zaujímavý, lebo hoci nie sú tá istá osoba, Jaime ho počuje v hlave. Zhovára sa s ním tak, že keď sa naňho pozeráte ako tretia osoba, akoby sa Jaime zhováral s niekým neviditeľným … ale v skutočnosti sa rozpráva s hlasom vo svojej hlave, ktorý patrí Skarabeovi. Skarabeovou misiou je najprv zabíjať, zabíjať, zabíjať, ale Jaime nie je taký. Preto vždy, keď chce Skarabeus niečo také urobiť, do misie mu vstúpi Jaimeho reakcia a jeho dobré srdce. To vyústi do vzájomného doberania, čo je niekedy vtipné, ale hlavne je to vždy poučné. Lebo ako sa príbeh odvíja a v Jaimeho živote sa dejú určité veci, aj Skarabeus sa učí od Jaimeho a začína byť súcitnejší, až sa nakoniec stane hlasom rozumu – na rozdiel od začiatku, keď bol hlasom rozumu Jaime.“

O vyobrazení rodiny Reyesovcov …

„Jednou z tých výnimočných vecí je zachytenie vrúcnosti rodiny, keďže v príbehu sa tajomstvo odohráva pred očami celej rodiny na rozdiel od iných superhrdinských filmov, v ktorých si hrdina tajomstvo stráži pred celým okolím. Gareth [Dunnet-Alcocer] vždy hovoril: „Veľa šťastia, ak chceš skryť tajomstvo pred mamou v latino rodine, tam sa nič neutají!“ A my sme sa toho držali, a tak vznikla táto veľmi výnimočná cesta, na ktorej je rodina súčasťou dobrodružstva, nie ľudskou kulisou ani predmetom záchrany, ale naopak, neoddeliteľnou súčasťou konštruktu tohto superhrdinu.“

Herec Xolo Maridueña – Jaime Reyes/Blue Beetle hovorí:

O tom, čo sa mu na hraní Jaimeho/Blue Beetla páčilo najviac …

„Myslím, že to najvzrušujúcejšie na Jaimem a Blue Beetlovi je rodinný aspekt. Naozaj si myslím, že superhrdinské filmy sa s tým ešte akosi nevyrovnali. Vidíte superhrdinov a sú to dokonalé ľudské bytosti – je drsný, nič nepokazí, vždy vie, čo robiť. Myslím si, že Jaimeho šarm spočíva v tom, že nie vždy vie, čo robiť a v čom sa mu podobám je, že niekedy prechádzate životom a prijímate rozhodnutia a nie vždy je tam tá istota, že viete, že to čo robíte, je aj správne. Ale podľa mňa Jaimeho robí Jaimem práve tá podpora, ktorú má od svojej rodiny a priateľov. S tým sa silno stotožňujem – moja rodina bola pre moje dospievanie aj všetko iné zásadná a niekedy mám pocit, že je až príliš neoddeliteľná – Jaime to určite pociťuje rovnako.

Pridaj komentár