Mafiáni pri moci, zvláštne praktiky v resocializačnom zariadení či korupcia v politike sú len špičkou ľadovca krutej reality mnohých krajín. Tú skvelým spôsobom vystihuje nový slovenský film s názvom Sviňa, nakrútený podľa knižného bestselleru Arpáda Soltésza.

Silný príbeh podaný skvelými hereckými výkonmi nás zavedie do sveta vysokej politiky, mafie bielych golierov, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.

„Rozhodli sme sa tvoriť žánrový film, ktorý hovorí nielen o tejto krajine, ale aj o ľuďoch moci a ich charakteroch. To, že film pripomína našu skutočnú realitu a objavujú sa tu postavy nápadne pripomínajúce gaunerov najhrubšieho zrna, je len nešťastná náhoda,” povedal Rudolf Biermann, ktorý spolu s Marianou Čengel Solčanskou film režírovali, produkovali a spoločne napísali scenár.

Výraznú postavu bezcharakterného mafiána stvárňuje vo filme známy slovenský herec Jozef Vajda. “Hrám postavu Lola Wagnera, veľkopodnikateľa s metódami, ktoré presahujú hranice normálneho podnikania. Nekategorizujem to len na našu spoločnosť. Tieto praktiky fungujú vo všetkých iných krajinách, v okolitých a vyspelejších,” povedal o svojej roli Jozef Vajda, ktorý práve v čase, keď dostal túto filmovú ponuku, čítal knihu, ktorá je jeho predlohou.

Okrem Jozefa Vajdu predvedú vo filme skvelé herecké výkony Marko Igonda, Dano Heriban, Diana Mórová, Gabriela Marcinková, Andrej Remeník, Dana Droppová, Petra Dubayová a ďalší.

„Divák, ktorý prichádza na slovenský film, očakáva film, ktorý mu bude bližší ako všetky ostatné, pretože je zasadený do konkrétnej situácie, konkrétnej lokality, do lokácií a miest ktoré poznajú a postavy rozprávajú jazykom, ktorým rozprávajú oni sami. Pohybujú sa v prostredí, ktoré im je blízke. Takže aj od tohto filmu môžu diváci očakávať veľmi silný príbeh, veľmi silnú emóciu a verím, že ich chytí za srdce“ prezradila o filme režisérka a scenáristka Mariana Čengel Solčanská.

Film nie je o ničom inom ako o realite – reflektuje dobu, ktorá je tu teraz, čas, ktorý žijeme a neohliada sa na ňu s odstupom niekoľkých rokov. Nikoho preto neprekvapí, že predstavitelia najvyššej politickej moci si podávajú ruky s mafiánmi a so zločincami, ktorých podnikateľské aktivity nie sú v mnohých prípadoch najčistejšie. Ocitneme sa tiež v známom prostredí, v ktorom si novinári nemôžu robiť svoju prácu bez obáv o vlastný život. Nakrúcanie filmu Sviňa prebiehalo v Bratislave, Nitre, Trenčíne a Šamoríne.

Slovenský film Sviňa prinesie od 6. februára 2020 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť CinemArt SK.

Pridaj komentár