Parfémy nám dokážu vyvolať spomienky, ovplyvniť nálady, prehlbovať dojmy. Súhlasíte? Snáď už odpradávna ľudia hľadali spôsoby, ako pozdvihnúť svoju vôňu. Dnes sú možnosti rozsiahle a na trhu nájdeme neúrekom úžasných vôní, ktorými sa môžeme vyjadriť, pozdvihnúť svoje sebavedomie a ktoré nám pomôžu vytvoriť akúsi neviditeľnú auru.

Parfémy, nech už hovoríme o pravých parfumoch, parfumovaných vodách či toaletných vodách, neodmysliteľne patria nielen k ženám, ale i k mužom. Pánske parfémy sú navrhované tak, aby odrážali a zvýrazňovali mužský charakter, vzbudzovali rešpekt alebo dotvárali osobitý štýl muža.

Poďte sa s nami ponoriť do sveta pánskych vôní a zistite niečo viac o populárnych zložkách v pánskych parfémoch, či už ste muž hľadajúci tú pravú vôňu pre seba alebo žena hľadajúca vhodnú vôňu pre svojho partnera. Aké voňavé tóny nájdeme v srdci, hlave alebo základe pánskych parfémov?

1. Pačuli

Pačuli je v parfumérstve, ale aj kozmetike a aromaterapii, veľmi obľúbenou vôňou, ktorá pochádza z tropických rastlín. Ide o vôňu veľmi intenzívnu, zemitú a trošku sladkú, pričom sú jej pripisované afrodiziakálne účinky. Údajne dokáže táto vôňa vyvolávať hriešne chúťky.

Pačuli veľmi často tvorí základ pánskych parfumov a vďaka tejto zložke sú parfumy intenzívne, dominantné a dlhšie ich cítiť na koži. Ak hľadáte parfém, ktorý vyvolá hlboký a trvalý dojem, hľadajte vo vôňach práve pačuli.

2. Santalové drevo

V parfumoch, a to pánskych aj dámskych, sa často stretávame so santalovým drevom. Táto zložka sa získava parnou destiláciou zo stromov rodu santalovník. Pre zaujímavosť môžeme spomenúť, že najväčší obsah vonného oleja majú tieto stromy až vo veku 60 až 80 rokov, čo z extraktu zo santalového dreva robí veľmi vzácnu a drahú zložku.

Vôňa santalového dreva je opojná, no zároveň veľmi čistá. Má relaxačný aj afrodiziakálny účinok. Keďže ide o hrejivú drevitú vôňu, veľmi sa hodí do parfumov na jeseň a zimu.

3. Ambroxan

Unikátnu kombináciu s ďalšími vonnými zložkami dokáže vytvárať takzvaný ambroxan. V tomto prípade je reč o syntetickej zložke, ktorá sa v parfumérskom priemysle používa ako náhrada pravej ambry. Tá je živočíšneho pôvodu a vzniká v črevnom trakte vorvaňa. Ambroxan má jantárovo-pižmovú vôňu, ktorá je dlhotrvácna a teplá. Výhodou je, že zvýrazňuje a zlepšuje ďalšie ingrediencie v parfémoch. Parfumom dodáva moderný nádych.

Ambroxan môžeme nájsť aj v srdci pánskej toaletnej vody Versace Eros, v ktorej sa dopĺňa aj s mätou či vanilkou. Je skvelou voľbou pre sebaistého muža. Aj srdce toaletnej vody Versace Dylan Blue ukrýva ambroxan spolu so spomínaným pačuli, ako aj čiernym korením. Je dobrou voľbou pre silného a zároveň citlivého muža.

TIP redakcie: Počas Black Friday na Notino.sk 20. až 26.11.2023 nakúpite parfémy Versace ešte výhodnejšie!

4. Dubový mach

Stretli ste sa už s parfémom, v ktorom sa ukrýval dubový mach? Táto vôňa sa vyrába destiláciou svetlo zeleného lišajníka konárnika, ktorý rastie na kôre dubov. Je typická silnými zemitými tónmi. Dubový mach tvorí obvykle hlavne intenzívnejší základ parfému a zároveň robí parfém sviežejším.

Rovnako táto zložka funguje ako vynikajúci fixatív – napomáha zadržiavať ostatné vône a podporuje predĺženie celkovej výdrže parfému.

5. Kadidlo

Ani bez kadidla sa nezaobídu mnohé pánske parfumy. Táto vôňa sa získava zo stromov rodu kadidlovník, konkrétne narezávaním kôry, čím vzniká vonná živica. Kadidlo ako zložka v parfumoch je radené medzi kožené a balzamikové vône, ktoré sú skvelou voľbou pre mužov.

Parfémom prináša orientálny nádych. Kadidlo má akúsi dymovú a korenistú vôňu a často sa v parfémoch kombinuje s citrusovými alebo drevitými tónmi, vďaka čomu vytvára univerzálnu a veľmi sofistikovanú vôňu s nádychom luxusu.

6. Bergamot

Sviežosť do parfémov, a to nielen tých pánskych, zvykne prinášať bergamot. Ide o citrusový plod, ktorý je považovaný za kríženca citróna a pomaranča. Bergamot patrí medzi najtypickejšie a najčastejšie používané citrusové vône v parfumoch, ktoré sú charakteristické ľahkosťou, sviežosťou a univerzálnosťou.

Vôňa bergamotu je osviežujúca, no prináša zároveň horký a trochu chladivý nádych. Je výrazne povzbudzujúca. Parfémy s bergamotom sa skvelo hodia k aktívnym jedincom.

7. Fazule tonka

Už ste počuli o fazuliach tonka? Nejde o skutočné fazule, ale pre podobný vzhľad a použitie sú takto často nazývané. V skutočnosti ide o semená plodov stromu Dypterix odorata. Fazuľu tonka je možné konzumovať, avšak vôňa týchto semien je neraz tajnou zložkou parfémov, ktorým dokáže dodať tajuplnosť a zmyselnosť, ale aj exotickosť.

Vôňa tvorí často základ alebo srdce parfumov, pričom dokáže prehlbovať a zvýrazňovať vanilkový tón. Zároveň zjemňuje ambru. Hodí sa do parfumov s drevitými tónmi, ale aj kvetinovými.

8. Myrha

Myrha predstavuje aromatickú červenohnedú živicu, ktorá sa získava z myrhovníka pravého. Je typická sladkastou a korenistou vôňou a jemným nádychom vanilky alebo medu. Radí sa k balzamickým vôňam a hodí sa do orientálnych parfumov, ideálne na večerné použitie.

Vôňa myrhy podporuje relaxáciu a meditáciu a je často spájaná aj s náboženskými a duchovnými obradmi. V pánskych parfumoch sa často kombinuje so spomínaným santalovým drevom a pačuli, ale aj klinčekmi a škoricou.

9. Cédrové drevo

Ak obľubujte drevité vône s orientálnym nádychom, poobzerajte sa po parfumoch, ktoré obsahujú cédrové drevo. Táto vôňa je jemne ihličnatá, podtón je teplý a balzamický, trochu dymový. V parfumoch sa cédrové drevo používa často do základov, pretože pridáva parfumu hĺbku a dlhú trvácnosť. Táto vôňa aj upokojuje a uvoľňuje napätie a stres.

10. Pižmo

Na záver ešte nemôžeme vynechať pižmo. Patrí k najstarším vonným látkam živočíšneho pôvodu a dodnes patrí k najviac používaných ingredienciám v parfumoch. Dnes sa však už vyrába synteticky a je rastlinného pôvodu. Pižmo sa označuje za veľmi čistú a jemnú vôňu, ktorá je nevtieravá. Je obľúbenou zložkou v luxusných parfumoch. Hodí sa do ľahších parfumov aj hlbších a zmyselnejších.

FOTO: freepic.com

Pridaj komentár