Nákup nových topánok, aj keď určite poskytuje veľa zábavy, môže byť, bohužiaľ, tiež nesmierne nepríjemný. Odieranie a všeobecné nepohodlie sú pomerne časté. Obuv je vyrobená tak, aby vyhovovala väčšine ľudí, čo znamená, že nezohľadňuje mierne anatomické rozdiely, ktoré ukazujú ľudské nohy. To však neznamená, že obuv môže odierať len z tohto dôvodu.

Prečo topánky odierajú?

Prvým z dôvodov uvedených nižšie sú tieto menšie nezhody vyplývajúce z potreby vytvorenia univerzálnej obuvi. Stáva sa však tiež, že baleríny alebo iné druhy obuvi odierajú z iných dôvodov. 

FOTO: G-Stock Studio/Shutterstock.com

Ak nesprávne vyberiete veľkosť svojich topánok (čo neznamená, že sú príliš malé – nepríjemné pocity môžu spôsobovať aj príliš veľké topánky) – je prirodzené, že odierajú. Toto je častý problém, keď sa obuv meria narýchlo alebo sa kupuje online – potom nastávajú malé nezhody. Ak sú vaše topánky len trochu príliš tesné, môžete ich skúsiť roztiahnuť pomocou niekoľkých techník, o ktorých sa dočítate nižšie. Ak sú však príliš veľké – je potreba je bohužiaľ vrátiť do obchodu. 

Obuv sa navyše vždy bude trieť, keď je vyrobená z nekvalitného umelého materiálu. V takejto situácii sa tuhý syntetický materiál prilepí na pokožku (najčastejšie na pätách, ale nielen) a pôsobí bolesť a nepohodlie. Aby ste sa vyhli takýmto problémom, pred kúpou topánok vždy starostlivo skontrolujte a – pokiaľ je to možné – vyberte si modely vyrobené z vysoko kvalitných materiálov, ktoré sú mäkké a pružné. Poznámka: aj keď sú dámske topánky z prírodnej kože rozhodne vyrobené z pevných a odolných materiálov, môžu sa tiež na začiatku trieť! Stáva sa, že je koža tvrdá a musíte ju jednoducho rozbiť. Ako na to – nižšie. 

Ako sa vysporiadať s trením topánok?

Ak topánky odierajú, pretože je materiál príliš tvrdý alebo sú mierne malé, môžete ich jednoducho rozbiť. Najjednoduchšia metóda, efektívna a zároveň ekonomická – je obuť si vlhké (nie mokré!) ponožky na nohy a obuť si topánky na nohy. Niekoľkominútové prechádzky opakované každý deň by mali obuv v krátkom čase prispôsobiť chodidlu. Tento trik samozrejme nebude fungovať pri príliš malých topánkach, ale keď chýba milimeter – zvládne ho bez problémov. 

Pre ľudí, ktorí nechcú chodiť po dome v mokrých ponožkách, máme dobrú správu: na zjemnenie topánok boli vytvorené aj špeciálne spreje. Táto metóda bude fungovať iba u topánok vyrobených z príliš tuhej kože (alebo iného materiálu) – sprej, ktorý materiál zjemní, nemá „lámavé“ vlastnosti. 

Môžete tiež použiť pomoc obuvníka, ktorý topánky naloží na profesionálne vybavenie a roztiahne. Toto je riešenie pre ľudí, ktorí nemajú čas na niekoľkodňové zjemňovanie a rozbíjanie problematických dámskych poltopánok. 

Okrem toho stojí za to zabrániť odieraniu – napríklad zakúpením špeciálnych vložiek do topánok a predovšetkým výberom kvalitnej obuvi.

Pridaj komentár