„V súlade s prírodou“ nie je len mottom štvorhviezdičkového hotela Château Gbeľany. Presne v tomto duchu sa niesla rozsiahla rekonštrukcia barokového kaštieľa v rokoch 2014 – 2015. Dnes si môžeme v luxusnom romantickom prostredí vychutnávať špičkové služby, obdivovať dômyselný dizajn a zároveň nerušene oddychovať v prostredí, ktoré dýcha históriou. Zrekonštruovaný 260-ročný barokový kaštieľ uprostred anglického parku leží v nádhernom kraji necelých 10 km od Žiliny. Národná kultúrna pamiatka vďaka vnímavým majiteľom a citlivej rekonštrukcii, ponúka možnosť prežiť svoj vlastný príbeh.

Château Gbeľany ponúka jedinečné možnosti na tej najvyššej úrovni ocenené nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí!!! Aký je príbeh tohto unikátneho miesta?

Úspech aj na medzinárodnej úrovni

Ing. Peter Janíček je úspešným stavebným podnikateľom a stavebníctvu sa venuje viac než 20 rokov. Do roku 2010 bol spolumajiteľom známej stavebnej firmy SkyBau, ktorú kúpila firma Skanska. Je rodákom z Gbelian. Okolo kaštieľa sa ako dieťa bicykloval a chodieval tade domov zo zahraničných služobných ciest. Mrzelo ho, v akom stave sa nachádza národná kultúrna pamiatka a preto sa spolu s manželkou Evou rozhodli pre jej záchranu. Podobnú investíciu však nie je možné vyčísliť len materiálne, treba na ňu aj odbornú zdatnosť, znalosť histórie a cit pre materiály.

Obaja manželia, Peter i Eva Janíčkovci vyštudovali stavebníctvo. Schátraný barokový kaštieľ pochádzajúci z polovice 18. storočia kúpili v roku 2011. Rekonštrukcii však predchádzal archeologický výskum. Objavili pri ňom 400-ročný kamenný portál a pôvodný erb rodiny Majlátovcov, ktorá v minulosti kaštieľ vlastnila. Oba nálezy sú  dnes vystavené vo vstupnej hale hotela.

Pri stavebných úpravách i zariaďovaní majitelia rešpektovali historický a kultúrny charakter stavby, kládli dôraz na použitie prírodných materiálov. Pri samotnej stavbe i zariaďovaní interiéru oslovili najmä slovenských a českých dodávateľov. V hoteli je však použitý napríklad aj jurský vápenec z okolia Norimbergu, interiér ozvláštňujú lustre z ručne fúkaného skla typu Murano, indické koberce, taliansky nábytok i poťahové látky z Anglicka. Starožitné zrekonštruované kusy nábytku sa vhodne kombinujú s elegantným modernejším štýlom.

S rekonštrukčnými prácami začali Janíčkovci v januári 2014, na konci októbra 2015 stavbu skolaudovali a vo februári 2016 spustili do prevádzky štvorhviezdičkový hotel Château Gbeľany.  Prvé ocenenia ich snahy o záchranu Národnej kultúrnej pamiatky nenechali na seba dlho čakať. Už na jar 2016 prevzali  prestížnu cenu STAVBA ROKA 2015 za celospoločenský prínos z rúk ministra dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. Nasledovala cena FENIX – KULTÚRNA PAMIATKA ROKA 2015 a v lete 2016 si na gréckom ostrove Santoriny prevzali medzinárodné ocenenie HISTORIC HOTEL NEW MEMBER AWARD  2017.

Precízna rekonštrukcia

Majitelia sa snažili zachovať čo najviac historických súčastí stavby, zároveň však hotel vybavili modernými technológiami a pri jeho prevádzke používajú ekologické vykurovanie a chladenie stropov a stien vodou. Kaštieľ má uzavretý pôdorys. Pôvodnú hospodársku budovu, ktorá bola veľmi poškodená, bolo nutné sčasti sanovať a postaviť nanovo.

Prístavba obložená drevom, ktorú navrhol architekt Viktor Šabík, tvorí dnes plynulý prechod do anglického parku. Zachovaný bol aj historický ráz viacerých miestností (čajový salónik, poľovnícky salónik, knižnica). Na prízemí majitelia zariadili aj kaplnku, ktorá sa podľa archívnych záznamov v kaštieli nachádzala. Na nádvorí kaštieľa je možné vidieť osvetlením označenú pôvodnú cestu, kadiaľ kedysi panstvo z kaštieľa jazdilo na kočoch.

Na rekonštrukcii, ktorá trvala od začiatku januára 2014 do kolaudácie stavby 30. októbra 2015, denne pracovalo 120 – 140 robotníkov. V niektorých fázach prác sa na projektoch, výrobe interiéru a samotnej stavbe podieľalo až 200 ľudí denne. Na celú rekonštrukciu dohliadal Krajský pamiatkový úrad v Žiline.

Rekonštrukciu kaštieľa majitelia financovali okrem vlastných zdrojov aj z eurofondov a úveru. V roku  2012 spracovali projekt a predložili žiadosť o poskytnutie nenávratného finančného príspevku v rámci výzvy č. KaHR-31SP-1101 z Operačného programu konkurencieschopnosť a hospodársky rast. Prísľub na prostriedky dostali a zmluvu s Ministerstvom hospodárstva uzatvorili v roku 2013.

V roku 2014 predložili ešte jednu žiadosť v rámci výzvy č. KaHR-31DM-1401 toho istého Operačného programu, kde boli opäť úspešní. Pomocou druhého príspevku zrealizovali viaceré  investície do interiéru na podporu služieb poskytovaných hotelom. Všetky tieto snahy a úsilia pramenili zo srdca majiteľov okúzľujúceho Château Gbeľany, ktorým sa podaril neobvyklý „husársky kúsok“.

Ak túžite po nerušenom oddychu a zároveň si radi vychutnávate kus bohatej slovenskej histórie v spojení s luxusom, zažite atmosféru jedinečného Château Gbeľany na vlastnej koži a to v každom ročnom období, ktoré nielen interiéru, ale aj interiéru, dodáva osobité čaro.

Pridaj komentár