Bibiana Ružičková – V opojení ľadových kvetov

235
Bibiana Ružičková -  V opojení ľadových kvetov 1

Bibiana Ružičková je slovenská freelance fotografka, ktorá s fotením začala pred piatimi rokmi, keď si kúpila svoj prvý fotoaparát. S každou jednou odfotenou fotkou rástla aj jej vášeň pre fotografiu ako takú. Počas týchto rokov sa učila rôzne techniky prostredníctvom kníh a magazínov. Je absolventkou Photogenie v Českej republike, čo jej pomohlo porozumieť technickým záležitostiam, ktoré sa skrývajú za fotením.

editorial_bibiana_ruzizcova_mmagazin1Fotografka Bibiana Ružičková neustále napreduje a zakaždým sa snaží učiť nové veci, baví ju objavovať a napredovať každým dňom. Často dokáže ísť za hranice svojich síl. Venuje sa predovšetkým portrétovej fotografii. Na svojich fotografiách rada zachytáva ženy a ich krásu, ktorá ju nesmierne fascinuje. Na druhej strane však miluje konceptuálne fotenia a projekty, ktoré majú nádych rozprávky. Jej fotografia je charakteristická predovšetkým rozprávkovosťou, vintage, jemnosťou, beauty, saturáciou, zmyselnosťou a ženskosťou.

editorial_bibiana_ruzizcova_mmagazin2Svoje projekty si starostlivo pripravuje niekoľko týždňov pred fotením. Od prvého nápadu, po vizualizáciu, ktorú si kreslí na papier. Rada pracuje s difúznym denným svetlom, exteriérové fotenie preto patrí k jej najobľúbenejším. Sama vyhľadáva lokality na fotenie a veľakrát objaví čarovné miesta aj mimo Slovenskej republiky. Na svojich foteniach rada spolupracuje s fashion dizajnérmi a vizážistami, ktorí jej pomáhajú zhmotniť jej nápady a pretaviť ich v skutočnosť.

editorial_bibiana_ruzizcova_mmagazin3Nápady čerpá z prírody a z ľudí, ktorí ju obklopujú, pretože tvrdí, že svet je jeden veľký oceán plný inšpirácie. Obdivuje prácu zahraničných fotografiek ako Miss Aniela, Kirsty Mitchel, Brooke Shaden, Anka Zhuravleva a Emily Soto. Každá z nich má iný štýl, no každá z nich je pre ňu niečím veľmi blízka. V postprocese sa snaží dodržiavať rovnaké kroky, aby dosiahla jednotnú komunikáciu svojho mena ako značky a vdýchla kúsok svojho ja každej jednej fotografii.

editorial_bibiana_ruzizcova_mmagazin4Fotografka Bibiana Ružičková si veľmi váži spoluprácu s každou osobou, ktorá jej pomohla a pomáha napredovať v ceste za svojimi fotografickým snom. Všetkým modelkám, agentúram, vizážistkám, módnym návrhárkam, kamarátom a rodine je vďačná a váži si ich podporu.

editorial_bibiana_ruzizcova_mmagazin5 editorial_bibiana_ruzizcova_mmagazin6Len pre M magazin.sk fotografka Bibiana Ružičková:

Ako si sa dostala ku fotografii a aké boli tvoje začiatky?

Fotenie ma vždy bavilo, avšak poriadne som sa jej začala venovať až, keď som si kúpila svoju prvú digitálnu zrkadlovku Canon 450d. Minula som na to všetky svoje úspory a asi z toho dôvodu som mala motiváciu začať sa foteniu venovať poriadne. Naučiť sa základne princípy pri fotení – ako technickú stránku, tak aj kompozičnú.

Čo ťa na tejto práci najviac baví?

Tvoriť, tvoriť a tvoriť. Jednoducho vymýšľať a vytvárať tie prekrásne príbehy, zachytávať krásu ľudí a daného okamžiku, ktorý sa už nikdy nemusí zopakovať.

Máš aj svoju múzu?

Áno, ako každý umelec aj ja mám tú svoju. Je ňou moja dlhoročná kamarátka, modelka Kristína Steis, ktorá už dlhšiu dobu pôsobí v Spojených arabských emirátoch. Kristína je nezvyčajne krásna a inšpiratívna a každá naša spolupráca je dopredu predurčená na uznanie a obdiv.

Čo je tvojim objektom záujmu?

Dá sa povedať, že všetko okolo mňa. Fotografia, príroda, divadlo, hudba a mnoho ďalších inšpiratívnych vecí.

Ako si zostavovala svoj tím na fotenie editoriálu „V opojení ľadových kvetov“?

Na toto fotenia som modelku mala už dlhšie vytipovanú a potrebovala som zohnať už len vizážistku. Oslovila som preto skúsenú a veľmi talentovanú Stanislavu Hudcovskú. So Stankou spolupracujem už niekoľko rokov, poznáme sa a pri výbere make-upu jej plne dôverujem. Nepotrebujem ani vytvárať „mood board“. Stačí, aby som Stanke ukázala rekvizity, ktoré použijeme pri fotení a ona v okamihu vie, ako by bolo vhodné modelku nalíčiť. Stanka okrem vizáže robí aj styling, čo je veľkou výhodou.

Ako prebiehalo fotenie?

Fotenie prebiehalo v uvoľnenej domácej atmosfére. Make-up a vlásky sme menili päť či šesť krát a vystriedali sme niekoľko prekrásnych čeleniek od neskutočne talentovanej Mišky Magaela Gerhardovej. Fotilo sa vďaka profesionálom naozaj celkom rýchlo a bez problémov.

Ako dlho trvalo celé fotenie? Ako dlho trvala úprava fotografii?

Celé fotenie trvalo zhruba 5 hodín, pretože bolo potrebné zakaždým meniť styling. Úprava fotografií zabrala približne 16 hodín.

Nafotené špeciálne len pre M magazín.sk fotografkou Bibianou Ružičkovou

Fotografia: Bibiana Ružičková

Modelka: Marika C/Mix Models

Make-up, vlasy: Stanislava Hudcovská

Doplnky: Michaela Magaela Gerhardová