Na tohtoročnú zimu sa nemôžeme sťažovať. Milovníci zimy si prišli na svoje. Výdatné snehové zrážky a mráz sa postarali o zimu aj v nížinách, na čo sme posledné roky neboli zvyknutí.

Autor: Blazej Lyjak / Shutterstock.com

Ak sa ale už tešíte na teplejšie ročné obdobie, kedy nám počasie umožní podniknúť náročnejšie výstupy a náročnejšiu turistiku, poradíme vám, na čo nezabudnúť pri príprave na turistiku.

Nachystajte si dostatok tekutín a jedla

Ak chodievate na turistiku, vždy musíte mať nachystané dostatočné množstvo tekutín. Odporúča sa aspoň 1,5 litra tekutín mať vždy pri sebe, najmä však v lete, kedy sú teploty aj v horách pomerne vysoké.

Neberte si žiadne kofeínové, či energetické nápoje. Odporúča sa studený bylinkový čaj s citrónom, čistá voda, minerálka bez príchuti. Tekutiny majú uhasiť smäd, čo sladké vody určite neuhasia.

Čo sa týka jedla, brávajte si proteínové tyčinky, celozrnné obložené žemle so zeleninou a nezabúdajte na ovocie. Takéto jedlo vám dodá potrebnú energiu a dostatočne vás zasýti.

Nezabudnite na trekingové palice

Pri náročných výstupoch trpia nielen svaly, ale aj kĺby. Aby ste si ale pri výstupoch a náročnej turistike odľahčili kĺby, odporúčame vám pripraviť si a vziať si so sebou na turistiku trekingové palice. Pri tejto skvelej pomôcke neodporúčame šetriť.

Uprednostňujte trekingové karbónové palice, ktoré majú rúčky s prírodného korku a umožňujú vám nastaviť si veľkosť podľa potreby. Ľahké, nastaviteľné, odolné a ľahko skladovateľné trekingové palice vám nebudú na príťaž, práve naopak, pomôžu vám výrazne šetriť kĺby, čo sa odzrkadlí aj na vašej výkonnosti. Navyše pomáhajú správnemu držaniu tela pri pešej turistike a ak sa chystáte niesť ťažký náklad, taktiež vám veľmi pomôžu.

Pripravte si aj pokrývku hlavy

Kvalitné turistické oblečenie a protišmyková obuv sú pri turistike samozrejmosťou. Mnohí turisti ale podceňujú ochranu hlavy na turistike. Vo vysokých nadmorských výškach je slnko ostrejšie, preto si treba chrániť hlavu. Kvalitnou pokrývkou hlavy si chránite aj uši, na ktorých je veľmi jemná pokožka a môže sa na slnku rýchlo spáliť.

V lete oceníte praktické šatky, šiltovky. V zime zase teplé športové čiapky.

Pridaj komentár