Richard Rozbora BA(Hons), módny návrhár značky ROZBORA COUTURE, profesionál s bohatými domácimi a medzinárodnými skúsenosťami, člen Kráľovskej spoločnosti umení v Londýne, prináša exkluzívne pre čitateľky a čitateľov M magazín.sk, niekoľko cenných rád k prichádzajúcej plesovej sezóne, v rámci ktorých sa podelí o svoje skúsenosti so spoločenskou etiketou a poradí, ako na každom plese zažiariť. Richard, ako mnohí viete, pochádza z diplomatickej rodiny. Etiketu a protokol má, ako sa hovorí, v malíčku. Prinášame Vám pár užitočných rád o plesovej etikete a tiež o tom, ako sa vyhnúť spoločenským prešľapom! Dočítate sa tiež, aký typ šiat sa hodí na ples, čím nič nepokazíte a naopak, čomu sa je dobré v rámci plesovej sezóny radšej vyhnúť.

Chcete byť na plese krásna a jedinečná? Slovenský módny návrhár Richard Rozbora radí ako byť neodolateľná a vyhnúť sa akémukoľvek Faux pas!!!

Ples si vyžaduje jedinečné spoločenské a elegantné oblečenie. Pri výbere plesovej róby vždy záleží okrem typu postavy aj na veku, osobnosti, komforte a vkuse každej dámy. Aby ste v celkovom dojme pôsobili slávnostne a výnimočne, pri plesovej róbe dajte dôraz na strih, farbu a materiál. Dôležité je rešpektovať plesovú etiketu, rovnako aj typ plesov, na ktorých sa zúčastňujete. Určité zásady etikety by mali byť dodržané.

FOTO: Robert Rozbora

„Pokiaľ pôjdete na honosný ples, kde je predpísaný pre pánov dress code – White tie frak, ponúkam niekoľko drobných rád z etikety spoločenského odievania. Ak je pre pána predpísaný frak, dáma si oblieka veľkú večernú toaletu. Ku fraku patrí biely motýlik a lakované topánky. Pokiaľ je na ples predpísaný smoking, k nemu patrí smokingová šerpa, čierny motýlik a biela košeľa so skrytým zapínaním. Topánky sú tiež lakované. Dáma si zvolí dlhú, ale menej honosnú toaletu. Dĺžka plesových šiat však musí byť po zem, teda prekrýva špičky topánok. Šaty, ktoré sú vpredu skrátené, asymetrické, sú pre takúto slávnostnú príležitosť absolútne neprijateľné. Okrem vkusného výstrihu, jemne odhalených ramien a chrbta, by nemali patriť na pôdu noblesných plesov vulgárne a vyzývavé detaily.

FOTO: Peter Reefe Kováč

Existuje ešte mnoho ďalších kritérií, ktoré je pre výber plesových šiat potrebné zohľadniť, napríklad aj výber materiálu, či strihové prevedenie. Určite by som sa pri vytváraní plesových šiat vyhol extrémne syntetickým materiálom. Pri predstave celonočného tanca a plesania, netreba zabúdať na našu pokožku, ktorá potrebuje dýchať. Taktiež odporúčam, aby boli šaty komfortné, nikde netlačili a tiež nepadali ramienka. Ani príliš tesné šaty nie sú výhodou … veď na plesoch sa aj jedáva (úsmev).“

Farba plesových šiat

Pri výbere farby sa ženy nemusia striktne riadiť odporúčaním autority v oblasti farieb, ktoré každoročne vyhlasuje americké výskumné centrum Pantone. Pre rok 2018 padol výber na originálny fialový odtieň Ultra Violet, náročnú, jemne dramatickú farbu, spájajúcu sa s mysticizmom, tajomným vesmírom, ale aj s krásou kvetov orgovánu, či nežných fialiek. Aj keď ide o náročný odtieň, svedčí rovnako dobre tmavovláskam, ako aj blondínkam.

FOTO: Robert Rozbora

Našťastie dnes už neexistuje diktát v móde – skúsená dáma si pre svoje plesové šaty určite vyberie takú farbu, na akú má náladu, lahodí jej k tvári, vlasom, očiam a celej postave. Ani príliš krikľavé, či cukríkové farby nie sú vhodné na pompéznu róbu. Sladká ružová, bledomodrá, či biela, sa hodia skôr debutantkám ako zrelým ženám. Pri výbere plesovej róby je potrebné vyhýbať sa veľkým geometrickým vzorom.

FOTO: Peter Reefe Kováč

„Odporúčam luxusné odtiene jemných farieb, príjemné tóny striebornej, zlatistej, či nevtieravé pastelové farby zvolené s citom. Keďže som verný filozofii Slow Fashion a svojmu presvedčeniu, že menej je niekedy viac!, domnievam sa, že ani plesové šaty, už keď sa do nich investujú nemalé prostriedky, by nemali byť len na jedno použitie. Z látok je stále vhodná ručne vyšívaná čipka, metalická čipka s lurexom, hodvábny satén, hodváb, šifón, ako aj plisovaný mušelín.

… a ako je to s čiernou?

Čierne šaty sa hodia skôr na gala večer, banket a iné spoločenské udalosti, kde je predpísaná dlhá večerná róba. Aj keď sa dámy v šatách v čiernej objavujú aj na plesoch, nie je to vyslovene plesová farba, rovnako ako biela – tá skôr pristane debutantkám … Plesy sú od slova plesať a tradične by mali byť aj o radosti a potešenia z príjemných farieb. Zaujímavosťou je, že na niektorých významných európskych kráľovských dvoroch, je počas slávnostných príležitostí a na plesoch čierna úplne zakázaná. „Ale my nie sme kráľovstvo … (úsmev). Čierna je elegantná, pre mňa „nadfarba“. Nosia ju silné osobnosti a údajne aj ľudia, ktorí majú pestrý, bohatý, rôznorodý život. Pokiaľ nebudete v čiernej pôsobiť veľmi smutno, prípadne potrebujete skryť povianočné kilečko, tak prečo nie. Čiernu potom ozvláštnite krásnym šperkom a vhodnými doplnkami.  Voľba je vždy individuálna.

FOTO: Peter Reefe Kováč

Vkusný a originálny vzhľad

Dáma by si mala uvedomiť, že ide na výnimočnú udalosť a mala by sa predviesť vo svojej plnej kráse. Pokiaľ by išla na karneval, alebo maškarný ples, potom tomu prispôsobí aj celý karnevalový kostým, vizáž, vzhľad a vystupovanie. Plesy sú ale vrcholom spoločenskej sezóny a samotné podujatie vyzýva k dodržiavaniu plesovej etikety a primeranému spoločenskému správaniu sa. Dámy, ale aj páni, by mali dodržiavať plesové oblečenie, mali by spolu ladiť štýlovo, mierou slávnostnej udalosti a vhodne zvolenej úpravy vlasov, tváre či manikúry.

FOTO: Peter Reefe Kováč

„Plesové šaty, ako som už spomínal, by mali byť slávnostné, aj čo sa týka zvoleného strihu, materiálu a celkového prevedenia. Nemali by pôsobiť nudne, usadlo, samozrejme neprimerane k veku a už vôbec nie ako na karneval. Šaty majú zvýrazniť pôvab a krásu, vyzdvihnúť a vyjadriť osobnosť každej ženy. Na reprezentačný ples k dlhým, honosnejším večerným šatám, je vhodné si zvoliť decentné šperky a vhodné doplnky tak, aby celkový dojem, vrátane vizáže a vlasov, nepôsobil prehnane.

FOTO: Robert Rozbora

Aj tu platí, že menej je viac! K dlhej večernej róbe si dáma môže obliecť kožuch, kožušinovú štólu, dlhý kabát, plášť alebo pelerínu. Nesmie však zabudnúť na vhodnú malú večernú kabelku – do ruky. Dlhé spoločenské rukavičky sa nosia k šatám bez rukávov. Pri podávaní ruky ich dole nedávate, ruku podávate v rukavičke. Netreba tiež zabudnúť predovšetkým na pohodlné plesové črievičky, alebo spoločenské topánky s uzavretou špičkou.

A ešte pár drobných rád!!!

… vyhnite sa príliš transparentným a lacno pôsobiacim látkam, ktoré nevhodne odhaľujú celé telo, prípadne jeho intímne časti

… šaty musia prekrývať špičku topánok. Také, ktoré sú vpredu skrátené, asymetrické a odhaľujú nohy, sú pre plesovú príležitosť absolútne neprijateľné. … nezabúdajte, dámy, že do črievičiek s otvorenou špičkou pančuchy nepatria!

… pred slávnostnou udalosťou si nájdite čas na skontrolovanie róby, aby vám nepadali neposlušné ramienka, aby dekolt nebol neúmerne veľký, ale aj to, či vás neobmedzí niečo pri tanci – napr. aj úplne nové topánky vedia znepríjemniť celý večer

… nájdite si dostatok času na plesové líčenie a účes. Pokiaľ nemáte istotu, odporúčam zveriť sa do rúk profesionálov. Slávnostné večerné líčenie, slušivý účes a kvapka parfumu, to je dokonalá harmónia s celkovou vizážou

… keď sa prihodí „trapas“, nezúfajte, zachovajte pokoj, zachráni ho váš šarmantný a pôvabný úsmev … veď aj Popoluška stratila črievičku (úsmev)

… keď vám pri jedle spadne sústo, jemne ho posuňte nohou pod stôl, je to dovolené, personál to zariadi

… keď vám spadne príbor, nikdy sa preň nezohýnajte, ale požiadajte obsluhujúci personál, aby vám priniesol nový

… odporúčam piť striedmo a radšej biele ako červené – v prípade kalamity z prevráteného pohára, by to bola večná škoda krásnych šiat

… aj tanec by mal byť prispôsobený charakteru celého slávnostného večera a celkovej atmosfére

… hodinky nechajte určite doma – tie sa k plesovej róbe nenosia

a už len príjemné plesanie želám

Váš Richard

Pridaj komentár