Prinášame vám niekoľko užitočných rád, ako zostať zdravý, aj keď je vonku zima. Je to jednoduchšie ako si myslíte. Stačí sa len vzdať niekoľkých zvykov. Všetci to poznáme – vonku je zima a nám sa do nej dvakrát nechce. Zima, nezima, niektoré povinnosti si vyžadujú vyjsť do chladného terénu. Teplé oblečenie a ani kyselina askorbová (laicky vitamín C) nás nemusia vždy ochrániť pre chrípkou, ktorá často ide ruka v ruke s chladnejším počasím. Nemusíte sa ale báť! Ak sa vzdáte nasledujúcich deviatich vecí alebo ich obmedzíte, nemusíte sa obávať chrípky. Chladné počasie si dokonca môžete užiť.
Chcete byť zdravý aj počas chladného počasia? Tu je 9 zvykov, ktorých by ste sa mali vzdať!
V chladnom prostredí sa naše nosové dierky zúžia. Ak by sme im chceli trochu pomôcť v podobe nosných kvapiek, sliznica nosa nebude schopná chrániť nás pred mikroorganizmami z vonkajšieho prostredia. Preto je lepšie, aby sme sa pred odchodom z domu iba vysmrkali.
Dýchanie cez ústa v chladnom počasí
Keď dýchame nosom vzduch ktorý ním prechádza, prirodzene sa očisťuje, zvlhčuje a najmä sa otepľuje. Pri dýchaní cez ústa sa vzduch nemá šancu ani očistiť, či otepliť. Preto sme ľahšie zraniteľní pred angínou pectoris. Aby k tomu nedochádzalo, mali by sme správne dýchať nosom, pomaly a zhlboka. Nie je to príjemné pokiaľ už máte upchatý nos, ale takto je to správne.
Prikrývanie si úst a nosa šatkou
Musím sa priznať, že tejto chyby sa dopúšťam aj ja. V chladnom počasí sa často stáva, že z vodnej pary ktorú dýchame, sa môže stať pri výdychu ľad. Môže sa tak uchytiť na našu šálu alebo kabát. Vzduch, ktorý potom prechádza takýmto materiálom, je chladnejší. Môže to u nás vyvolať bronchitídu alebo podráždenie pokožky. Ak je vám naozaj zima snažte sa šálom zakryť si líca a ústa, ale nos nechajte vonku.
Bežíme domov hneď, ako sa zatrasieme od zimy
Pokiaľ vonku začína byť veľká zima a vy cítite mráz až v kostiach, nie je dobré, aby ste boli dlho vonku. Najmä ak čakáte dlho na autobus či vlak. Vtedy je dobré ísť sa zohriať. Neprestupujte teda z nohy na nohu, ale snažte sa nájsť napríklad kaviareň. Na pár minút sa zohrejete, naberiete dych, ale potom by ste mali pokračovať vo svojej ceste. Hlavne sa pri prvých príznakoch zimy nemusíte rýchlo rútiť domov. Beh si treba predsa len odložiť na teplejšie počasie.
Nosenie priliehavého oblečenia a obuvi
Ak si myslíte, že tesnejšie oblečenie alebo obuv vás v zime lepšie zohrejú, ste na omyle. Tu je lepšie zvoliť voľnejšie oblečenie. Napríklad voľnejšie ponožky pomôžu udržať vzduch medzi vrstvami a ten pomôže udržať naše telo v teple.
30 minút pred odchodom z domu si dáme niečo teplé
Horúci čaj zvyšuje krvný obeh a zlepšuje obranyschopnosť nášho tela. Taktiež ale rozširuje naše cievy. To znamená, že keď ideme von do zimy, stratíme veľmi rýchlo veľa telesného tepla. Ak potrebujete niečo na pitie je lepšie siahnuť po pohári s vlažnou vodou, nie po niečom veľmi horúcom.
V chladnom počasí ideme von hladný
Aby bolo možné vyrobiť telesné teplo, potrebujeme energiu, inak nám bude zima veľmi rýchlo. Preto ak pocítime zimu, nemali by sme mať po ruke len teplý čaj, ale aj nejaké občerstvenie.
Krémovanie sa predtým, ako ideme do chladného počasia
V krémoch ktoré používame sa nachádza voda. Keď si tvár natrieme krémom a ideme hneď von, voda obsiahnutá v kréme sa začne vyparovať. To môže mať za následok, že našu pleť to viacej schladí ako zhydratuje. Ak máte suchšiu pokožku a bez krému z domu neodídete, skúste počkať aspoň 30 minút než sa krém vsiakne.
Zahriatie sa vonku alkoholom
Ak sa rozhodnete, že sa vonku zohrejete pri poháriku vínka, toto teplo vám vydrží iba 30 minút. Vaše telo sa potom začne veľmi rýchlo ochladzovať. A čo viac, váš mozog nemôže primerane reagovať na nebezpečenstvo v podobe ochladzovania organizmu. Je teda lepšie dať si pohár vína až vnútri pri kozube.