Čo ak by ste sa nemuseli nikdy vzdať hier, ktoré ste hrávali ako deti? Tie, ktoré vás a vašich kamarátov zdržali vonku až do západu slnka. Čo ak by ste s priateľmi, hoci ste už vyrástli, mohli udržiavať tieto hry navždy?

Čo ak by ste sa nemuseli nikdy vzdať hier, ktoré ste hrávali ako deti? Aj o tom je filmová novinka Taguj!

Vo filme Taguj!, sa pätica mužov – aj napriek veku, bydlisku a dospeláckym záležitostiam, ako sú práca, choroba, manželstvo a deti – neprestáva hrať. Každý rok sa počas celého mesiaca máj, nezáleží na tom čo majú na práci, vrátia k srandičkám, ktoré robili už na základnej škole, keď sa prvýkrát začali naháňať na ihrisku. Navzdory všetkým a všetkému, zostali v kontakte. Zabávať sa spolu a byť ako deti, hoci len raz ročne, z nich robí v skutočnosti lepších priateľov a viac zodpovedných dospelých.

„Bola to pre mňa možnosť vytvoriť niečo komické,“ hovorí Jeff Tomsic, pre ktorého ide o režisérsky debut. „Tento príbeh, hoci je úplne absurdný, má v sebe srdce.“

Počas rokov hra exponenciálne narástla. Už to nie sú malí chlapci na bicykloch, teraz je to Hoagie, Chilli, Sable, Callahan a Jerry, ktorí sa navzájom prenasledujú medzi štátnymi hranicami. Iba jeden z nich desaťročia unikal – Jerry. A ostatní sú rozhodnutí ukončiť jeho vládu – aj za cenu narušenia jeho svadby.

Vzdialenosti, ktoré sú chlapci ochotní prekonať počas ich každoročnej hry sú extrémne. Nič pre nich nie je sväté. Žiadne pôrodné sály, žiadne pohreby a tento rok rozhodne žiadne svadby. Svadba – nesvadba, hra definitívne pokračuje.

Skutoční dlhoroční priatelia zo Spokane vo Washingtone, ktorí boli inšpiráciou pre tento film – ich prezývka je Tag Brothers – sa stále zúčastňujú už 30 rokov trvajúcej hry – naháňačky. Na filmovom plátne sa v tejto prvotriednej komédii objavia ako najväčší hráči: Ed Helms, Jake Johnson, Hannibal Buress, Jon Hamm a Jeremy Renner.

Ed Helms, ktorý hrá Hogana „Hoagieho“ Malloya, spojil túto partiu vo svadobný víkend ich kamoša. Keď si prečítal scenár bol ohromený: „Pomyslel som si, och chlape, prial som si, aby som zažil takúto hru aj so svojimi priateľmi, také mladícke uvoľnenie, do ktorého by som sa mohol z času na čas ponoriť a uniknúť od dospelosti a zodpovednosti.“

Účastníci hry si vytvorili pravidlo, ešte keď boli chlapcami, „žiadne dievčatá v tíme“, ale hra je nákazlivá a každého pohltí. Isla Fisher hrá Hoagieho ženu Annu Malloy: „Bolo úžasné byť súčasťou takéhoto energického tímu ľudí,“ hovorí nadšene, „ale nie je to iba o naháňačke, hra je metaforou oslavy priateľstva a malých vecí, z ktorých sme sa tešili počas detstva.“

Nikto nie je v bezpečí – Annabelle Wallis hrá Rebeccu, reportérku z Wall Street Journal, ktorú fascinoval tento príbeh, no a teraz ich sprevádzala z mesta do mesta, aby videla na vlastné oči ako ich hra funguje. Rashida Jones hrá Cheryl, kamarátku z detstva, ktorá sa snaží znovu spojiť s kamarátmi z detstva, ak sa samozrejme navzájom nenaháňajú. Leslie Bibb hrá Susan, Jerryho snúbenicu, ktorá sa zúfalo snaží zachrániť ich svadobný deň.

Producent Todd Garner prezradil, že to bol práve článok uverejnený vo Wall Street Journal, ktorý dôvtipne zachytáva pozoruhodné výkony Tag Brothers, ktoré upútali jeho pozornosť a inšpirovali ho k natočeniu tohto filmu. Ako hovorí: „Pomyslel som si, že je pozoruhodné čo títo chlapci robia už 30 rokov. Chcel som byť súčasťou vyrozprávania tohto príbehu a chcel som vedieť čo to znamená byť dlhoročný priateľ s ľuďmi, ktorí ťa poznajú lepšie ako ktokoľvek iní.“

Skutočnú partičku Tag Brothers tvorí dnes desať členov. „Kedykoľvek, keď dostaneme otázku na túto hru, vždy začneme hovoriť o priateľstve. Film spravil skvelú prácu v tom, že vyrozpráva príbeh o týchto hlbokých vzťahoch,“ hovorí Mike Konesky.

Akčnú komédiu Taguj! prináša od 14.6.2018 na plátna slovenských kín distribučná spoločnosť Continental film!

Pridaj komentár