Ak po vianočných sviatkoch zvyknete mávať celkom výrazné výčitky svedomia kvôli zanedbaniu zdravia, nie je to nič nezvyčajné. Toto obdobie dokáže mať mocný vplyv na životný štýl, športové zvyky a jedálniček každého človeka. Uvoľniť sa na pár dní je v najväčšom poriadku. V dnešnom uponáhľanom svete je to dokonca potrebné, až nevyhnutné. Problém začína vtedy, že po dvoch týždňoch bohatých hodov nie je jednoduché vrátiť sa k starému systému. Máme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu nestratiť kontrolu nad svojím životným štýlom, neublížiť svojmu zdraviu a nabrať len zlomok počtu kalórií ako za predchádzajúce roky.

Kakao? Radšej čaj!

Čaj je v mnohých krajinách dôležitou súčasťou sviatočného menu. V určitom bode večere sa servíruje ako samostatný chod, zvyčajne medzi hlavným jedlom a dezertom. Tento zvyk môže prispieť k udržaniu zdravia počas Vianoc, ak ho budete aplikovať počas každého rodinného stretnutia pri stole, až do konca sviatkov.

Už aj obyčajný ovocný čaj je pre organizmus odmenou. Pri čistej vode je tou najlepšou alternatívou pri plnení pitného režimu, navyše vyvoláva pocit sýtosti. Môže teda nahradiť kúsok koláča, salónku alebo „jedenie z nudy“. Bylinkové čaje sú ešte lepšie, pretože majú priamy vplyv na orgány. Počas Vianoc mnohí mávajú ťažkosti v oblasti trávenia. V takomto prípade si treba dopriať mätový, púpavový, kamilkový alebo medovkový čaj. Aj zázvor dokáže nakopnúť metabolizmus, ale zároveň aj energetické zásoby tela, preto vo večerných hodinách ho radšej nekonzumujte.

Na veľkosti záleží

Makovník, orechovník, vanilkové rožky, medvedie labky, no a samozrejme aj medovníky. Vedeli by ste si predstaviť Vianoce bez aspoň jednej z týchto sladkostí? Na vašom sviatočnom stole by určite nemali chýbať ani tento rok. Tradičný spôsob ich prípravy nemá veľa spoločného s diétnou kuchyňou, ale s menšími zmenami sa k nej môže priblížiť. Skúste aplikovať trik „menšieho taniera“ aj na koláče. Upečte kratší zákusok, menšiu tortu a menej drobných sušienok. K obrovskému množstvu jedla pristupujeme inak ako k menším porciám. Čísla redukujte aj v ingredienciách. 2 lyžice cukru plnohodnotne nahradí aj jedna jediná, z čokoládovej posýpky bude stačiť aj polovica a šľahačku si nemusíte dať ku každému jednému kúsku torty.

Kalórie nespaľuje len šport

Plánujete návštevu rodiny a kamarátov počas Vianoc? Vyberte sa na cestu pešo. Nebude to len veľmi zdravá forma fyzickej aktivity, ale aj spoločný výlet. Rýchla chôdza môže byť účinnejšia ako tréning, do ktorého sa vám vôbec nechce. Čo je ešte dôležitejšie, je aj výborná podpora imunity. Ak túto aktivitu podporíte vitamínmi a výživovými doplnkami nevyhnutnými v zimnom období dostupnými na GSKlub.sk, bude to dokonalé kombo na boj proti baktériám a vírusom.

Existujú ale aj iné triky, ako môžete spaľovať energiu bežnými aktivitami. Keď sa chystáte niekomu zavolať, choďte von, rozprávanie počas kráčania vás zbaví niekoľkonásobne viac kalórií, ako keby ste robili to isté v statickej polohe.

Máte radi spoločenské hry pri vianočnom stromčeku? Vyberte si také, pri ktorých sa hýbe. Ponuka v obchodoch je veľmi bohatá, ale ak sa vám myšlienka na ďalšie predsviatočné výdavky nepáči, vaším najlepším poradcom bude internet.

Vláknina ku každému chodu

Všetci sa asi zhodneme na tom, že z hľadiska zdravia je kúsok čokoládovej rolády s tromi mesiačikmi pomaranča lepšou alternatívou, ako 2 kúsky čokoládovej rolády. Zasýti vás to rovnako, dokonca možno aj vo väčšej miere, pričom prijmete viac vitamínov a menej rafinovaného cukru. Ku každému chodu si naservírujte nejaké čerstvé ovocie alebo zeleninu. Radikálne znižovanie hmotnosti s odopieraním si obľúbených jedál nemôže byť dlhodobé. Podobne frustrujúce by mohli byť aj Vianoce s pocitom prázdneho žalúdku. S tým ale viete bojovať aj zdravšími alternatívami a to napr. potravinami s vysokým obsahom vlákniny.

Túto metódu často používajú ľudia, ktorí chcú zdravo schudnúť, aj keď o tejto téme by ste sa mali poradiť skôr so skúsenými odborníkmi z portálu BezHladovania.sk. Oni vám budú nápomocní aj vtedy, ak by ste počas sviatkov náhodou stratili kontrolu nad vykrádaním chladničky.

FOTO: freepik.com

Pridaj komentár