Spoločnosť Aeroportos de Portugal, ktorú vlastní VINCI Airports, oznámila 11. februára 2024 zavedenie inovatívneho využitia biometrie tváre s cieľom výrazne zjednodušiť proces nastupovania do lietadiel na svojich letiskách. Biometrické údaje zaznamenávajú odlišné fyzické charakteristiky tváre jednotlivca. Tieto charakteristiky sa potom zmerajú a porovnajú s informačnou databázou za účelom identifikácie a autentifikácie.

FOTO: unsplash.com/John Oswald

Letiská Porto a Lisabon sú prvými letiskami v Portugalsku, ktoré začiatkom roka zaviedli tento projekt. Ďalšie letiská, ako napríklad Ponta Delgada, Faro a Madeira, by sa mali k tejto revolúcii pripojiť v druhej polovici roka 2024. Ako prví budú môcť nové služby využívať cestujúci národného dopravcu Transportes Aéreos Portugueses (TAP) a očakáva sa, že čoskoro sa pridajú aj ďalšie európske letecké spoločnosti.

Tento revolučný, inovatívny projekt podporila Európska únia prostredníctvom programu NextGenerationEU. Cieľom programu bolo zaviesť technológie zamerané na digitalizáciu letísk a zlepšenie kvality ich služieb.

Zavedenie technológie tvárovej biometrie na letiskách Lisabon a Porto v Portugalsku je ďalšou z veľkých investícií spoločnosti VINCI Airports pre zlepšenie letísk. Projekt prebieha od roku 2022 a začal sa vo Francúzsku na letisku Lyon. Spoločnosť VINCI airports spravuje sieť 65 letísk rozmiestnených v 12 krajinách. V Portugalsku pod názvom Aeroportos de Portugal spoločnosť VINCI spravuje 10 letísk a je prítomná aj v ďalších krajinách, ako sú Japonsko, Brazília, Spojené kráľovstvo, Srbsko, Kambodža, Kostarika a Čile.

Výhody biometrie na letiskách

Letecký sektor nie je prvým odvetvím, ktoré využíva výhody biometrickej technológie tváre. Sektor finančných služieb získava veľké výhody vďaka využitiu biometrie tváre na zníženie rizika krádeže identity a podvodov pre svojich používateľov a na zlepšenie bezpečnosti mobilných bankových aplikácií.

V odvetví online hier sa využíva tvárová biometria na zlepšenie používateľského zážitku a bezpečnosti používateľov. Biometrické prihlasovanie na platformách, ako sú online kasína, online hry pre viacerých hráčov a hry typu Free-to-play, umožnilo používateľom rýchly, bezpečný, pohodlný a bezproblémový prístup k účtom. Odstránenie potreby vytvárať a pamätať si zložité heslá vytvorilo efektívnejší používateľský zážitok.

Cestujúci na letiskách v Porte a Lisabone teraz budú môcť využívať výhody zavedenia technológie biometrie tváre, ktoré zahŕňajú aj napríklad:

  • Tranzit bez papierovania, keďže po registrácii sa na použitie biometrických údajov tváre nebude vyžadovať predloženie palubných lístkov ani identifikačných dokladov.
  • Jednoduchší a rýchlejší proces na letisku bez potreby čakať v rade na nástup.
  • Väčšia istota dôvernosti údajov, keďže údaje o cestujúcich pri nástupe do lietadla sa zo systému vymažú okamžite po odlete.

Na druhej strane, hoci sú výhody pre zákazníka prioritou, aj letiská majú z používania biometrie tváre veľký úžitok. Medzi výhody pre letisko patria:

  • Zvýšená efektívnosť vďaka rýchlejšiemu procesu nástupu do lietadla kvôli absencii fyzického predkladania dokladov. Kratšie rady na letisku znamenajú kratší čas, ktorý lietadlo strávi na zemi, čo znamená viac času vo vzduchu a teda aj viac príjmov.
  • Nižšie náklady na personál vďaka efektívnejšiemu bezpečnostnému procesu, keďže na kontrolu identifikačných dokladov cestujúcich bude potrebných menej ľudí. Zníženie počtu zamestnancov výrazne prispieva k zníženiu prevádzkových nákladov letísk.
  • Efektívna analýza údajov na účely informovania o stratégiách na zlepšenie používateľskej skúsenosti na letisku. Údaje, ako napríklad cestovné správanie a návyky cestujúcich, možno využiť pre zlepšenie toku cestujúcich na letisku a efektívne prideľovanie zdrojov a personálu na riadenie davu.

Okrem toho biometrické rozpoznávanie tváre umožňuje miestnym orgánom presne a rýchlo identifikovať osoby prechádzajúce cez medzinárodné letiská. To bude veľkým prínosom pre úsilie vlády o zlepšenie kontroly hraníc.

Postup registrácie

Spoločnosť Aeroportos de Portugal vyzvala plnoletých cestujúcich, ktorí chcú otestovať túto technológiu, aby sa zaregistrovali v aplikácii Biometric Experience by VINCI Airports. Aplikácia je k dispozícii pre používateľov operačných systémov Android aj iOS. Proces registrácie je veľmi jednoduchý a vyžaduje si len tri kroky:

  • Krok 1: Odfoťte alebo naskenujte svoju palubnú vstupenku, portugalský občiansky preukaz alebo elektronický pas.
  • Krok 2: Urobte si selfie.
  • Krok 3: Prijmite podmienky.

Cestujúci, ktorí si nechcú stiahnuť aplikáciu, sa môžu zaregistrovať na biometrické rozpoznávanie tváre na letiskách v Lisabone a Porte. Registračné zariadenia sa nachádzajú v odbavovacej zóne, vo verejnej odletovej zóne alebo pri nástupných bránach pre cestujúcich, ktorí prestupujú medzi letmi.

Po registrácii budú cestujúci používať biometriu tváre na jednoduchú identifikáciu počas odletov. Tento jednoduchý postup v troch krokoch je dôkazom záväzku spoločnosti VINCI Airports neustále zlepšovať kvalitu služieb ponúkaných cestujúcim.

Pridaj komentár