Rodičia z nej chceli mať právničku, no umelecké cítenie, talent a kreativita ju ťahali úplne iným smerom. Popri mnohých povolaniach okúsila zákulisie modelingu, no osudným sa jej stal fotoaparát, s ktorým to dotiahla na profesionálnu úroveň. Životné skúsenosti a každodenná práca posunuli Alexandru Rymšinovú k fotografii, ktorá jej dáva nielen radosť, ale i slobodu. Aké fotenie ju najbližšie čaká a aké životné motto ju každým dňom sprevádza? Nielen to, ale i množstvo ďalších zaujímavostí sa dozviete z exkluzívneho rozhovoru s talentovanou fotografkou Alex Rymšinovou, len na M magazín.sk

Pri mnohých životných situáciách mávame pocit, ako keby nám to bolo už vopred dané. Alex, aká bola tvoja cesta k fotografii? Bol to tvoj vlastný výber, alebo si k tomu bola od mala vedená?

Bol to jednoznačne môj vlastný výber, nakoľko otec chcel mať zo mňa právničku alebo lekárku. Ja som bola na také povolania vždy príliš kreatívna, akčná a zasnívaná.

Mnohí herci, speváci či umelci pred svojou slávou skúsili i bežné povolania. Skúsila si si aj ty iné povolanie predtým, ako si uchopila do rúk fotoaparát? Ak by si nebola fotografkou, aké iné povolanie ťa v živote ešte lákalo?

Ja som stihla vystriedať veľmi veľa povolaní! Žiadne z nich som totiž nebrala vážne, nakoľko to bol popri začiatkoch v oblasti fotografie pre mňa vždy iba dočasný stav. Takto som vlastne robila všetko od čašníčky, recepčnej, poisťovacieho agenta zahraničnej firmy, … až kým som nakoniec nepristála v modelingovej agentúre Exit Model Management na 5 rokov ako bookerka. To bolo moje jediné, skutočne dlhodobé zamestnanie, v ktorom som sa našla.

Fotografi a fotografky sú umelci, ktorí okrem estetických hodnôt dokážu zvečniť a zachovať daný okamih, ktorý sa už nikdy rovnako nezopakuje. Čo ťa na tejto práci najviac napĺňa?

Asi sloboda. Každá oblasť fotografie má samozrejme inú pracovnú morálku, ale väčšina klientov si s vašimi službami objednáva aj vašu kreatívnu víziu a nechá si poradiť.

Štýly, typy a druhy fotografií sú dnes vo veľmi rôznorodej škále. Akej fotografii sa venuješ ty? Bol to od začiatku tvoj štýl, alebo sa v tebe vyprofiloval postupne?

Mám takú zvláštnu kombináciu portfólia – fotím hlavne modelky a jedlo (úsmev). V podstate som fotila takmer všetko, od zákulisia eventov, cez svadby, osobnosti, módne editoriály, komerčné projekty, produkty – každé fotenie ma niekam posunulo a pomohlo mi postupne pochopiť, čo ma baví najviac.

Aké fotenie si mala naposledy a aké ťa naopak ešte len najbližšie čaká?

Naposledy som fotila turistické fotky na dovolenke (smiech). Ale najbližšie sa chystám na fotenie módneho editoriálu do Škótska – mám tam perfektný tím ľudí, s ktorými vždy veľmi rada spolupracujem a stále častejšie sa tam vraciam aj za prácou. Hneď potom letím domov fotiť ďalšie projekty tu na Slovensku.

Každý učiteľ sa musí na svoju vyučovaciu hodinu dôsledne pripraviť. Aké sú tvoje povinnosti pred každým fotením? Máš aj ty na každé fotenie špeciálnu prípravu?

V dnešnej digitálnej dobe musí byť hlavne všetko nabité, funkčné a pribalené v náhradnej verzii. Foteniu však v prvom rade predchádza komunikácia s klientom o jeho predstave, tvorba moodboardu a produkcie, a posúvanie týchto informácií všetkým členom tímu.

Riadiš sa v živote nejakým mottom?

“You only live once, do it right the first time.” „Žiješ iba raz, tak to daj naplno hneď prvýkrát.“ … to je môj voľný preklad. Snažím sa z tohto vzácneho času v rámci jedného života využiť maximum mojich možností a schopností a skutočne prežiť život bez strachu a naplno. Som presvedčená, že každý môže žiť svoj vysnívaný život a ja si ho takto veľmi užívam.

Kedy si fotenie vychutnávaš viac – ako fotografka, alebo ako tá, ktorá je pred objektívom fotografa?

Jednoznačne ako fotografka (úsmev). Myslím, že každý fotograf sa cíti pred objektívom nekomfortne, no v mene osobnostného rozvoja som sa už veľa rokov dozadu rozhodla naschvál posúvať do situácií mimo mojej komfortnej zóny a postupne si tak človek posunie svoje hranice keď chce.

Cestovanie, dobré jedlo či štýlové oblečenie. Aký je tvoj vzťah k týmto ľudským pôžitkom?

Ku každému vravím áno, áno a ešte raz áno! Moja práca ma baví ako hobby, ale ak mám vyzdvihnúť ešte nejaké záľuby, tak definitívne cestovanie a príprava aj konzumácia výborného jedla. Častokrát som ochotná cestovať aj výhradne za dobrým jedlom (úsmev). A ten štýlový outfit k tomu v mojej brandži jednoducho patrí.

Ako by si definovala úspech? Čo by si chcela vo svojej kariére dosiahnuť?

Úspech pre mňa znamená byť hrdá na to, čo robím každý deň. S mojou prácou som už absolútne spokojná, ale keďže som pracovne stále vyťažená a čas považujem za najvzácnejšiu komoditu, chcela by som postupom času dosiahnuť aj pasívny príjem, ako doplnok k pokojnejšiemu pracovnému tempu. Na tom už intenzívne pracujem (úsmev).

Za rozhovor ďakujeme krásnej a talentovanej fotografke – Alex Rymšinovej

Pridaj komentár