Módny návrhár Richard Rozbora BA(Hons), ktorý tvorí pod rodinnou módnou značkou ROZBORA COUTURE, podporuje medzinárodnú kampaň FASHION REVOLUTION za etický módny priemysel. Tvárou v kampani je pôvabná slovenská modelka Marika Časnochová. Prioritou módnej značky ROZBORA COUTURE je vysoká kvalita, precíznosť, kultivovanosť, nositeľnosť, nenápadný luxus a výroba etickej a jedinečnej originálnej módy vo filozofii Slow Fashion. Módna značka ROZBORA COUTURE sa taktiež pripája k Iniciátorom Fashion Revolution Czech Republic and Slovakia Fashion Revolution v Bratislave 2017. Slovak Fashion Council položil kreatívnemu riaditeľovi a módnemu návrhárovi módnej značky ROZBORA COUTURE – Richardovi Rozborovi BA(Hons) niekoľko otázok na aktuálnu tému. Pozývame vás na príjemne strávenú chvíľku pri čítaní tohto exkluzívneho rozhovoru.

Čo si myslí slovenský módny návrhár Richard Rozbora o etických a ekologických princípoch v módnom priemysle?

Čo si myslíte o celej iniciatíve Fashion Revolution?

Vnímam ju veľmi pozitívne a podporujem túto iniciatívu. Z môjho pohľadu patrí v tomto kontexte Slovensko k pokrokovým krajinám a v poslednej dekáde zaujíma ženy čoraz viac unikátnosť a nadčasovosť modelov. Slovenské dámy začínajú viac uprednostňovať kvalitu a originalitu, čím dávajú prednosť pred kvantitou lacných a menej kvalitných kúskov.

Ako vnímate udržateľnosť módy u nás na Slovensku?

Tendencie posledných rokov ukazujú, že móda sa čoraz viac diferencuje, je pestrejšia a rôznorodejšia. Stretávam sa s rôznymi pohľadmi na módu – cez experimentálny, alternatívny, biznis, až po konzervatívny. Som rád, že v našej slovenskej móde je gýč na ústupe a slovenská móda začína uprednostňovať triezvy pohľad a približuje sa svetovým krajinám, pre ktoré je móda národným symbolom. Práve pri svojej autorskej originálnej  tvorbe hľadám také riešenia a technológie, ktoré rešpektujú etické a ekologické princípy udržateľnej módy.

Ako sa dá prispieť k dosiahnutiu cieľov udržateľnej módy?

Pre mňa je kľúčové, aby moje modely boli kvalitné, vyrobené profesionálne z prírodných materiálov a aby ich ženy rady a dlho nosili. Už dlhodobo som ovplyvnený smerom s názvom slow fashion (pomalá móda), ktorý patrí do skupiny trvalo udržateľnej módy a pre ktorý je okrem iného charakteristická aj jeho trvácnosť. Osobne k móde pristupujem veľmi zodpovedne, presadzujem etiku, slušnosť, férovosť, ekologické princípy, podporujem tradičnú poctivú prácu a látky si objednávam s veľkou starostlivosťou, prípadne si ich nechávam vyrábať od osvedčených textilných výrobcov. Modely našej značky ROZBORA COUTURE vyrábame vo firmách na Slovensku a v Čechách, ktoré majú dôstojný prístup k svojim zamestnancom a zabezpečujú vhodné pracovné prostredie. Mnohí ľudia si niekedy neuvedomujú, že dizajnéri nie sú schopní vyrábať kvalitné modely za ceny, ktoré predávajú veľké módne reťazce, kde sú mzdy veľmi nízke a mnohé spoločnosti zneužívajú lacnú pracovnú silu v chudobných regiónoch sveta. Preto som rád, že na Slovensku sa tento postoj zmenil a podpora zo strany zákazníkov je omnoho väčšia ako bola v minulosti.

Poradíte ľuďom, ako možno módu každým dňom „zlepšiť“ a ako k tomuto cieľu môže každý podľa vás prispieť?

Rád opakujem svoju teóriu, aby zákazníci striktne nepodliehali trendom. Diktát módy už našťastie neexistuje. Odporúčam zachovať si svoj štýl a nepotláčať svoju individualitu a jedinečnosť. Záleží predsa len na nás samotných, do akej miery sa necháme ovplyvňovať. Čo sa týka práce v módnom priemysle, teší ma, keď k nej každý pristupuje so srdcom. My všetci v našej rodinnej firme robíme svoju každodennú prácu precízne, zodpovedne, transparentne a s láskou. Verím, že táto cesta, aj keď je náročná a je akýmsi behom na dlhé trate, osloví mnohých ľudí. Preto je naším cieľom aj naďalej vyrábať také kolekcie a modely, aby spĺňali kritériá vysokej kvality ako po stránke dizajnu, tak aj čo sa výberu materiálov týka. Preferujem nositeľnú módu, ktorá oslovuje množstvo potenciálnych a spokojných klientok doma i v zahraničí.

Ak vás myšlienky a tvorba módneho návrhára Richarda Rozboru inšpirovala, pozývame Vás na sympatickú akciu v spolupráci s Fashion LIVE!, kde Vás okrem milého privítania čaká v príjemnej atmosfére široká škála nadčasových modelov a určite aj niekoľko ďalších prekvapení. Akcia sa uskutoční v sobotu 29. 4. 2017, od 12.00 do 17.00, v ateliéri ROZBORA COUTURE, kedy sa koná Deň otvorených ateliérov – Marš po ateliéroch.

Adresa: ROZBORA COUTURE, Račianska 22/A, 3.poschodie, 831 02 Bratislava

Foto: Robert Rozbora

Na fotke: Richard Rozbora, BA(Hons), módny návrhár značky ROZBORA COUTURE a modelka Marika Časnochová

Pridaj komentár