Mladý slovenský režisér Roman Ďuriš, zavítal spoločne so svojím štábom na Medzinárodný filmový festival v Káhire, kde čaká jeho nový študentský film s názvom Niečo sa deje svetová premiéra. Filmové festivaly kategórie A, medzi ktoré patrí i Medzinárodný filmový festival v Káhire, sú najprestížnejšími filmovými podujatiami.

Slovenským filmom sa len výnimočne podarí stať súčasťou ich programov a ešte výnimočnejšie sa tejto cti dostane študentským snímkam. Priam husársky kúsok sa podaril krátkometrážnemu hranému filmu Niečo sa deje, ktorý si na medzinárodnej scéne vychutnajú diváci v súťažnej sekcii Cinema of Tomorrow.

Obdivuhodné je, že Roman Ďuriš je len čerstvým absolventom štúdia réžie hraného filmu na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení a už na začiatku svojej kariéry si môže na svoje konto pripísať úspech takýchto rozmerov.

Dráma o tom, že morálna povinnosť môže mať väčšiu váhu ako vlastné ambície, rozpráva príbeh Viktora, ktorý je novinárom lokálnej televízie. Viktor začne na vlastnú päsť vyšetrovať pozadie násilných činov vo svojom meste. Keď sa mu podarí odhaliť vinníka, čaká ho najťažšie rozhodovanie jeho života. V hlavných úlohách sa predstaví reálny otec a syn – Jaroslav Mottl a Michael Mottl.

Čo prezradil o pôvode tohto príbehu samotný režisér Roman Ďuriš? „Premýšľal som, čo vedie mladých ľudí k tomu, aby sa pridávali k rôznym nacistickým skupinám. Dospel som tak k vytvoreniu postavy otca, ktorý kvôli vlastnému nezáujmu o rodinu zlyháva ako autorita pre svojho syna, čo sa mu kruto vypomstí.“

Okrem režiséra sa svetovej premiéry v egyptskej Káhire zúčastnila aj kameramanka Michaela Hošková, vedúci produkcie Richard Šimeček a strihač Peter Sedláčik. O výsledkoch súťaže Cinema of Tomorrow, do ktorej bolo zaradených 21 krátkych filmov z celého sveta, rozhoduje trojčlenná medzinárodná porota a zverejnené budú na záverečnom ceremoniáli festivalu.

Pridaj komentár