Toaletný stolík, ktorý široká verejnosť pozná tiež pod názvom „toaletka“, je praktický kus nábytku, slúžiaci spoločnosti, a to predovšetkým krajšiemu a nežnejšiemu pohlaviu, už po mnohé stáročia. Majiteľkami prvých toaletných stolíkov však boli najmä privilegované a bohaté ženy, ktorých spoločenské postavenie vyžadovalo pravidelnú starostlivosť o svoj zovňajšok.
Dámy, zbystrite svoju pozornosť! Aj toto bolo tajomstvo úspechu Márie Terézie!
Prvý toaletný stolík v podobe, v akej ho poznáme dnes, bol vyvinutý v 17. storočí z tzv. “poudrouse”, čo je malý toaletný stolík so sklápacím zrkadlom na vrchu. Začiatkom 18. storočia však už začali stolári vytvárať umne konštruované stolíky, s množstvom šuplíkov, ktoré slúžili a dodnes slúžia k uskladneniu narastajúceho množstva kozmetických výrobkov a prípravkov. Medzi známe používateľky toaletného stolíka vtedy patrili aj mnohé známe francúzske krásky, ako Madame de Pompadour, milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. alebo aj Mária Antoinetta, francúzska kráľovná a manželka Ľudovíta XVI.
V našich končinách preslávila toaletný stolík rakúska cisárovná a uhorská kráľovná – Mária Terézia, ktorá sa dokázala skrášľovať celé hodiny. Zaujímavosťou je, že aj počas týchto skrášľovacích procesov pracovala a prijímala rôzne návštevy. Stolík teda neslúžil len na skrášľovanie, ale bol tiež dôležitým miestom na stretávanie sa. V prípade Márie Terézie, sa práve pri skrášľovaní pred toaletným stolíkom zrealizovalo niekoľko pracovných stretnutí a prijalo sa nie jedno dôležité rozhodnutie.
V 19. storočí, nazývanom aj viktoriánske obdobie, sa toaletný stolík stal symbolom spoločenskej prestíže strednej triedy. Viktoriánske stolíky boli už svoju konštrukciou oveľa rafinovanejšie a zahŕňali pomerne zložité detaily. Vyrábali sa prevažne z kvalitného dubového dreva a odzrkadľovali mnohé štýly populárne v tej dobe – rokoko, empír, gotika či renesancia. V 20. storočí sa k slovu dostal štýl „Art Deco“, ktorý symbolizoval bohatstvo a lesk západného sveta. To sa odrazilo aj na ich vzhľade a postupom času sa rovnako ako v umení začalo experimentovať aj v oblasti toaletných stolíkov. Začali tak vznikať stolíky z iných materiálov, ako napríklad z kovu, skla, mramoru či dokonca kremeňa.
Keď už hovoríme o toaletných stolíkoch, nesmieme zabudnúť ani na mužov. Mužom slúžili v minulosti toaletné stolíky väčšinou iba na holenie, preto sa vyrábali aj mužské toaletné stolíky, ale s vyšším zrkadlom a bez taburetiek, keďže muži pri holení stáli.
Dnes ich však už vo veľkej miere zastúpi zrkadlo v kúpeľni. V súčasnosti je už väčšina domácností vybavená dostatočným počtom skriniek, zrkadiel či poličiek a mnohé ženy už nepovažujú toaletný stolík za potrebnú výbavu svojej domácnosti. Opak je však pravdou! Tento praktický a nádherný kus nábytku rozžiari každú domácnosť a zároveň vytvorí každej žene dostatok priestoru pre svoje osobné potešenie. Toaletný stolík je jednoducho šarmantný a príťažlivý kus nábytku a jeho vlastníctvo svedčí o pôvabe a vkuse jeho majiteľky.