Minimalizmus je trend, ktorý je v dnešnej dobe mimoriadne obľúbený nielen v obliekaní, ale aj pri zariaďovaní domácnosti. Pýtate sa, prečo je tomu tak?

Narastajúca popularita minimalizmu je totiž vo väčšine prípadov reakciou na uponáhľaný život, prevládajúci materializmus a hlavne hromadenie zbytočných vecí, na ktoré nám zväčša len padá prach.

Niekomu pripadá vizuál minimalistického štýlu chladný a neosobný, iným zase vyhovuje svojou usporiadanosťou a jednoduchosťou. Čo tento trend obnáša a prečo sme si ho mnohí tak obľúbili?

Základom minimalistického štýlu v interiéri je najmä jednoduchosť, čisté línie a pravidelné geometrické tvary. Do popredia sa dostávajú kvalitné prírodné materiály, najmä drevo, kov a sklo. Nábytok má čisté línie a v priestore by ho malo byť, čo najmenej. Prioritou minimalistického dizajnu je nechať v interiéri vyniknúť len pár originálnych kúskov a dať priestor prirodzenému svetlu. Dekorácie sú potlačené na minimum a tak pôsobí priestor vzdušne, otvorene a poskytuje pohodlie bez stresu a zbytočných vecí. Minimalizmus nie je len spôsob, ako si zariadiť byt, ale je to životný štýl, založený na praktickosti a funkčnej elegancii.

Najčastejšou farbou v minimalistickom interiéri býva biela a to pre svoju čistotu, jasnosť a nekomplikovanosť. Ak však máte pocit, že je pre vás príliš svetlá alebo fádna, siahnite po svetlej maslovobielej alebo krémovej. Mala by však prevažovať nad ostatnými farbami. Dobre pôsobí, ak ju skombinujete so sivou, čiernou alebo modrou. V minimalistickom priestore krásne vyniknú jednoduchšie kusy nábytku v prírodnej farbe a s výraznou štruktúrou dreva, alebo originálne kúsky v niektorej z výrazných základných farieb, či z lesklého kovu. Zaujímavé môže byť aj použitie čiernej farby, buď ako decentného doplnku alebo na veľkých plochách. Keď sa skombinuje s bielymi, zlatými alebo striebornými akcentmi, môže pôsobiť luxusne až extravagantne. Materiály by mali byť hlavne prírodné a to predovšetkým z dreva, kože alebo aj skla. Vďaka nim totiž vzniká v priestore pocit pohodlia a vzdušnosti.

Keďže minimalizmus v interiéri pôsobí na väčšinu z nás chladno a neosobne, často hľadáme spôsoby, ako si ho viac spríjemniť. Preto sa za posledné roky dostal do popredia škandinávsky štýl, o ktorom sa hovorí, že v sebe nesie prvky minimalizmu. Zásadný rozdiel však spočíva v inšpirácii prírodou. Ide o škandinávsky štýl, ktorý poznáme aj pod názvom „hygge“.

Ako už z názvu vyplýva, je inšpirovaný škandinávskymi krajinami a to tradičným a remeselným dizajnom v kombinácií s jednoduchosťou, funkčnosťou, patričnou eleganciou a to všetko s nádychom severského folklóru a prírody. Vyznačuje sa neutrálnymi farbami a prírodnými materiálmi.

Niekedy sa mu hovorí aj „minimalizmus s ľudskou tvárou“. Škandinávci obľubujú bledé farby a to najmä bielu, a často ju kombinujú s originálnymi doplnkami pestrých farieb, hravými vzormi, symbolmi zvierat, kvetov, alebo stromov. Čistý dizajn tohto štýlu, jednoduché línie, farebnú strohosť a prvky úžasného severského bývania, sme si jednoducho zamilovali a tak tento trend dominuje v domácnostiach v rôznych kútoch sveta už niekoľko sezón.

FOTO: pinterest.com; Cellbes

Pridaj komentár